Två bilder av samma skeende
Idrottens tävlingsmoment har diskuterats livligt den senaste tiden. Jag uppfattar att debatten handlar om att vinna - inte om att tävla. Det kan finnas anledningar att problematisera frågan ytterligare om man inte vill hamna i ett skyttegravskrig om vem som har rätt eller fel.
Min inställning till tävling är positiv. Jag tror i grunden att alla gillar att tävla förutsatt att vissa kriterier uppfylls. Tävling är både roligt och sporrande - i rätt sammanhang - och ett givet inslag i vilken idrott som helst. Men det har blivit fult att tävla, åtminstone som jag tolkar det utifrån den aktuella debatten.
Tävling likställs med konkurrens mellan individer och utslagning till följd av detta. Toppning och elitsatsning slår ut och lämnar barn och ungdomar uppgivna och gråtandes vid planen.
Två olika bilder av skeendet
Idrotten å andra sidan - med forskningens stöd - visar på att anledningen till att barn slutar i föreningsidrotten inte är elitsatsningar. Två olika bilder av samma skeende. Men vad beror det på - att unga slutar idrotta i föreningar? Ja, mekanismerna bakom är inte helt klarlagda.
- Vid terminsstart kommer en hop ungar till träningen, förväntansfulla och med spring i benen.
- Vid slutet av terminen har ett stort antal av de sprudlande barnen slutat. Inget konstigt med det kan tyckas, det är så det ser ut. Men varför det är så är vi alltså inte överens om.
Det förutsätts ofta att de som slutar är de som har sämst förutsättningar för sporten och de som stannar kvar är topptalangerna. Det är inte nödvändigtvis sant.
Många giltiga skäl
Andra mekanismer såsom svårigheter med språket, oinspirerande ledare, lagkamrater som man inte passar ihop med eller tråkiga träningar kan vara minst lika giltiga skäl. Andra skäl kan handla om tävlingsmomentet som är fundamentet i idrotten.
Men att tävla och att vinna är två helt skilda saker. Vi kan jämföra det med seriespel och cupspel. I en serie tävlar alla lag mot alla vilket betyder att samtliga spelar lika många matcher.
- I en cup får lagen spela olika mycket. Ju bättre du är desto mer får du spela. Fokus i cupen är således att vinna - förutsatt att de som deltar faktiskt vill vara med.
- I seriespelet koras också en vinnare men inte till priset att av flertalet knappt får chansen att delta. Man tävlar, men vinner inte på någon annans bekostnad vad gäller fortsatt deltagande.
Jämn kamp alltid roligast
Cupspelet förstärker därmed skillnaderna mellan lagen. De som redan är duktiga får mer tävlingstid (de går vidare) - och därmed bättre förutsättningar vid nästa cuptillfälle. Det omvända gäller laget som åker ut i omgång ett. Mekanismerna i systemet förstärker alltså de ursprungliga skillnaderna ytterligare.
Ett annat sätt att se på skillnaderna mellan vinstfokus och tävlingsfokus är styrkeförhållandena. Om fokus är på själva tävlingen blir det roligast om det är jämna lag - precis som i korpen eller i spontanfotboll i parken.
Om fokus däremot är på att vinna är det en fördel om det egna laget är fullständigt överlägset. Ett innebandylag som saknar avbytare kommer att förlora. Om tävlingen, inte vinsten, är i fokus så lånar man en spelare från motståndarna. Om vinsten är fokus är det otänkbart.
Enklast inte sällan det bästa
En elitidrottsman sade, i samband med olympiska spel för ett antal år sedan, "det är svårt att göra sitt bästa när man vet att motståndarna kan bli straffade och till och med fängslade när de kommer hem efter en förlust".
Riktigt så drastiskt är inte ett vanligt cupspel en söndagsmorgon men det ligger något i det. På vems bekostnad man vinner är en relevant fråga att ställa.
De flesta av oss är överens om att det inte är särskilt roligt att vinna över sina barn. Barnets förlust är större än min vinst vilket gör att det är bättre för oss att förlora. Barnet vinst - å andra sidan - är större än min förlust.
Att skilja på att vinna och att tävla skulle vara nyttigt inte bara för pressen utan även för idrottsrörelsen. Kanske kan man bestämma sig för om man ser sig och sin organisation som en cup eller som ett seriespel? Det, tror jag bestämt, skulle idrotten vinna på.
Mest lästa just nu
Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa.
Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats.
Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.
8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
En prenumerant i handbollsklubben vann 100 000 på senaste dragningen i JOYNA, ett digitalt lotteri från ideella Folkspel. Samtidigt fick Rimbo HK, som sålde lotten, samma summa.
– Ett oerhört viktigt tillskott till vår verksamhet, säger styrelsemedlem Therese Hurtig.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV. Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.
Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats.
Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Peter (inte verifierad)
tis, 2015-01-13 10:01
1. "roligast om det är jämna lag - precis som i korpen"
Korpen ska ha absolut ha beröm för att nå en målgrupp som vissa idrotter inte når. Men att tro att verksamheten alltid garanterar jämna lag och att alla är med lika mycket är inte sant. Har själv bevittnat flera innebandycuper med matchresultat 12-0, 14-1 etc. Att vinna har varit det självklara målet för många av de medverkande, inte specifikt tävlandet i sig. Bilden bör nyanseras.