Ändå mycket mera mera än vad vi vågade drömma om
Samara skulle kunnat bli en plats som fotbollspelare döpte sina barn efter. Samara, en stad vid Volga med ett rymdcenter och en jättestaty av Gagarin. Här skulle det tredje raketsteget lyfta och Sverige fara till sjunde himlen. Det var så drömmarna hade tänkt sig.

Nu blev det England som lyfte. Högt och över alla granar och lindelöv. Två gånger. Och det blir England som fortsätter rymdresan.
Det var inte oväntat. England, med alla sina spelare hemma i Premier League, har fått en nystart under Gareth Southgate, folket därhemma och inte minst den arroganta och hejdlösa fotbollspressen har inte haft samma krav på laget den här gången som alltid annars.
Nu har England en ny generation med en ny och mera jordnära inställning. Och med en omdanad fotbollskultur som växt fram tack vare att ligan internationaliserats med stjärnor och tränare från andra länder. Det är ett lite nytt England.
Imponerande statistik
Annars har Sverige en imponerande statistik mot just England. Trots att engelsmännen alltsedan guldet i hemma-VM 1966 betraktat England om världsmästare inför varenda turnering, så har Sverige gång på gång lyckats över förväntan. Jag såg England besegra Sverige på Wembley 1968. Sedan dröjde det till 2011 innan England vann en enda match.
Det var VM-kval och EM-matcher och det blev antingen oavgjort eller svenska segrar. Nu semifinal. Och med jättechans att nå sin första VM-final sedan 1966.
Det har hänt mycket som statistiskt bevisar ett England - fotbollens hemland - håller på att etablera en ny storhetstid också som nationslag. VM-guld för U17 och U20, EM-guld för U19 under det senaste året. England är inte bara ett lag i tiden utan har framtiden för sig. Och vann den här matchen mot ett lite tröttkört Sverige helt väntat och fullt rättvist.
Mer än vi vågade drömma
Stopp för Sverige. Sagan tog slut där i Samara när det tredje raketsteget aldrig tände. Det var inte helt slut på bränslet men det märktes att det började sina i tankarna. Inte så konstigt. Det här laget har inte vandrat vidare med teknisk överlägsenhet och bekvämlighet, har inte resurserna att spela lite enkelt och elegant; det är full fart, all kraft, idogt löpande, taktisk tankemöda som har krävts från första matchen till sista. Det dränerar spelarna på kraft.
Det här var vad laget mäktade med - och det var mycket mera än vi någonsin kunnat drömma om.
Det var till och med så bra att i kvartsfinalen i lyckades laget ett allvarligt försök i andra halvleken lhitta reservtanken och skjuta fart och skaffa sig några riktigt bra chanser att kvittera efter att Dele Alli nickat in 2-0. Men det blev så till slut att det svenska försvar som varit så starkt, med ett strålande mittbackspar - Andreas Granqvist och Victor Nilsson-Lindelöf - som tillhört de allra starkaste i hela turneringen tvingades ge vika i luften. Sverige kom totalt sett inte upp den högsta nivån. Jag tror det beror på att laget så länge presterat över våra förväntningar.
Främst var det Viktor Claesson som ångade på i andra halvleken med imponerade mod och respektlöst. Värnamokillen som blommade ymnigt i Elfsborg och nu finns i Krasnodar i ryska ligan, har fått ett stort internationellt genombrott och precis som Nilsson-Lindelöf, Ludwig Augustinsson, Robin Olsen, målvakten som snabbt etablerat sig som en internationell stormålvakt som kommer att kunna skriva betydligt förnämare adresser på sitt visitkort snart nog.
Vinner inte utan boll
Slutbetyget bli mycket väl godkänt. Det Janne Andersson med team skapat under väldigt kort tid är ett team med en utstakad färdväg, en organisation i toppklass både i serviceteamet och på planen och resultat som ingen kunde drömma om.
Läste lagens statistik i VM fram till lördagsmötet i Samara. England har 54 procents bollinnehav, Sverige 38. I passningssäkerhet vann England med 88 mot 75. Under rubriken ”lyckade passningar” kom Sverige upp i 859 mot Englands 1898.
Man vinner naturligtvis inga VM-turneringar utan boll. Men det som överraskat mig under den här VM-turneringen är att det försvarsinriktade, jagande, bollmässigt underlägsna Sverige ändå skapade så många målchanser. Till och med mot de riktigt starka.
Men där finns också den olösta svenska knuten, det vi visste redan före turneringen. Det blev flera kontringar och bra omställningar än vad Sverige tidigare presterat men vi saknar den obarmhärtige avslutaren.
Marcus Berg har fått (och skaffat) sina chanser men han saknar kvickheten i det avgörande ögonblicket. Han var för sen på avtryckaren. Och just den här eftermiddagen i Samara hade England en målvakt (Pickford) i Olsen-klass med en näve som tycktes kunna bli hur stor som helst när det behövdes.
Så trots att Sverige inte riktigt orkade ta fighten som tidigare vare sig fysiskt eller mentalt, så hade Sverige chanser nog för att en lyckad och turlig dag få den här matchen till förlängning.
Gnistrande match
Trötta ben, tomma hjärnor, besvikelse. Men det här laget skall åka hem med raka ryggar och med massor av stolthet i handbagaget. Favoriterna har fallit. Megastjärnorna har smugit hem bakvägen men de svenska hantverkarna gned och slet in i det sista och prestationen är en av de sex bästa som ett svenskt VM-landslag presterat.
Det är i ett bra VM Sverige gjort sensation. Brasilien och Belgien (1-2) spelade den bästa matchen hittills under VM. Frankrike och Uruguay (2-0) var en batalj som det gnistrade om. Bra fotboll men också ett hetsigt och aggressivt drama.
I denna kavalkad av stormatcher och individuella bravurnummer har Sverige spelat en stor roll, gjort intryck på hela fotbollsvärlden, överraskat och underhållit och gett färg och fest åt en hel nation.
Nu vet vi att Sverige har ett stabilt landslag som vet hur man hanterar svåra matcher. Och med VM-erfarenheten med sig kan Janne Andersson börja fundera på EM-kvalet i höst.
Mest lästa just nu
Svenska techbolaget Sweetspot har under måndagen lämnat in ett klagomål till Konkurrensverket gällande Svenska Golfförbundets IT-system GIT. Klagomålet avser missbruk av dominerande ställning och grundas på det faktum att golfklubbarna inte själva kan välja vilket IT-system de vill använda.
- Vi ifrågasätter att det går till på det här sättet och om det verkligen är det bästa för golfens alla utövare. Det skulle vara intressant att få detta prövat, säger Sweetspots vd och grundare Henrik Ahlin.
Degerfors kommun vill sälja klassiska Stora Valla. Det chockartade beskedet nådde klubben plötsligt på måndagen, en och en halv vecka innan allsvenska premiären.
-Vi är chockade över att det kommer utan någon dialog, säger klubbchef Lars Weman. På sin hemsida skriver Degerfors:
"Vänsterpartiet och Moderaterna i Degerfors kommun harkommit överens om att försöka sälja Stora Valla. Beskedet kom som en chock för föreningens styrelse och personal, som inte delgivits planerna eller deltagit i någon form av dialog rörande en försäljning".
Dramatiken uteblev när tidigare statsministern Fredrik Reinfeldt, 57, år valdes till ny ordförande för Svenska Fotbollförbundet efter avgående Karl Erik Nilsson
Under punkt 11, vid 12.30-tiden, kunde mötesordföranden Anders Ygeman (s) redovisa delegaternas röster; 143 röster för Reinfeldt mot 110 för Lars-Christer Olsson, tidigare ordförande för SEF, Föreningen Svensk Elitfotboll.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Förre statsministern Fredrik Reinfeldt, som kandiderar för att bli ordförande i Svenska Fotbollförbundet, kunde på måndagen räkna in 18 tunga röster.
Det största distriktet, Stockholm, har vid årsmöte beslutat att stödja valberedningens förslag, det vill säga Fredrik Reinfeldt, som har föreslagits av allsvenska BP.
-Vi har tidigt sagt att vi stödjer valberedningen i den här processen, något som bekräftades vid vårt årsmöte.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.
Skriv kommentar