JA - honom vill vi ha!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Janne Andersson. Ja, ja, ja honom vill vi ha från nu och så länge vi kan överblicka.

Sommaren blev minnesvärd på så många olika sätt. Med hemska bränder och beten som torkade bort, djur som skrek av törst och hunger, nödslakt, tryckande värme, blåbär och kantareller som dog uttorkningsdöden.

Och så VM i fotboll borta i Ryssland och Sverige ”delad femma”, som förbundskapten brukar säga.

Förbundskapten Janne Andersson presenterar truppen matcherna mot Österrike och Turkiet i Nations League. Foto: Hanna Franzén / TT

 

Och så VM i fotboll borta i Ryssland och Sverige ”delad femma”, som förbundskapten brukar säga.

Nu stannar han. Om ingenting oförutsägbart inträffar fram till nyårsafton 2022. Över VM i Quatar, alltså. Och då hoppas jag att han kör ett tag till. Han har alla chanser att bli lika långlivad i landslaget som Georg ”Åby” Ericson som först satt som ”sidekick” till Orvar Bergmark i Mexiko 1970, körde två VM-turneringar som ensam ansvarig - Västtyskland 1974 och Argentina 1978 - och höll ut ända fram till till 1980. Han täckte in hela 70-talet.

Ingenting på gräddhyllan

Det råkar vara så med både förbundskaptener och spelarveteraner. De blir kvar lite för länge.

Förlängningen av kontrakten med succékaptenen Janne Andersson garanterar långsiktighet. Det är en hantering av denna viktiga befattning som ligger helt i linje med hur Andersson själv arbetar.

Sverige är inte betjänt av att ha en förbundskapten som med fingertoppskänsla plockar godbitar från en gräddhylla. Där finns nämligen inget svenskt att hämta. En svensk förbundskapten kan inte välja och vraka bland toppspelare med bästa dagsform och i rätt (och bra) klubbadress.

 Här krävs idogt ans av de plantor som finns att utveckla, hålla samman en trupp av spelare med egenskaper som krokar i varandra som bitar i ett pussel; det krävs metod, långsiksiktighet, enträget arbete på spelmodeller som kan krossa en samling högklassiga individualister.

Just nu - och med den fina insatsen i VM i färskt minne - uppfyller Janne Andersson alla dessa kriterier med råge.

Till den kommande UEFA Nations League har han nu tagit ut hela VM-truppen. Utom Ola Toivonen, 32-årig värmlänning (Degerfors) från Toulouse, som hoppar av landslagsspel efter 64 landskamper (14) mål. Och efter en ståtlig insats under VM-turneringen i Ryssland.

Det är väl som Janne Andersson säger, att inte särskilt mycket hänt med svenska fotbollspelare efter VM som föranleder några drastiska åtgärder eller nödvändiga byten.

Fattas obekväma beslut

Hans kapten Andreas Granqvist gör allt vad han kan för att hålla flåset uppe både på sig själv och Helsingborgs IF och så här långt ser ju marschen mot Allsvenskan ut att gå på ominerad väg.

”Granens” försvarskollega Viktor Nilsson Lindelöf har däremot fått det hett om öronen under nystarten med Manchester United i Premier League. Iögonfallande tabbar och svidande kritik har underminerat hans självförtroende efter sommaruppehållet istället för, som man trodde, han skulle få en nystart på en högre nivå efter VM-succén.

Inte heller målvakten Robin Olsen har förmått rida på VM-succén utan har släppt in alldeles för många mål i sin nya klubb Roma. Men den som sett klipp från matcherna ser ju, att det finns andra brister i Roma-försvaret som möjligen lindrar kritiken mot Olsen.

Tror nu inte att det här oroar Andersson. Han är trygg med - och vi alla vet - att det under åren varit många spelare som halkat snett i sina klubblag men som i landslaget blomstrat när de omslutits av vänner och trygghet och en förlåtande miljö.

Men visst, Andersson måste vara beredd på att också fatta obekväma beslut. Marcus Berg, Sebastian Larsson, Mikael Lustig, Andreas Granqvist kan behöva bytas ut med kort varsel. Men vi vet av gammal erfarenhet, att det uppstår en stark kärlek i VM-trupper som utför stordåd tillsammans och svårigheterna att bryta upp relationerna blir större. Jag hoppas att den vänlige Andersson också låter hjärnan vinna över hjärtat när det blir så dags. 

Krånglig väg till EM

Nations League heter alltså det nya påfundet. Vet inte om det är något jag skall tycka om eller om det bara är ännu en möjlighet för UEFA (och deras förbund) att dra in TV - pengar. För den logistiskt bevandrade - jag tycker det ser krångligt ut - finns säkert möjligheter att i spelschemat för de 55 nationerna (Sverige skall i ett gruppspel möta Ryssland och Turkiet borta och hemma i höst) räkna ut möjligheten, att via denna nya turnering roffa åt sig en plats i 2020 års EM-slutspel - i den händelse man skulle misslyckas i det EM-kval som skjutits upp och startar först våren 2019.

Flera matcher, hårdare slitage, krav på större förståelse från klubbarna som betalar spelarnas löner och dessutom vill få ut bästa möjliga av fräscha spelare till de egna internationella uppdragen i Champions- eller Euro League. Ett redan späckat schema har blivit ännu tajtare. I varje fall för dem med förmåga att vara med överallt.

Lite nytt plockade Janne ändå in för ett träningstest mot Österrike. Ken Sema, Watford stod på tur efter att ha spolats strax före VM, Robin Quaison (Mainz) och Sam Larsson, Feyenoord-spelaren; alla tre har tekniska färdigheter, kvickhet i fötterna och idéer i skallen för avgörande moment på planen. Den där lilla exklusiviteten av lyx som även en trupp av idoga arbetsbin bör kryddas med.

Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.