Sorgligt slut på en kärlekssaga

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Den fenomenale fotbollsspelaren från Rosengård i Malmö, Zlatan Ibrahimovic, är idag en sargad man. Ja, det vill säga den stelfrusna version av honom som skapats av Stockholmskonstnären Peter Linde och har sin plats på Stadiontorget i Malmö, mellan den gamla Stadion (byggd till VM 1958) och den nya som i dagarna fått en intetsägande företagsnamn.

Nyfikna beskådar när Zlatanstatyn tvättas ren från den vita färgen på söndagseftermiddagen. Under natten till söndagen har Zlatanstatyn på Stadiontorget i Malmö åter vandaliserats. Denna gång har statyn av Zlatan Ibrahimovic fått näsan avsågad och målats vit. Dessutom har fågelmat strötts ut vid statyn. Foto: Johan Nilsson / TT

Nästippen avsågad, en lilltå borta. Till all annan förstörelse sedan tidigare.

Det är, alldeles oavsett vad man tycker om Zlatans agerande, med till exempel satsningen på Hammarby, alldeles förfärligt och sorgligt.

När det kärleksrelation upphör och slutar med våldsamheter är det både primitivt och simpelt.

Det blev alldeles för mycket och svårintagligt för Ibrahimovics fans i Malmö, när det blev känt att han erhållit 25 procent av aktierna i Hammarby och dessutom, verbalt, uttryckte att han nu tänkte arbeta för att Hammarby skulle bli den största fotbollsklubben i Skandinavien.

Hans affärshandling hade de nog kunnat svälja, men många uppfattade det som att han nu också flyttade sitt hjärta, sin kärlek, från Malmö till Söders höjder. Han ville inte längre att Malmö skulle vara bäst.

Från guld till silver

Reaktionerna blev våldsamma. Destruktiva.

Det placerades en toalettsits som en sorts gloria på hans huvud, en plastpåse med texten ”Flyttas omgående till Zöder i Ztockholm, sattes dit. Statyn rispades och blev utsatt för annan påverkan. 

Nu har någon ännu okänd person klippt av nästippen och sågat av en lilltå. Den från början guldfärgade statyn har fått en silverliknande färg. Man skulle kunna se färgändringen symbolisk. Guld är till nummer ett, silver till tvåan. Ett skifte i ikonrankingen. Från Zlatan till Rosenberg som fick en ståtlig hyllning i sin sista match på hemmaplan och i sin sista match i Köpenhamn var med om att spela MFF till utslagsfasen i Europa League i februari.

Aktionsgrupper har agerat på sociala medier och annorstädes för att få statyn flyttad.

Konstverket avtäcktes den 8 oktober i närvaro av huvudpersonen själv. Den är en gåva från Svenska Fotbollförbundet till Malmö stad - MFF har egentligen ingenting med saken att göra.

Frågan är nu om det rent av blir en fråga för Malmös politiker efter helgerna att besluta om det fortsatta ödet för statyn.

Rätt plats hade varit Friends

Jag har alltid varit motståndare till att det reses statyer över ännu levande människor. Man bör avvakta deras fulla livslängd och efter deras död värdera deras handel och vandel och eventuella betydelse för mänskligheten innan man tar steget att, om än i ”frusen” form, föreviga dem. Mycket hinner att hända i en människans liv mellan 38 och döden.

Men att låta besvikelse, brusten kärlek och svek ta sig rent fysiska och våldsamma uttryck är inte bara fånigt och dumt utan också överkänsligt och smaklöst.

Visst, Zlatans stora insatser och betydelse i svensk fotboll har grundlagts på landslagsnivå. Hans insatser i Malmö FF handlar om ett år i Superettan (2000) och en vårsäsong i Allsvenskan 2001. Det är som landslagsspelare Zlatan kommer att bli adlad i Sverige. Så i statyns form hade han passat bättre utanför Friends Arena. 

Nu har det talats om en flytt till Rosengård eller till och med till en mera central plats i Malmö. Det kommer sannolikt inte att ske, dessbättre. Som konstverk, en symbol för fotbollsstaden Malmö, som en inbjudande prydnad vid Malmös fotbollsarena passar den fint. Det finns många arenor runt om i världen som har konstverk vid arenor som ett tecken på vad platsen står för och används till.

En fin symbol för fotboll

Just nu är Zlatan-statyn polisbevakad. Det i en stad där alla polisinsatser verkligen behövs till viktigare uppgifter.

Det har uppenbarligen varit svårt för Malmöfansen att inse att Zlatans liv idag handlar om affärer. Han är framgångsrik och det finns ingen anledning att klandra honom för det. Men för dem som tror på kärleken är det förstås svårt att bli försmådd. 

Någon annan förklaring till det som hänt med statyn är svår att hitta. De som försöker göra det till en fråga om rasism är fel ute. Det handlar om besvikelse och ilska - därför att deras tro och förväntningar har varit för höga.

Man skall heller inte glömma att vandaliseringen är ett hårt slag för konstnären Peter Linde. Statyn är fin. Fötter, ben, muskelspel, byxornas fall - det är vackert och som symbol för fotbollen, framgångsmannen med sina utsträckta armar, är det ett fint verk. Böcker skall inte brännas, konstverk skall inte vandaliseras. 

Det är ett sorgligt slut på en kärlekssaga vi bevittnar. 

Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen