Rasismen visar sitt fula tryne
Det som man hoppats på skulle minska (eller ännu bättre – försvinna) har dessvärre ökat. Rasismens fula tryne visar sig allt oftare. Det finns flera exempel,

Tottenhamsupporters kastade bananer mot Arsenals Pierre-Emerick Aubameyang, Milansupporters hånade Napolis Kalidou Kouliably med apljud, samma sak med Romelu Lukaku som utsattes för apljud i förra söndagens match mot Cagliari och Malcolm möttes av rasistiska tillmälen av egna supporters (!) när han debuterade för Zenit S:t Petersburg.
Sparkad i direktsändning
Igår var det dags igen, men den här gången kom vidrigheterna från en TV-sändning. I TopCalcio24:s direktsändning spydde expertkommentatorn, Luciano Passirani, ut sin rasism när han påstod att Romelu Lukaku gick att stoppa ”om man ger honom tio bananer att äta”. Man baxnar.
Tack och lov visade den programansvarige, Fabio Ravezzani, rådighet och bad omedelbart om ursäkt och sparkade lika snabbt Passirani i direktsänd TV.
Kick It Out är en organisation för jämlikhet och inkludering inom engelsk fotboll. Lovvärd ambition. Men när de rapporterar att rasistiska handlingar inom engelsk fotboll ökat med 43 procent undrar man vilka krafter från Mordor som manifesterat sig.
Att vräka ur sig rasistiska förolämpningar eller bua ut en spelare för hans hudfärg borde verkligen tas på allvar och resultera i hårda straff, likt det straff Chelseasupporten fick som vräkte ur sig rasism mot Manchester Citys Raheem Sterling och dömdes till livstids avstängning från Chelseas matcher.
Det finns klara paralleller mellan händelserna på fotbollsarenorna och den alltmer utbredda främlingsfientligheten i hela västvärlden. Det är extra oroande att angreppen på svarta spelare blir allt vanligare i stora delar av Europa. Dock tycker jag (kanske önskar bara?) att svensk fotboll – läs: Allsvenskan – under senare decenniet har gått åt rätt håll, det vill säga mot rasism, antisemitism, intolerans och främlingsfientlighet.
Låt mig avsluta med ytterligare ett exempel från Italien - landet anomali. Inget land kan uppvisa ett så motsägelsefullt mönster. 2012 var Mario Balotelli det italienska landslagets stora stjärna under EM. Men på barerna runt om i landet hoppade man i takt och skanderade:
"Se saltelli muore Balotelli!" (Om du hoppar dör Balotelli"!)
Tyst om sin hjärtefråga
Var det för att det rimmade på italienska eller för att det var explicit rasism? Kanske båda …
Sju år efter EM har Matteo Salvinis parti Lega gjort en rejäl högersväng. ”Nord” har strukits ur partinamnet och man vill framstå som ett alternativ för hela nationen – numera talar man därför tyst om sin ursprungliga hjärtefråga, självständighet för de norra regionerna.
Lega går hårt åt invandrare. En slags populistisk plattform som fungerar som ”bäst” i offentliga sammanhang. Som till exempel vid fotbollsmatcher.
Mest lästa just nu
Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1 i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”. Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final.
Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden.
Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.
I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.
I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar