Björn Eriksson är den han är, och tur är det...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Svensk idrott hade tur. Mona Sahlin blev engagerad i ett annat viktigt uppdrag och valde att kliva av Riksidrottsstyrelsen och därmed, som det påstås, den självklara nomineringen till ordförandeposten för svensk idrott.
Björn Eriksson pratar med gester och som här visar med hela armen att han vill uträtta något. g. Foto: Henrik Montgomery, TT

 

Sahlin är ännu ett starkt kort i många sammanhang, en engagerad och lidelsefull politiker, hon är inte i den fasen i livet att hon kan ägna idrotten merparten av sin tid. Klokt av henne att kliva av.

Dessutom - och det viktigaste; svensk idrott skall inte ledas av en person som är så otvetydigt politiskt impregnerad  av en enda färg. 

Oändligt bekrätelsebehov, men...

Nu blir det säkert Björn Eriksson.

Det är bra. 

Kritiker hävdar, att han alltid letar efter uppdrag där han kan höras och synas, att han har ett oändligt bekräftelsebehov och är nästan satyriasiskt mediakåt.

Man kan också kalla det fåfänga - och det är inte alltid en nackdel. När den är utan prål.

Viljan att visa vad man har, vad man kan, vad man står för driver också ambitionen och viljan att uträtta något. Den som öppet vill visa upp att han är bra åstadkommer ofta något betydelsefullt.

Så upplever jag Björn Eriksson, därför blir han en utmärkt frontfigur för svensk idrott.

Än sen då

Hur han var som polischef vet jag inte, mera än att det sades, att han gillade att gå omkring i polisuniform fastän han inte var yrkesmässigt kvalificerad för den.

Han tyckte väl han var snygg i den, OK för mig.

Det bästa med Björn Eriksson? Jag tror att han har den tid som krävs och är beredd att lägga den på det här toppjobbet. Det går inte att leda svensk idrott med vänster hand för någon som är  mitt uppe i en annan och (ekonomiskt?) viktigare karriär.

Han har varit idrottsledare i stort och smått. Han gjorde den stora huliganutredningen. Den imponerade på mig. Hade den följts till punkt och pricka och utan onödiga longörer hade mycket varit vunnet. Han vågade i klartext säga det som så många svenska klubbledare duckar för.

Mycket populär

Björn Eriksson har via polisen, tullverket och landshövdingeämbete mm jobbat sig till en aktad position i Sverige. Han har betydande kontakter. Hans förmåga att både slinka in i maktsfären och umgås med folket skall inte underskattas.

Som landshövding i mitt gamla hemlän, Östergötland, hade han nog fått livstidsanställning om reglerna så medgett. Han ryckte ut och klippte blågula band om det så bara var en nyrestaurerad korvkiosk som skulle invigas. Folket gillade honom helt enkelt.

Jag uppskattar hans raka stil. Han hörs och syns och han är inte rädd för faen själv.

Behövs en stark röst

Svensk idrott behöver en starkare röst. Det är svåra tider, klasskillnaderna ökar, idrotten har för vissa blivit en lyx som de ofta måste säga nej till.

En av Erikssons viktigaste uppgifter - för det är klart att han blir vald, inte ens den outtröttlige ständige förloraren Lars Liljegren kan väl se något meningsfullt med att utmana - är att se till att återupprätta den svenska modellen, att idrott inte blir en klassfråga, att idrotten åt alla inte bara är en social hälsofråga utan, faktiskt, också är det bästa sättet att vaska fram talanger. Idrott åt alla måste för alltid betyda att de allra bästa får optimala möjligheter att växa men att resten får alla chanser att hitta sin plats i idrotten.

Med Björn Eriksson kommer svensk idrott få en bas som vågar höras och synas och ta matchen med  tungviktare, en stark röst i en debatt om hur framtids-Sverige skall formas och där idrotten måste skaffa sig en starkare position än hittills.

Åke Stolt

Hockeyallsvenskans 14 lag har all anledning att jubla i dag.

 Under måndagen presenterades ett nytt media avtal med ligans nuvarande partner, TV 4. Avtalet, som sträcker sig till och med säsongen 2029-2030, garanterar ligans 14 lag cirka 6 miljoner årligen.

TV 4 har sänt hockeyallsvenskan, HA, sedan 2015, och den nya ”dealen” innebär att samtliga matcher kommer att sändas på TV 4 Play, samt en ökning av matcher på fri-TV på TV 4 och TV 12.

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Svensk golf upplever en historisk boom med rekordmånga medlemmar och spelade ronder under 2025. I september hade Svenska Golfförbundet över 577 000 aktiva medlemskap, vilket överträffar tidigare toppnoteringar. 

Räkna med en majoritet av de entusiasterna hade sett fram emot en underhållande söndagskväll med han som är allra bäst på att hantera en golfklubba - Ludvig Åberg.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen