"Jag trodde inte mina ögon"

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Det har kanske med den onda tiden att göra, med rapporterna om människors lidande, fullkomligt galna terrorister, miljardärer som flyr från skatter; den där känslan, ja rent av behovet av, att bli förflyttad bort från verkligheten.
Spelarna som charmade hela fotbolls-Sverige. Östersunds Saman Ghoddos (tv) hoppar högst efter att ha kvitterat till 1-1 i premiärmatchen i fotbollsallsvenskan mot Hammarby IF inför en fullsatt Tele2 Arena i Stockholm. Foto: Jessica Gow, TT

 

Att bara få njuta av en balett som Svansjön eller, som jag gjorde i fredags, se den ljuvliga musikalen Billy Elliot (med musik av Elton John) på Operan i Malmö, där den unge Billy, som tvingas till boxningslokalen av sin elake farsa smiter iväg till danslokalen istället och där gör oss tårögda med sin vilja, sitt mod, sin konst. 

Ungefär så kände jag när jag satt framför TV:n i måndagskväll och inte trodde mina ögon.

Som Barcelona...

Östersund spelade fotboll ungefär som Billy dansade, som Jan Johansson spelade svensk folkmusik, som Bodil Malmsten när hon skrev, som Rudolf Nurejev när han dansade, som, ja som Barcelona spelar fotboll.

Jag har följt svensk och internationell fotboll på nära håll sedan slutet av 60-talet. Jag har aldrig, ALDRIG, sett en allsvensk debutant skapa koreografisk skönhet med närmast geometrisk kreativitet så som Östersund spelade mot Hammarby i den första halvleken på Tele2 Arena.

Det finns en våghalsighet inbyggd i den där ambitionen att vårda bollen lika ömt som ett dyrbart Farbergé-ägg, det kommer att straffa sig förr eller senare, men det spelar ingen roll; om det så bara blir den där halvleken, så blir det ändå en fotbollens lilla, underbara dansuppvisning som jag aldrig kommer att glömma.

Med kvickhet, med precision, med smidiga, offensiva spelare, med fotbollens enkla (men därmed svåra) konst att med hjälp av trianglar bygga det höga huset. Det kommer alltid att finnas de som vill och kan riva sönder det vackra - sådan är världen en gång skapad - men konstens själar dör aldrig.

Ett svenskt lag!

Det var så vackert att det nästan var omöjligt att ta in, att det var ett svenskt lag jag satt och såg. Var det redan tisdag, var det Champions League? Nej, det var en allsvensk debutant från skidmetropolen Östersund, det var Frösöblomster och Wilhelm Peterson--Berger och det riktigt doftade gräs fast det var konstgjort.

Kom inte och säg att det spelas torftig fotboll i Allsvenskan om en allsvensk nykomling - så modigt och fräckt - vågar spela en så tekniskt högkvalificerad fotboll på bortaplan i sin allra första match.

Det har funnits klubbar som tagit allsvenskt guld sitt första år. Öster har gjort det, IFK Göteborg också. 1968 gjorde Öster sällskap av Åtvidaberg upp till högsta divisionen och de blev båda hyllade för en underhållande fotboll som också hade kvalitet nog att räcka till guld.

Men det här var på en gång en fotbollskonst av internationell klass.

Överlägsen stilpoäng

Om det varit konståkningsbedömning också på fotboll hade segern förstås skyhögt gått till Östersund.

Men fotboll är ett skoningslöst, matematiskt spel, den inrymmer både världens onda och världens goda och det är klart att det finns allsvenska "odjur" som kommer att ta död på skönheten. Alla musikaler skall väl inte sluta lyckligt.

Den här säregna klubben spelar teater, dansar, underhåller och ägnar sig åt samhälleligt engagemang också utanför fotbollsplanen och här fortsatte de att ge oss luttrade, rädda och bekymrade världsmedborgare i en ond tid någonting skönt och vackert att försvinna in i.

Men försvarsspelet...

Det kan finnas anledning att oro sig för den taktiska organisationen i Östersunds försvarsspel, det såg lite stelt och valpigt och ostrukturerat ut och målvakten och backarna tycktes inte hela tiden synkroniserade. 

Men om den här halvleken bara blir som en kort, fin dikt i hela det stora utbudet av litteratur så kan det vara bra med det.

Så här kan fotboll spelas, så här ljuvligt upprymd kan en gammal fotbollskrönikör bli, och presenterad så här är det ingen diskussion om vilken som är den största, mest komplexa och mest berörande av alla världens idrotter. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Där försvann Nederländerna och en stund senare även Tyskland.

Tänk om det blir en ny kväll med åtminstone en sensation - att  Sverige knockar Frankrike.

Ingenting är omöjligt i det här VM-slutspelet, det visar resultaten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen