Två potentiella sponsoravtal...

Djurgården Fotboll nya huvudsponsor heter Al Shaheen Group och är ett förvaltningsbolag från Dubai.
Lite okonventionellt med ett Dubai-baserat förvaltningsbolag i Allsvenskan kan tyckas, men samtidigt logiskt på så många sätt. Sponsring är inte längre "bara" rättigheter som byter ägare, utan affärsrelationer och konkret business.
Och så har det alltid varit när B2B-branschen sponsrat.
Lockats till att bli nyfikna
Al Shaheen Group har lockats till att bli nyfiken på den svenska marknaden. Djurgården har ett starkt nätverk och tunga affärskontakter. Ett plus ett blir sponsoravtal och vi får väl helt enkelt ge samarbetet två år, vilket är längden på avtalet, för att se hur mycket business emiraterna kan göra.
Blir det tillräckligt förlänger man, annars tackar man troligtvis för sig.
För Djurgården kan jag inte se några konstigheter. Tvärtom - det finns säkert lite mindre traditionella sponsorrättigheter i avtalet (exponering via skyltar, förköpta biljetter, använda spelare, nyttja loger etc.) och istället en övervikt av just relations- och affärsrättigheter. Det är rättigheter som är svårare att fysiskt ta på.
Rättigheter man måste "förstå", som ställer motkrav på engagemang och som inte kan säljas till "vem som helst" (vilket i princip exponering och biljetter kan, exempelvis till de flesta konsumentvarumärken om prislappen bara är tilltalande nog).
Olika företag, olika behov, olika avtal
Bara för att man är huvudsponsor till något behöver man inte köpa likadant paket av rättigheter som alla andra sponsorer har. Olika branscher har olika behov. Olika företag inom samma bransch har olika prioriteringar. Olika utmaningar.
Sponsring blir problemlösning - och även om jag är trött på ordet "skräddarsytt" så är det ju precis vad det handlar om. Eller ska handla om kanske jag ska säga, för allt för många företag nöjer sig med att köpa ett stelt paket med rättigheter utan att göra hemläxan först och ta reda på vad det egentligen är man vill ha.
Och så är det ju förstås i alla typer av medieköp, inte bara inom sponsring.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.