I skuggan av Ibrahimovic

Han är, precis som i de klubbar han med framgång varit med och skapat mästarlag, det självklara navet, den store ledaren både på och utanför planen och då blir det, precis som i EM-kvalmatchen mot Lichtenstein, att hans adepter, när de gjort mål, springer ut till "pappa" vid sidlinjen för att få belöningen, en bit godis för ett godkänt betyg efter terminen slut.
Den respekten är både lite söt och lite skrämmande.
I huvudrollen ändå
För det är som om de alla tänkte; hur vill Zlatan att vi gör, hur hade Zlatan gjort (det kan de ju ändå inte kopiera), nu har vi gjort honom nöjd med våra mål och en säkrad seger mot ett av Europas sämsta landslag.
Zlatan har naturligtvis inspirerat mera än han hämmat, men det blir alldeles uppenbart i de matcher Sverige spelar utan sin stora stjärna, att många söker i blindo efter det självklara passningsalternativ som finns när Zlatan är på plan.
Ändå tycker jag att spelare som Zengin, Durmaz och inte minst debuterande Emil Forsberg från Malmö FF visat både egen styrka och mod när de nu fått chansen.
Blir aldrig klok på Hamrén
Det är själva organisationen som inte fungerar och jag blir aldrig riktigt klok på Erik Hamrén. Har aldrig riktigt begripit vad han säger och menar och aldrig riktigt kunnat utläsa någon tydlighet i hans svajande spelplan.
2-0 mot Lichtenstein ger lika många poäng (3) som 7-0.
Statistiskt finns ingenting att klaga på.
Men ett fotbollförbund, en kapten och hans lag måste ha siktet mot nästa horisont, inte bara förnöjsamt leva i nuet.
Begriper inte resonemanget
Ett kompakt spelövertag resulterade i princip i två självmål av motståndarna. Det är inte mycket att vara nöjd med.
Att Hamrén under hela sin förbundskaptenskarriär blundat för Allsvenskan och uppvärderat spelare så fort det bytt klubbadress (där många aldrig dominerar, kanske inte ens spelar regelbundet), vet vi vid det här laget. Att förbundskaptener (där är han i gott sällskap) har svårt att skiljas från sina favoritspelare även när de fallerar, finns det också många historiska bevis för. Men hur han kan spela formsvage och för ändamålet helt opassande Johan Elmander mot det handbollsförsvar som man på förhand visste skulle stå packat runt sitt straffområde, begriper jag inte.
Elmander är en lojal slitvarg, han är löpstark, han är de fria viddernas jagande hind även när hans stjärna dalar. Men det här var en match som krävde en annan kompetens, spelare som bara vänder på en femöring i trängseln och klipper till. Som t ex Hrgota. Varför fick han inte chansen från start? Lichtenstein var en lagom svag motståndare för ett sådant framtidstest.
Krävs fingertoppskänsla
Landslag och klubblag är diametralt skilda storheter. Klubblag byggs långsamt, hållbart, tålmodigt. Landslag kan ha sin stomme men stundens ingivelse och fingertoppskänsla måste sätta de avgörande bitarna i pusslet. Tiden tär, formsvackor kommer, dagsform måste läsas av med en känslig termometer.
Varken Elmander eller Ola Toivonen står och väntar på att få blomma i frihet den dagen Zlatan inte finns med längre. Det är kanske Hrgota eller Guidetti eller Kiese Thelin som står på tur. Med egenskaper som kan kombineras med och förvalta det utan tvekan skickliga tekniska, kvicka och finurliga spel som finns representerat i spelare som Ekdal, Durmaz, Forsberg, Bahoui, Kacaniklic.
Och i framtidens lag håller det inte med en enbent (vänster) högerback.
Vad säger att en enbent back i FC Köpenhamn är bättre än en tvåbent, med styrkan i höger, i ett lag som överlägset vunnit Allsvenskan och tutar på med viss framgång i Champions League. Jag tänker förstås på Anton Tinnerholm i MFF. Som dessutom har en för backar excellent passningsfot.
Måste behärska båda delarna
En förbundskapten måste både tänka långsiktigt och i stundens ingivelse.
Hur många gånger har ni hört, inför matcher som bara skall vinnas; "vi måste ha tålamod. Det gör inget om målet kommer i 80:e minuten."
Fel signal. Tålamod kan bedöva, söva tempot, bryta ner spetsigheten, dämpa aggressiviteten; det kan lätt bli en lång väntan på något som inte kommer.
- - -
EM-kvalmatcherna i Femman känns "sådär". Skall det vara så svårt att få till experter som vågar kritisera och ifrågasätta. Hasse Backe är en utmärkt fotbollskännare, han har så mycket inom sig som vill ut, men han vill kanske inte bränna alla skepp eftersom hans namn troligtvis finns med rätt högt upp på listan när Erik Hamréns ersättare skall utses. Och Anders Svensson - om än rätt frispråkig ibland - har väl den egna landslagskarriären alldeles för nära inpå för att våga ta klivet ut i full frihet.
- - -
Ralf Edström försvinner från radions fotbollsrapportering. Synd. Fast å andra sidan; vem lyssnar på radion när matcherna går i TV?
- - -
Zlatan har väl aldrig varit så öppen och vältalig och känslosam som i Femmans dokumentär. Men så är det ju också hans idé, hans villkor som gäller, hans egen PR-film för varumärket Z.
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Idrottsgalan har blivit en institution i svensk idrott. Planering inför Idrottsgalan 2026 pågår och det säger något om omfattningen och allt bakomvarande jobb. Nu har staben inriktningen mot januari 2026. Då ska bl a 100:e bragdguldet delas ut.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.