Tennisen har bredd på toppen

Efter första veckans spel på de allt mer slitna gräsbanorna är det nu 16 män och lika många kvinnor som har möjlighet att kommande helg stå som singelsegrare i den 131:a upplagan och den 50:e under tennisens proffsera.
Totalt 32 spelare alltså. Från 22 nationer.
Vilken annan idrott kan visa upp motsvarande siffror så långt fram i en tävling – någon?
Frankrike, USA, Storbritannien, Spanien, Kroatien och Tyskland är enda länder som har åttondelsfinalister på både dam - och herrsidan i årets tredje Grand Slam-turnering.
Bland såväl damerna som herrarna finns 14 nationer representerade bland de 16 kvarvarande (se faktarutan).
På damsidan har USA och Kroatien två åttondelsfinalister och på herrsidan handlar det om Spanien och Frankrike.
Bredden på fransk herrtennis understryks av att det inte är någon av de fyra seedade fransmännen som tagit sig till andra veckan. Där finns istället 2015 års Swedish Open-segrare, bollvirtousen Benoit Paire och erkänt starke grässpelaren Adrian Mannarino som i Wimbledon-genrepet var i final i ATP-turneringen i Antalya.
Båda fransmännen får verkligen bekänna färg i åttondelen. Paire möter titelförsvarande brittiske världsettan Andy Murray och med två femsetsmatcher bakom sig ställs Mannario mot andraseedade serben Novak Djokovic, som vann i raka set då de förra årets möttes i Wimbledons andra omgång.
Flera go´bitar
Andra måndagens spelschema med samtliga åttondelsfinaler på programmet är i mitt tycke en av turneringens absoluta höjdpunkter. Och bland dagens alla go´bitar som det finns att välja på finns det några som sticker ut:
- Sjufaldige Wimbledon-segraren Roger Federer mot Grigor Dimitrov. Den 35-årige schweizaren har under första veckan spelat mycket avslappnat och effektivt – mot passande motstånd. Allroundkunnige bulgariske världselvan Dimitrov har vapen och blir första riktiga testet för den 18-faldige Grand Slam-segraren som har 5-0 inbördes.
- Fjolårsfinalisten Milos Raonic har slagit 68 serveess på sina tre första matcher fram till mötet med 20-årige tysken Sascha Zverev, som är utan setförlust.
- Angelique Kerber mot Garbine Muguruza. Den tyska världsettan föll förra året i final mot Serena Williams och Muguruza gjorde det 2015. Spanjorskan har imponerat mest av samtliga under första veckan där två tjeckiska toppspelare föll bort redan i andra omgången. Tvåfaldiga Wimbledon-segraren Petra Kvitova såg osäker ut redan i sin första match mot Johanna Larsson, mer överraskande var då att världstrean Karolina Pliskova för fjärde året i rad gjorde sorti i andra omgången.
Mina favoriter
Ska något av de sex länderna med kvarvarande hopp i både herr- och damklassen lyckas ta båda singeltitlarna? Här deras respektive hopp och min rankning på deras möjligheter:
- Spanien. Rafael Nadal och Garbine Muguruza har den klart starkaste kombinationen. Dessutom finns på herrsidan Roberto Bautista Agut.
- Storbritannien. Andy Murray och Johanna Konta. Förutsatt att Murray inte är lika passiv som han varit i några matcher och att Konta även fortsättningsvis lyckas hantera den enorma press hon för första gången spelar under.
- Tyskland. Angelique Kerber och Sascha Zverev.
- Kroatien. Marin Cilic och på damsidan Ana Konjuh och Petra Martic. Cilic hetaste utmanare till Nadal och Federer men Konjuh och Martic har inte vad som krävs.
- USA. Venus Williams, Coco Wandeweghe och Sam Querrey. Femfaldiga Wimbledonsegraren Williams kan aldrig räknas bort på gräs, Wandeweghe har stor kapacitet men Querrey räcker inte till.
- Frankrike. Benoit Paire, Adrian Mannario och på damsidan Caroline Garcia. Det skulle vara turneringens största skräll om någon av dem blandar sig i slutstriden.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.