Han som skulle bära laget...

Man kan falla framåt - och förlora. Både tänder och fotbollsmatcher.
Det blev ju en kväll Toulouse som tvingade fram den ofrånkomliga lustifikationen; "I hate to loose."
Men som också tvingade oss att räkna in ännu en av dessa hedersamma förluster.
"Vi spelade dåligt, vi tog poäng - vi spelade bra, vi förlorade", som den svenske lagkaptenen, Kung Zlatan den förste, uttryckte det när han på flykt likt en Gustav Wasa blev upphunnen av vilt jagande Jane Björk från SvT-sporten efter förlusten mot Italien.
Är det någonting man tycker om - när man vet förutsättningarna och känner till begränsningarna - så är det ett svenskt landslag som gör det riktigt jävligt för bättre lag.
Jag har sett det under generationer av förbundskaptener. Det är ett svenskt adelsmärke. Det har ofta fungerat, det har gett åtskilliga kval- och mästerskapspoäng.
Så man vill ju så gärna hylla det här lagets närmast totala förvandling från inledningsmatchen mot Irland.
Hur ska man då kunna vinna?
För det bästa innerbacksspelet under hela Hamrén-epoken, för Isakssons alerta målvaktsspel, för Albin Ekdahls mycket starka come back från start med driv och vidsyn, för en Kim Källström som också repade sig.
Det var en laginsats så som den kan se ut när organisation, fränhet, löpvilja, aggressivitet möter kvickhet, passningsskicklighet, spelsinne och teknisk briljans. Det kan gå ibland.
Men; Sverige har på två gånger nittio minuter i detta franska EM inte haft ett enda skott på mål.
Inte en enda liten tåfjutt inom målramen under två hela matcher.
Hur skall man kunna vinna fotbollsmatcher då?
Offside ideligen bra onödigt
Jag gissar att denna svit - kort men ändå en svit - är unik i svensk fotbolls historia.
Två matcher i följd utan ett enda skott på mål.
Ett mål dock med hjälp av en irländsk skalle.
Kungen själv oftare offside än med bollen och läget under kontroll för en avgörande operation.
Det är uselt men sannerligen inte bara hans fel.
Skillnaden så klar
Sverige har under en lång tid saknat spelare - och för övrigt taktisk disposition - med förmåga att sköta serveringen. Då blir det inga måltider heller.
Ett lag som till den grad måste kriga till sig ett herrevälde eller i varje fall sätta stopp för motståndarnas attacker, måste vid bollvinst kreativt ta ut ersättning för sitt hårda arbete. Med chansbollar från backlinjen och rädda mittfältare som springer bakåt kan ingen med någorlunda precision omvandla bollerövring till fruktbar attack.
Och det krävs nittio plus några minuters hundraprocentig skärpa utan att ta ett felsteg eller slumra till.
Den totala svenska försvarsinsatsen i Toulouse - där alla var mer eller mindre inbegripna - krackelerade en enda gång - och det är i sådana ögonblick de stora kvalitetsskillnaderna skoningslöst uppenbarar sig.
En liten tackling av Erik Johansson hade räckt för att få kvicke Eder ur balans, ännu en liten knuff och i slutändan ett blockerande ben från Andreas Granqvist (innan han halkade) hade satte stopp för solonumret som nästan hånfullt enkelt kom att avgöra matchen.
Där och då, beviset
När bollen flög förbi Andreas Isakssons vänstra hand räknade jag till sex svenskar som stod handfallna i straffområdet som övergivna på en öde ö.
Det de såg på nära håll var den typ av individuella prestationer som gör skillnaden. Som ingen i deras eget lag förmår. Italienarna visade att de kunde lita på sitt erkänt sluga försvar och vetskapen om att teknisk överlägsenhet till slut ger resultat.
Det var förstås inte den här matchen som skulle vinnas.
Det var mot Irland, i premiären, Sverige skulle tagit sina tre poäng. För att sedan med en insats som den mot Italien i bästa fall kunna rädda en poäng.
Men mot Irland hade Sverige fel uppställning, fel inställning, fel taktik.
Vad ser han hos dem?
Hur kan ett lag attackera en jätteutmaning som ett EM-slutspel med så modlöst och kraftlöst spel?
Hur kunde Erik Hamrén välja en Marcus Berg som gömde sig i sin egen skugga, vad har han sett hos Oscar Lewicki som vi inte ser som varje match följer honom i Malmö och den här våren kunnat konstatera att han alltför ofta är en feg alibispelare med passningar i sidled och bakåt.
Och när han nu gjorde ett par byten i matchen mot Italien; varför kastade han då in två spelare som totalt misslyckades mot Irland (Berg och Lewicki)? För mig är det obegripligt. Både taktiskt och psykologiskt.
Och hur väl tjänar det truppen egentligen när Zlatan i presskonferens efter presskonferens låter som att ingen behöver bekymra sig, han fixar detta. Jag tror han vill väl men tjänar det övriga spelare väl?
Han kan planera midsommar hemma
Om han skall ta det här laget på sina axlar och bära det på en bro över mörka vatten, varför är det då inte han som kommer ut och står till svars dagen efter misslyckandena, varför är det då han som sticker iväg och inte vill intervjuas efter förlusten mot Italien?
Belgien kvar. Kan inte tänka mig att det här svenska laget kan göra en (nästan) hundraprocentig försvarsinsats en gång till, skydda sig undan briljansen hos Hazard och De Bruyne och dessutom slå hål på Courtois.
Hamrén får nog fira midsommar i Sverige och kan i lugn och ro ta sig en knapp innanför västen.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar