Idrottens olikheter framkommer i krisen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Idrottens hittills mest kända Virus hette Lindberg i efternamn, spelade ishockey i Brynäs och landslaget och coachade även Tre Kronor 1976 - 1978. Han var ett friskt och fräscht virus både i spelet och i debatten. Nu regerar Corona. Och ingenting är som det en gång var.

Ingenting konstigt med det när en pandemi drabbat hela världen. Konstigare är de beslut som en del idrotter fattat - eller inte alls fattat. En del har inte fattat någonting.

Många idrotter berörs av corona-virusets härjningar, men fotbollens får sin beskärda del. Allsvenska blir uppskjuten och EM-slutspelet är i farozonen.

Den mest omvälvande konsekvensen för idrottens del vore om de olympiska sommarspelen i Tokyo till sommaren ställs in - eller skjuts på en obestämd framtid. Nästa år? Från högsta politiska ort i Japan slår man rätt tvärsäkert ifrån sig oron och verkar fullt övertygade om att spelen kommer att genomföras som det är tänkt mellan den 24 juli och 9 augusti. Det är bara den reslystna och påträngande lilla virusen själv, coronan, som vet svaret på frågan.

Miljardbelopp försvinner

Osäkerheten, mörkertalen, oron, rädslan och de livsomvälvande konsekvenserna drabbar oss alla.

Vissa drabbas av panik. Somliga osolidariska blådårar hamstrar till och med toalettpapper. 

Hyllor gapar tomma i butikerna, hotellkedjorna varslar tusentals, länder stänger sina gränser, UD förbjuder onödiga flygresor, folk slutar gå på teater, bio och krogen, folk jobbar hemifrån i den mån företagens struktur tillåter frånvarande personal för att ändå gå runt.

Miljardbelopp kommer att flyga rätt ut i ingenting. Jobb försvinner. Löner uteblir. Mat, hyror och allt annat skall ändå betalas. Så ock för idrottsklubbar

Spelare, personal, arenor. Allt skall betalas. Men utan publik försvinner stora inkomster. I det långa loppet är också sponsorintäkter i fara i takt med att företag stänger eller lägger ner. Konkursen väntar bakom knuten. När klubbar kommer att behöva näringslivets stöd som bäst kanske det inte ens finns där.

Allsvenskan i farozonen

Ingen kan idag överblicka konsekvenserna. Hela samhället ställs på det hårdaste provet som vi nu levande människor har upplevt.

Men SM-finalen i bandy skall spelas på Studenternas i Uppsala.

Det som om de ansvariga inte vill erkänna det totalt meningslösa i detta. Jovisst, bandyfinalen är fascinerande kuriositet i det svenska idrottsutbudet. Men en SM-final utan publik är som en konsert eller en teaterpjäs för tomma stolar. Meningslöst. 

Svenska Basketbollförbundet fattade det klokaste beslutet hittills av alla. Slutspelat för året. Ligavinnarna korades till svenska mästare.

Så kunde handbollen och ishockeyn också gjort. Högst extrema förhållanden kräver högst extrema beslut. Man kan inte rida på gamla bestämmelser och statuter när ett okontrollerbart virus plötsligt virvlar runt och ställer allt på ända.

Slopa slutspelen och kora serievinnarna till mästare. Det hade varit det enda raka.

Allsvenskan i fotboll kan med största säkerhet inte starta i början av april.

Osäkert med fotbolls-EM

Det mexikanska VM-rallyt avslutades i förväg. Curling-VM ställdes in. London Marathon - världens äldsta - är framflyttat till hösten. Hästsportens världscupfinaler i Las Vegas är inställda. Giro d´Italia har skjutits upp. Det blev inga längdtävlingar på skidor i Kanada. De stora fotbollsligorna ute i Europa gör paus på obestämd tid. Champions League avbrutet tills vidare. Den olympiska facklan är tänd men dess väg genom Grekland har stoppats. 

Det märkliga är att man i England inte bara omedelbart korar Liverpool till ligamästare. Jürgen Klopps lag leder med 25 poäng före Manchester City. Hur kan någon - jodå, det finns sådana - missunna Liverpool ligaguldet?

På tisdag skall Uefa sammanträda för att diskutera sommarens (12 juni - 12 juli) EM i fotboll, ett länge omdiskuterat och ifrågasatt arrangemang, utspritt över halva Europa. Det troliga (och rimligaste) vore att redan nu blåsa av och skjuta mästerskapet till nästa år. Om det rent logistiskt är möjligt. Kanske måste man slopa mästerskapet helt och förklara 2020 som ett förlorat år.

De goda exemplen

Mitt i krisen avslöjar sig de giriga och de mest egoistiska. Men i allt kaos framträder också de goda exemplen. Spelare i den nordamerikanska basketligan (NBA) går in med miljontals kronor och betalar personal som riskerar att bli utan lön. Och självaste Cristiano Ronaldo öppnar sina hotell och erbjuder dem som sjukhus och tar ur egen ficka (han lär vara god för över fyra miljarder) för att avlöna läkare och annan personal.

Den svenska finansministern Magdalena Andersson har lovat stöd till svenskt näringsliv. Hon sitter på statens jätteförmögenhet, det som samlats i ladorna för att användas till svåra år. Det är svårt nu. Krisens omfång går ännu inte att greppa men svenskt näringsliv är lovade stöd för att förhindra konkurser och garantera startbidrag när samhället en gång måste starta om hela maskineriet igen.

Kulturvärlden består av tusentals underbetalda medarbetare som i vanliga fall kämpar i sitt anletes svett för att gå runt. Utan publik är deras verksamheter dödsdömda.

Idrottsrörelsen sitter delvis i samma båt. 

Jag utgår ifrån att finansministerns löften om en ekonomisk räddning av ett ekonomiskt dränerat Sverige också kommer att gälla både kultur och idrott.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen