Synd om Vd:n – och AIK

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

AIK har sparkat sin Vd, något dygn efter den bästa rapport som företaget någonsin levererat. Jag har inga synpunkter på det. Finns många skäl för en styrelse att sparka en VD och det är egentligen deras primära uppgift att rekrytera och avskeda Vd utifrån vad som är bäst för bolaget.

Foto: Lars Pehrson / SvD / TT

Kan dock notera att inom näringslivet har man de senaste hundra året agerat utifrån principen att sparka de som underpresterar och belöna de som överpresterar.

Många frågor

Jag känner inte Ahlerup, har träffat honom vid några tillfällen i samma utsträckning jag träffat de flesta klubbdirektörer i Allsvenskan och SHL, men jag umgås inte med någon VD bland de 60 klubbar som håller på med kommersiell idrott.

Jag har ingen kunskap om läget i AIK. Det som står på s.k. Gnagarforum och andra siter handlar dels om påståenden av typen ”Det är onda mörka krafter som nu tar över AIK och dels av typen att bara om de som älskar AIK nog får makten blir det bra.

Kärlek är ett mäktigt ord, jag har lite svårt med idén att de som älskar mest också av väldigt många ses som onda och mörka, men som sagt var, jag har ingen kunskap om läget i AIK. Jag kan inte belägga att de kostnadssänkningar som nu skett, som många påstår, beror på att pengar tidigare försvunnit till fel ställen. Jag kan konstatera att kostnader sänkts jämfört med tidigare ledning.

Och vad händer nu?

För mig är grundläggande idén att det är rätt värdelöst att ha åsikter om det som varit.

Den stora frågan är vad AIK gör nu.

AIK fotboll AB är ett noterat bolag med tusentals ägare som omsätter +100 miljoner på kärnaffären och i år ca 220 miljoner inklusive spelarförsäljning. AIK fotboll är en förening med 20 000 medlemmar och AIK är en förening som har otaliga sektioner inom olika idrotter.

Om någon funderar på hur mycket 220 miljoner är så är det översatt ca 120 000 kronor i timlön för någon som arbetar 8 timmar per dag, fem dagar i veckan. Dvs ett omfattande ansvar.

Nu säger AIK att de skall rekrytera en ny klubbdirektör som får ansvar för både förening, dvs ungdomar och barn såväl som elit, dvs det börsnoterade bolaget.

För mig låter det som att anställa någon som både skall vara F1 förare och cykelbud samtidigt. Helt utan värdering om vad som är finast, bara relaterat till skillnaden. Inte helt säker på att den kombon går att finna.

Det logiska antagandet är att styrelsen för att finna tulipanarosen, ser det som oväsentligt om kompetensen finns, nu skall man bara hitta någon med tillräckligt mycket kärlek till AIK i tillräckligt många år som brinner för AIK, för då måste det gå bra.

Kunniga personer bakom beslutet

Här finns före detta ordföranden såväl som kreativa affärsmän som haft avtal med AIK tidigare som naturliga rekryteringar.

Att det inte är synd om avgående VD kan vi vara överens om. Han får nytt välbetalt jobb utifrån sin kompetens i närtid. Ur ett näringslivsperspektiv är det snarare en merit att få sparken på det här sättet från AIK, det faller helt tillbaka på styrelsen och de grupperingar som enligt många styr.

Att någon med ett par vd-tjänster i bolag som omsätter på samma nivå och påvisad framgång och med en möjlig karriär efter AIK skulle ta jobbet kan vi bortse ifrån. Det finns inte på kartan.

Styrelsen har säkerställt att ingen som har både rätt kunnande, förmåga, bakgrund och en framtid efter en tre-fyra år som vd i AIK fotboll någonsin kan ta jobbet.

Ur det perspektivet har man skadat bolaget genom sitt agerande.

Dan Persson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.