Kvalitet - inte kön - är det som räknas

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Åke Stolt svarar på Emma Stenbergs inlägg
Annika Sörenstam valde att tävla mot männen i PGA-tävlingen på Colonial 2003, bland annat för att finnas i den bästa miljön och utvecklas ytterligare - främst som golfspelare. Åke Stolt svarar Emma Stenberg att utveckling av damfotbollen i Sverige inte har med kön att göra, utan en höjning av kvaliteten - att ge tjejerna chansen att finnas i den bästa miljön. Foto: AP Photo/Elise Amendola, Copyright Scanpix Sweden.
Inlägget är en del i ett replikskifte. I faktarutan längst nere hittar du alla inlägg i debatten.

 

Hej Emma,

Ledsen att säga att du läser min text som faen läser Bibeln. Jag gör för det första ingenstans, som du påstår, någon koppling mellan Pia Sundhages ledarskap och hennes meriter som fotbollspelare.

Jag skrev att hon blev en bättre fotbollspelare därför att hon spelade och tränade med grabbar - något hon själv flera gånger intygat - och att hon därmed fick ett naturligt och bättre handlag med bollen, ett bättre spelsinne.

Jag struntar i om förebilderna är manliga eller kvinnliga eller vilket kön domarna har; jag vill se de bästa spelarna, oavsett kön, instrueras och dömas av de bästa.

De bästa instruktörerna idag är inte kvinnor, inte de bästa domarna heller. Det måste vara ett av fotbollens huvudmål att ändra på detta.

Ser på de bästa

Jag säger inte heller att det finns för få manliga förebilder - jag tror för övrigt att när det gäller fotbollens tekniska repertoar ser också kvinnliga fotbollspelarna på de bästa, de som utför spelet bäst, för att lära sig.

Men det finns för få med den tekniska begåvningen, bollsinnet och spelförståelsen i den miljö där tjejer tränar och spelar fotboll. För att få en ändring på det finns bara en sak att göra; att unga tjejer får lära av de som kan det bäst. Oavsett kön. Titta på, umgås med, spela med, instrueras av.

Du skriver: ”Det är svårt för en idrottare att vara dam”. Tror du Sarah Sjöström, Charlotte Kalla, Lovisa Lind, Anja Pärson, Tove Alexandersson, Stina Nilsson mfl håller med om det?  De väljer de bästa tränarna och råkar de vara män verkar de inte ha något problem med det.

Brister grundläggs tidigt

Jag tror att det som sämst tjänar tjejfotbollen är att göra en könsfråga om något som handlar om kvalitet.

För övrigt; damfotbollens tekniska brister har ingenting att göra med att alltför få kvinnor kan leva på sitt fotbollsspel. Brister grundläggs i tidiga åldrar.

Damfotbollens stora lyft kommer med kvalitetshöjningen. Det går inte att börja i fel ända och tro att miljoninkomster till de bästa skulle lösa problemet.

Det är grunden man bygger först - inte taket.

 

Vänligen,
Åke Stolt

Åke Stolt

Debatt

Det här inlägget är en del i debatten/replikskiftet mellan Åke Stolt och Emma Stenberg med anledning av att Pia Sundhage lämnar posten som förbundskapten för svenska fotbollslandslaget. Alla inlägg i debatten:

Med glorian på sned Åke Stolt
Ett jämställdhetstänk på sned Emma Stenberg
Du är här → Kvalitet - inte kön - är det som räknas Åke Stolt
Ett strukturellt problem Emma Stenberg
Inte i ett feminint reservat... Åke Stolt

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Under 2024 ökade det egna kapitalet hos ligans 16 klubbar med 17 procent jämfört med 2023. I siffror till närmare 2 miljarder kronor med Malmö FF som den fortsatt kapitalstarkaste klubben med 764 miljoner i eget kapital.

MFF följs av Djurgården med 364 miljoner och Elfsborg med 170 miljoner. Procentuellt stod GAIS för den största ökningen med en ökning av eget kapital från 6 till 19 miljoner kronor. 13 av 16 klubbar ökade sitt eget kapital under 2024.

 

Kristinebergs idrottsplats, även kallad Krillan, i  Stockholm, invigdes i början av 1930-talet. Här har många friidrottstävlingar och fotbollsmatcher arrangerats sedan dess. 

I dag har gammalt blivit som nytt, sprillans nytt!  

Allt är förändrat och förbättrat. Här är åtgärdslistan som åtskilliga kommuner skulle vilja kopiera med önskan att kunna göra det samma. och, detfinns pengar att hämta

Vem blir Årets Svenska Kvinna 2025? Kommer SWEA Internationals utmärkelse att gå till en av Sveriges mest internationellt framgångsrika affärskvinnor, en läkare och humanitär hjälparbetare, en hyllad skådespelare och regissör, en generalmajor inom Försvarsmakten, en världsrekord-hållande simmare eller en motorsports-legend? 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Alla friidrottsvänner är att gratulera. Sporten får rekordmycket utrymme i TV, i synnerhet i år, men även framåt. Både Discovery och SVT är angelägna om att bjuda på  direktsändningar från galor världen över. SVT har säkrat rättigheter till 2030 - och i ett flerårigt avtal med nyaGrand Slam Track har Warner Bros och därmed Discovery kommit över rättigheter i Europa och Asien och nya Superligan.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.