Så kan VW klara krisen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
En liten klick förstör för det stora flertalet, genom att göra moraliskt felaktiga - och även juridiskt aktioner som påverkade hela bolaget negativt. Men det finns utvägar.
En aktivist från Greenpeace protesterar utanför VW:s fabrik i Wolfsborg. Fördömanden blir allt fler efter avslöjandet att världens mest sålda biltillverkare har fifflat med utsläppgränserna. Foto: Michael Sohn, AP Photo/TT

 

Jag lider med medarbetarna på VW. Jag har nämligen varit i samma sits: På Skandia runt sekelskiftet.

Ett tag var det så illa att jag vände min Skandia-brandade väska inåt och undvek att berätta att jag jobbade på Skandia. Då var det nämligen "kört" och jag fick ägna mig åt att försvara en oreda jag inte varit med om att skapa.

Storsponsor till Kalla

Ur ett sponsorperspektiv är det viktigt att VW - som är sponsor till bland andra Charlotte Kalla och de andra i längdskidlandslaget samt barnorganisationen BRIS med flera stora och mindre avtal runt landet - kontaktar alla de har sponsorsamarbeten med, förklarar läget och presenterar en handlingsplan.

Det gjorde vi på Skandia. På så sätt lyckades vi inte bara behålla alla samarbeten – utan även stärka dem, vill jag påstå.

Skandias sponsormottagare ansåg att företaget lojalt hjälpt dem under många år, och att de därför ville stå lojala vid vår sida. De förutsatte förstås att sponsormottagarna kände att företaget i grunden var genuint med anställda som var sjysta. 

Det finns en utväg

Jag känner att sponsormottagarna i Skandias fall förstod att de vara några få som svek förtroendet och skadade bolaget, och då valde att stanna kvar.

Jag kan nu bara hoppas att situationen är densamma i VW där deras varumärkesidentitet mycket bygger på pålitlighet, ärlighet, effektivitet och hållbarhet – bland annat vad gäller miljön.

Mina tre bästa råd till alla som arbetar med sponsring och event på VW är därför: 

1. Använd denna skandal till något positivt och till att stärka era samarbeten ytterligare! Jag skulle till och med sträcka mig så långt att säga att ni borde satsa ännu mer just nu. Är det någonting som fungerar och skapar lojalitet gentemot kunderna i tuffa tider, så är det relations- och upplevelsebaserad kommunikationen som bygger på mottagaren/kundens passion. Alltså precis vad sponsring och event gör. Först måste givetvis VW:s ledning be om ursäkt och ta konsekvenserna av sitt agerande. Det fick Skandiacheferna göra. Ändå tog det lång tid att bygga upp varumärket igen.

2. Kom även ihåg det interna arbetet: Medarbetarnas lojalitet och förmåga att sprida företagets budskap är avgörande i en kris av den här omfattningen. Därför är det viktigt även med företagsinterna event för att stärka ”vi”-känslan och få alla tusentals medarbetare att bli ambassadörer i återuppbyggandet av varumärket VW – istället för ”illojala” medarbetare som upplever att de är lämnade ”i sticket” av företagsledningen.

3. Öppenhet, transparens och kommunikation är nyckelord för att återupprätta anseendet. Låt dessa begrepp vara vägledande i krishanteringen. 

Niklas Birgetz

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna.. 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda. I synnerhet när intäkterna  från spelarförsälningar har minskat. 

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen