Trio slåss om Allsvenska guldet
Kvar på näthinnan när vi stänger Allsvenskan och växlar upp till internationell storfotboll borta i Ryssland; IFK Norrköpings och AIK:s underbart underhållande match på Friends (3-3) med offensiv fotboll och granna mål. Kanske vårens allra bästa halvlek (den andra) mellan två lag som tillsammans med Hammarby kommer att ”rejsa” mot guldet i höst.

Ingen typisk allsvensk match 2018, för det är många som svikit, mycket som knakat och alltför många fega spelare som räddar sitt eget skinn men riskerar för lite. Inte minst i Malmö.
Det är typiskt men inte alls oväntat, att lagen som dominerat i vår och lagt beslag på de tre första platserna i väntan på VM-uppehållet tillåter sig ha råd med lite extravagans.
Hamads nya vår
Hammarby är vårens stora, glada överraskning och mycket hänger samman med att Jiloan Hamad upplever en ny vår och påminner om den spelintelligenta, rörliga (i både intellekt och handling) figurant som hade en viktig roll när Malmö FF hade sin spelmässigt mjukaste och vackraste period (2008-2013) med SM-guld 2010 och 2013.
Varje lag som vill bryta sig loss hur den segmenterade, styrda fotbollen till friare former, periodvis, för att överraska och chockera bör ha en spelare av Hamads kvalitet; rörlig, vaken för tillfälligheterna, pigg på upptåg, tillgänglig och bekväm både som uppassare och solist.
Nu kommer en sommar och ingen vet vad som händer. Men bedömt med vårens bortskämda ögon kan Hammarby mycket väl vinna det allsvenska guldet.
Det våras för Thern
AIK och Norrköping, som gav oss en så sprakande halvlek på Friends, har också sina ”frispelare”. Jag är svag för AIK:s Kristoffer Olsson, inte minst nu när han med sitt spel visat att han i kunnande sprungit ifatt det självförtroende han alltid haft. Lite lagom Norrköpingskt uppnäst.
Han har, som Hamad, den där svävande flykten, som en älva över ängarna, och det är behagligt att se en sådan gosse spela fotboll. Jag tycker att Janne Andersson borde unnat sig någon irrationell mönsterbrytare (Hamad) i sin VM-trupp. Men det är också det enda negativa jag har skrivit på fem år om den älskvärde Hr Andersson.
Och kanske är IFK Norrköping på väg att nu få in samma nödvändiga egenskap i sitt lag när Simon Thern håller på att infria det han gav löften om under sina två år (2012-2014) i Malmö FF. Då, när laget tog guldet 2013, var jag rätt säker på att jag i Jonas talangfulle son såg en blivande A-landslagsmittfältare inom några år. Inte så.
Karriären slog tvärstopp men nu trummar han på med de är löpstarka benen, fraktar bollen med fart i rätt riktning när alltför många bara bekvämar sig med sidleds- och bakåtpass för att skaffa sig alibi (”nej, jag tappade inte bort några bollar”). Fortsätter det så och brakar det loss fullkomligt för en av mina allsvenska favoriter - David Moberg-Karlsson - så kan IFK Norrköping öppna Östgötaporten för guldfest återigen.
Trodde tidigt i våras att David skulle bli aktuell för VM-truppen - han har speeden, modet, en undanglidande elegans i sitt spelsätt - men det har blivit lite för få mål. Men han har ett tempo i sig som våra dagsaktuella landslagsforwards faktiskt saknar.
Ovissheten i Östersund
Frågan är vad som kommer att hända i Östersund. Det är knappast till bygdens fromma det som väntar ordförande Daniel Kindberg. Vad det är vet bara de laglärde och det tillsammans med det faktum att succétränaren Graham Potter fått tillåtelse att diskutera en eventuell framtid hos (och med) Swansea gör att ovisshet är det ord som bäst täcker situationen i Östersund.
Det är Kindberg och Potter som skapat Miraklet i Östersund (större än Storsjöodjuret alla dagar i veckan), det var jämtarna som till och med slog Arsenal på Emirates och den här våren väntade man lite extra på en allsvensk dominans. Den uteblev, klubben har repat sig men med osäkerheten kring den dynamiske envåldshärskaren Kindberg, Potter lockad av kraftigare plånböcker, försvarsgeneralen Papagiannoupoulos klar för FC Köpenhamn och rykten kring både Ken Sema och Saman Ghoddos, att de försvinner under sommaren, gör att frågan måste ställas; var det Frösöblomster som blommade ett par somrar eller…?
Misslyckandet i Malmö
Vårens misslyckande är naturligtvis det som utspelats i Malmö med två guldtränare sparkade efter varandra, några usla värvningar, en överskattad spelartrupp, ett vacklande försvar, ett uddlöst anfall och till synes ingen allvarligt menad satsning på ett slagkraftigt kvallag till Champions League.
Det skall sägas; det är inte tillfälligheter, otur, en dålig tränare, skador eller andra undanflykter som skapat den kaotiska situationen. Laget är spelmässigt, tekniskt inte i nivå med det vi sett från topptrion Hammarby, AIK och Norrköping. Vårens examen mot Dalkurd (1-1) var en smärtsam påminnelse om att guld kan bli till sand fortare än man anar.
Inte ens mot Allsvenskans sämsta lag lyckades Malmö etablera ett skapande spel. Var exakt det största felet ligger är svårt att säga. Laget är som en orkester utan både dirigent och arrangemang. Det är lösryckta bitar ur valfria stycken men ingenting hänger ihop. Och jag är inte säkert på att det är Daniel Anderssons mulna anlete och dova röst som kan väcka det som eventuellt finns dolt någonstans. Tabeller ljuger aldrig. Inte i Malmös fall heller. Haveriet snart fullbordat.
Elfsborg kan bättre
Örebro har överraskat med trevlig fotboll, Djurgården har sina toppar och dalar, IFK Göteborg ser emellanåt lite friskare ut än fjol men det är något stelt och otillräckligt över laget fortfarande och vägen tillbaka till absoluta toppen verkar lång. Stryk i Sundsvall nu senast.
Häcken spelar ibland sin sedvanligt underhållande fotboll men besvikelse nummer två (efter Malmö; dock inte alls lika monumental) är Elfsborg, klubben som exporterat flest spelskickliga mittfältstalanger av alla lag i Allsvenskan på senare år. Tycker fortfarande det finns både underhållningsvärde och tillräckligt bra spelare i laget för, låt oss säga ”topp sex”, men det är försvaret och självförtroendet som sviktar.
Nu stänger vi den allsvenska butiken och hänger oss i rockskörten på Anderssonskans Janne och hoppas på att undrens tid icke är förbi.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
Det finns många exempel på att svenska mästerskap är det finaste som går att vinna i den nationella idrotten. Jodå, det är förstås mycket större att vinna VM, OS och en del andra internationella tävlingar, men SM är ändå en tävling som i de flesta idrotter avgör vem som är bäst i Sverige.
SM är något många kan sikta mot och, som väldigt många elitidrottare har en realistisk möjlighet att vara med på och även vinna. - SM berör väldigt många, inte bara den allra yppersta eliten, betonar O Anders Johrén, ordförande i Spårvägen som den här veckan väntas erövra sitt 1 000:e SM-guld och blir störst i landet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.