Fast OS är inte så tokigt

Malmö stad har haft lite storhetsvansinne det senaste dryga decenniet och plöjt ner enorma summor i spektakulära anläggningar, bland annat för idrott, men har också visat ambitionen i satsningar på vardaglig fysisk aktivitet (främst genom gatukontorets arbete).
Detta är viktigt i en stad med stora variationer vad gäller aktivitetsnivå, hälsa och förväntad livslängd (som kan skilja så mycket som sju år beroende på var i staden du bor).
Löser inte allt, men...
Det är förvisso inte så att fysisk aktivitet löser alla problem men det är en bland flera pusselbitar. Det nu ett år gamla Program för aktiva mötesplatser är ett bevis på att Malmö stad förstått detta, liksom en rad konkreta satsningar i stadsrummet, såsom flera utegym, temalekplatser, skateparker, näridrottsplatser och satsningar för att främja gång- och cykeltrafik.
Inte nog med att dessa satsningar är bra för befolkningen, folkhälsan och stadsmiljön, de ger också positiv publicitet och det kan ju en stad som Malmö behöva med tanke på alla skriverier om hur farlig och otrygg staden är.
Sedan 2004 har Europeiska Kommissionen vart tredje år genomfört en undersökning av livskvalitet i utvalda medelstora och stora europeiska städer. Den senaste undersökningen publicerades i januari i år i Flash Eurobarometer Quality of life in European cities (No 419)
Mätte livskvalitén
Totalt undersöktes upplevd livskvalitet i 83 städer, främst i EU:s medlemsländer men också Turkiet, Island, Norge och Schweiz. Två svenska städer var inkluderade: Stockholm och Malmö. Undersökningen grundades på telefonintervjuer med totalt drygt 40 000 personer i de 83 städerna.
För att mäta uppfattningen om livskvalitet ställdes frågor om nöjdhet med utbildningsutbud, hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, kulturutbud, bostäder, arbetsmarknad, integrationsfrågor, trygghet, miljöfrågor såsom luftkvalitet, klimatanpassning samt frågor som rör idrott och rekreation.
Låt oss uppehålla oss vid det sistnämnda. Idrotts- och rekreationsaspekter fångades upp genom frågor om idrottsanläggningar, offentliga platser samt grönytor. Malmö kom väl ut när det gäller nöjdheten med offentliga platser såsom torg, gång- och cykelytor, lekplatser etc.
Malmöborna var näst nöjdast av samtliga städer. Minst nöjda var Aten-borna. Malmöborna var nöjdast av alla vad gäller grönytor och parker. Minst nöjda var åter Aten-borna och de var också bland de minst nöjda när det gällde idrottsanläggningar.
OS värt att fundera på
Det finns en del att säga om hur undersökningen genomförts, men jag vill ändå hävda att ett fungerande gatukontor är viktigare än ett OS för invånarnas välbefinnande och utifrån ett urbant hållbarhetsperspektiv.
Jag hade inte tänkt att denna krönika skulle handla om OS, men det är kanske värt att fundera på. Det finns fortfarande tankar på att arbeta för ett vinter-OS i Sverige 2026.
Jag tillhör generellt en av mega-eventens stora kritiker. Alltför ofta har målet med värdskapet för ett stort evenemang, med sommar- och vinter-OS som främsta exemplen, varit att det ska fungera som en katalysator i utvecklingen.
Evenemanget ska lyfta värdstadens ekonomi, leda till investeringar, gentrifiering, ökad livslängd i de delar av staden som evenemangsfaciliteter förläggs (ja, det var ett av målen med London-OS), bidra till stolthet och hälsa o s v.
Det säger sig själv att ett OS, eller liknande, inte kan åstadkomma sådana underverk. Livskvalitet skapas på annat sätt.
OS kan vara en krydda
Däremot tror jag att om livskvaliteten i staden är hög redan från början, om den nu kan vara det hos alla invånare, och att evenemanget inte kräver att resurser prioriteras om från invånarnas behov till OS-anpassade anläggningar och överdimensionerade strukturer, vilket kanske är oundvikligt, så kan ett OS i den bästa av världar vara en krydda i en redan välfungerande stad.
Är då ett vinter-OS i Sverige, och nu talar jag inte längre om Malmö (!), önskvärt?
Nja, jag är fortfarande skeptisk utifrån en rad olika perspektiv, men tror ändå att Sverige har bättre förutsättningar än många andra länder att sköta det på ett socialt, ekonomiskt och miljömässigt hållbart sätt. Bara vi inte tror att vi ska skapa livskvalitet med hjälp av ett OS.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.


























































Skriv kommentar