Vi behöver inte vara så elitinriktade
Fysisk aktivitet borde och ska handla om hälsa och känslan av att må bra, inte om träning och prestation, framhåller Martin Unander.
Men eftersom vi har bagatelliserat fysisk aktivitet till att endast handla om idrott och prestation väljer majoriteten att vara inaktiva.

i framgångspoddens 172:a avsnitt pratade Anders Hansen om vad daglig motion kan göra för vår hälsa och för vår hjärna. Hansen beskrev också om varför inte alla är fysiskt aktiva. Hade effekterna av fysisk aktivitet kunnat säljas i pillerform så hade alla köpt det.
Det är en viktig observation. Och det är något som behöver undersökas närmare.
2015 skrev Elin Ekblom Bak och Mats Börjesson att SCAPIS - studien visat att endast 7 procent av 50– 65-åringar kunde räknas som fysiskt aktiv.
Ändå enkel logik
Rör vi på oss blir vi gladare, mer kreativa, mindre stressade och kanske även smartare. Fysisk aktivitet påverkar även minnet positivt hos äldre individer. Tillräckligt fysisk aktiv är den som går en rask promenad 30 minuter per dag. Det är inte speciellt mycket tid som behöver läggas per dag för att hålla sig hälsosam och på topp.
Så vad är det som gör att vi inte är fysiskt aktiva?
Att ta sig tid och faktiskt genomföra ett pass kan vara en anledning. Många jobb är väldigt krävande och efter en tuff arbetsdag är energin slut. Tiden som finns ska användas till familjen och för att ta igen sig. Ett träningspass fungerar helt enkelt inte i schemat. Det kan också vara en utmaning att komma in i rätt känsla efter en lång dag. Speciellt när det finns så mycket att göra hemma.
Träning självklar i vardagen
Det tar självklart tid och energi att hålla sig fysisk aktiv. Men det behövs inget gympass för att skatta sig som aktiv.
För en elitatlet är verkligheten annorlunda. Här har träningen blivit en del av en livsstil. Träning sker varje dag i mer eller mindre tuffa pass, beroende på var i träningscykeln personen befinner sig. Kanske behöver atleten kosttillskott i form av proteinpulver för att orka med träningen.
Jakten på förbättringar är konstant. Likaså pressen på att prestera.
Till skillnad från en person som satsar på elitnivå så behöver inte motionären ge allt.
Det krävs inget jädra annama för att vara hälsosam. Inga proteinshakes eller 100 kg i bänkpress, 200 i benpress eller milen under 40 minuter.
Så lite som behövs
Med andra ord kräver hälsa ingen jätteprestation. Allt som behövs är framför allt en varierad kost och 30 minuters fysisk aktivitet per dag. Hur aktiviteten bör se ut är upp till var och en att själv bestämma. Men förslagsvis lägger individen sin tid på en aktivitet som känns meningsfull.
En promenad är bara en av flera möjligheter. Det räcker så och är en bästa start.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Efter tre raka, mot Slovakien, Österrike och Finland stiger VM-tempen i och omkring Avicci Arena. Det är bäddat för kvartsfinal som sämst grupptvåa, och en lottning som banar väg för semifinalspel. Hockeyfesten når sitt max om drygt en vecka.
VM-general Tony Wiréhn kan andas ut, och publikmålet omkring 300 000 åskådare kan redan nu räknas hem. Det 88:e mästerskapet, den första turneringen spelades i Antwerpen 1920, har så här långt infriat VM-arrangörens förväntningar. Värme i luften har också skapat tryck i FanZon, 10 000 kvadratmeter på Söderstadions gamla gräsytor, nu täckt av grus.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.
Skriv kommentar