Vidare vyer och bättre disciplin

Med sin position i Sveriges starkast växande region de senaste decennierna, och inte så hårt konkurrensutsatt, har klubben en särställning som kanske ingen annan i idrotts-Sverige.
Lennart "på plats"
Mot bakgrunden av två års medverkan i Champions Leagues slutspel blev laget storfavorit till SM-guldet 2016 efter ett fiasko (femma) fjol.
Nu är ”Lennart” på plats i MFF:s digra prisskåp.
Sensationer är alltid tilltalande men jag är extra förtjust i favoriter som håller. Det krävs alltid en särskild styrka och ett extra påslag ambition i den klubbs alla led som vill står upp för favoritskapet.
Malmö FF leder nu Maratontabellen, har flest SM-guld och allsvenska seriesegrar och många storhetstider bakom sig. Dock ingen tränarepok på senare tid. Gulden under 2000-talet har vunnits av fem olika tränare: Tom Prahl (2004), Roland Nilsson (2010), Rikard Norlind (2013), Åge Hareide (2014), Allan Kuhn (2016).
Allsvenskan 2016 avslutades lite i en gäspning med guldet klart två omgångar från slutet efter en säsong med segrar mot de bästa, svaga insatser mot de sämre lagen och ett återfall i ”Malmösjukan”; oskärpta, viljelösa insatser i bl a cupspelet som innebär en vår utan tävlingsmatcher samt ännu ett år med alldeles för många (onödiga) varningar.
Siffror ljuger inte
Malmö FF är i allt en gedigen, imponerande storhet i svensk idrott men behäftad med detta irriterande disciplinproblem också bland dem som skall föregå med gott exempel med kaptensbindeln på.
Dock; siffror ljuger inte. MFF gjorde flest mål, släppte in minst antal, vann flest matcher. Publiksnittet 17 841 en imponerande (prismässigt helt odopad) siffra.
MFF har de ekonomiska musklerna att vidga vyerna. Där finns en klok styrelse med stort ekonomiskt kunnande och ansvar. Knappast någon risk för sådana vansinnesaffärer som AIK och Helsingborg en gång ägnade sig åt för att förstärka inför internationellt cupspel men istället satte hela klubbens ekonomi på spel.
En klok och mera långsiktig strategi måste till för att ta nästa steg. Klubbens första mål är att vara bäst i Norden. Den som följt FC Köpenhamns insats i årets Champions League med ett imponerade, modernt internationellt spel inser att dit har MFF ännu en bit.
Balansgång i MFF
Vinsten i Allsvenskan kunde ske utan egentligt storspel men tack vare spetskompetens på ett antal vitala punkter och måttot Bäst när det gäller.
Det blir en grannlaga uppgift för sportchefen Daniel Andersson och de ekonomiskt ansvariga att balansera sportslig tillväxt med långsiktigt ekonomiskt ansvarstagande.
Det handlar inte så mycket om spektakulära köp som att visa musklerna och hålla emot och få en stabilitet i truppen över tid. För att stärka kassan också fortsättningsvis måste det då och då till lite vågade investeringar.
Alla vet ju var kassakistan finns, i varje fall så länge Champions League pumpar på som nu.
Idrottens ekologiskt system
Hoppas verkligen att de internationella storklubbarnas kortsiktiga ambition (ekonomiskt) inte ställer till det och förstör det som nu är ett livgivande ekologiskt system som spiller pengar ända ner till mindre svenska klubbar.
Åtvidabergs FF (sensationell sexa i Superettan) räddar sin ekonomi i år med UEFA-pengar som är en bonus tack vare MFF:s insatser. Det är så man håller liv i hela näringskedjan - vilket storklubbarna ute i Europa också i det långa loppet tjänar på.
Att Malmö FF skulle dyka upp i någon Mellanmjölksliga ute i Europa tror jag inte på. Vill inte tro.
Det allsvenska varumärket avtecknar sig urstarkt mot en kuliss av europeiska drömmar.
- - -
Årets bästa enskilda prestation: utan tvekan Östersunds 3-0-seger i Malmö.
Vet inte om jag någonsin sett ett svenskt lag genomföra 90 minuter med så snabbt, rörligt, tekniskt, kontrollerat - och effektivt - spel. Mot ett lag som gick för guld. Det var så grandiost vackert. Sällan eller aldrig har en ny allsvensk klubb gjort ett så starkt avtryck som Östersund och jag skulle bli besviken om Graham Potter inte utses till Årets tränare. Det är bara alltför lättvindigt att alltid ge den utmärkelsen till vinnarlagets coach. Allan Kuhn i Malmö har lämnat flera frågetecken efter sig under året - om det inte blivit guld tror jag inte han fått vara kvar.
- - -
Årets besvikelse 1: Häcken, som också kan blända med kreativ fotboll, men i år trampade på för många minor. Men med kontinuitet och stabil ekonomi kan Häcken ta ett jättekliv nästa år.
Årets besvikelse 2: IFK Göteborg såg ovanligt träigt och trist ut i år. Fjärde plats ändå men 16 poäng efter MFF.
Årets besvikelse 3: Helsingborgs IF. Kanske trodde man för mycket på underverk av Henrik Larsson som jag tror skulle passa bättre som tränare för ett riktigt stjärnlag.
- - -
Eskilstuna på fotbollskartan nästa år. Tack var den lite udda skapelsen AFC United. En ny fjäder i hatten för ännu en färgstark tränare, Özkan Melkemichel, som tar denna stockholmska skvader och drar till Tunavallen. Sånt där som man bara trodde hände i NHL.
Och med Sirius - som jag tror kan överraska på ungefär Jönköpings nivå nästa år - förstärks förskjutningen av den allsvenska kartbilden till Mellansverige; Östersund, Sundsvall, Uppsala, Örebro, Eskilstuna plus tre lag i Stockholm.
AIK:s tur nästa år?
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Det fanns förväntan i luften inför måndagens fotbollsdeby på Gamla Ullevi i Göteborg. 17 483 åskådare hade kommit för att se derbyt som inleddes med en tystnad, som var förutbetämt, från de båda klacksektionerna och som sedan förstördes av dem utan att någon förövare kunde eller inte ens ville förklara fiaskot.
Det var det första allsvenska derbyt mellan Örgryte och IFK Göteborg på 17 år och det fanns en spänning bara därför – av sportslig karaktär.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Jörgen (inte verifierad)
mån, 2016-11-07 22:14
1. Lingonserie
Trots att jag sedan barnsben (eller kanske just därför) är Mff-supporter har jag tappat en hel del av mitt engagemang numera. I dag köper man spelare från olika delar av Sverige och övriga Världen och sätter på en blå tröja och kallar det Mff. För övrigt är det märkligt att Malmö endast har ETT lag i de tre högsta serierna. Stockholm och Göteborg har vardera SEX lag. Märkligt. Roligare förr. Tidens gång javisst. / 75 plusSkriv kommentar