Men det finns ytterligare 60 sommaridrotter
Så öppnade idrottssverige igen, och genast lade sig medieskuggan över det 60-tal sommaridrotter som inte är fotboll. Att tre fjärdedelar av sändningen lades på herrarnas allsvenska räcker inte. Måndag kväll kommer ”Fotbollskväll” och fyller på med resultat från Europas 18:e bästa liga, mellan Österrike och Vitryssland.
Tack vare Norge fick världsettan Daniel Ståhl möta Simon Pettersson innan medieskuggan gick in i skuggan. Tack för det Norge!

I Sverige hade samma möte varit olagligt. Även igår lördag hade det varit olagligt, men idag fick Sirius spela fotboll mot Djurgården. IFK Norrköping mot Kalmar. IFK Göteborg mot Elfsborg och Bajen mot Östersund.
Som statsministern sa för någon månad sen, tar det några sekunder från domarens startsignal tills det är närkamp. I diskus blir det aldrig närkamp. I stavhopp kan det vara en bra idé att torka av hoppbädden mellan deltagarna. Men det är förstås ingenting mot orientering.
Älskar fotboll, men...
Här har förbudet mot senioridrott varit fullständigt orimligt. Det hade varit kul att se nordens 50 bästa orienterare göra upp medan det fortfarande fanns plats i strålkastarljuset.
Jag älskar fotboll, men jag älskar inte att jag får se mer av Nannskogs tolkningar och spekulationer än vad jag får se av de nio tiondelar av svensk idrott som inte är fotboll.
Kung Carl XVI Gustaf vägrar berätta vilken hans favoriträtt är, för om den informationen kom ut så skulle han få den rätten på vartenda besök han gör.
Måndag: broccolipaj i Gesunda.
Tisdag: broccolipaj i Tyresö slott.
Onsdag: broccolipaj i …. Till slut skulle han hata broccolipaj (eller vad det nu är han verkligen älskar). Så känner jag inför fotboll på sommaren och hockey på vintern. Nej, inte nu igen! Jag växlar till reklamen i TV4.
Vad hade de supportrarna tyckt..?
Sen förstår jag att TV-sporten inte kunde avstå från någon av matcherna. De två lagens supportrar hade troligen blivit vansinniga. Men det är ju precis så som medieskuggan för allt utom fotboll och hockey uppstår.
Nu har vi haft ett par månader med fler intressanta reportage än någonsin tidigare. Reportaget om Ebba Andersson kändes som ett sista ”nu har vi tid att tänka innan vi sänder-reportage”. Dagens Nyheters underbara artikel om Sara Sjöströms målsättningar fick mig att trivas som en diskussion med en god vän över ett par glas vin.
Därför är det med sorg jag gissar att vi nu får se sportjournalisterna fastna i det ytliga ”vem vinner-reportaget”. Det är väl ungefär lika troligt som att flugor inomhus förr eller senare kladdar fast på flugpapper. De vill inte dit, men till slut sitter de där.
Och när barnen börjar skolan i augusti så är frågan fortfarande inte ”Vilken idrott tycker du är kul?” utan ”Vilket lag hejar du på?”
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.
Skriv kommentar