Fifa äventyrar demokratin i Rysslands namn

Här framgår nämligen tydligt att Fifa gått med på att alla journalister som ska bevaka Confederations Cup i sommar i Ryssland ska skriva på ett avtal där man förbinder sig att inte göra något annat än att titta på fotbollsmatcherna och intervjua spelarna. Ett avtal som naturligtvis är helt regelvidrigt.
Putin dikterat kraven
Det uppges i den tyska tidningen Bild att det är Ryssland och Putin själva som dikterat kraven som Fifa nu uppges ha accepterat. Ryssland, som trots mycket hård kritik från alla i den demokratiska världen, står värd för stora fotbolls-VM nästa år, arrangerar då också traditionellt mini-VM året innan, redan nu i juni. De flest länder som kvalificerat sig till VM deltar också i detta mini-VM, trots att det förstås inte har samma höga status, och trots att matcherna i många fall mer liknar träningsmatcher än riktiga tävlingsmatcher. Hur som helst, många nationer kommer dit, inte minst Tyskland som nästa år ska försvara sin VM-titel. Tyska journalister kan självfallet inte acceptera sådana skrivningar i avtalen som nu läckt, liksom inga andra journalister heller från den demokratiska världen.
Ingen fullständig bild
Skulle man acceptera att skriva på ett sådant avtal skulle all journalistik inriktad på att beskriva det riktiga Ryssland, det tudelade samhället som råder där mellan människor som har allt i överflöd och människor som inget har, att beskriva samhället som sägs vara kommunistiskt men där några få privata bolag och personer äger det mesta, och där yttrandefrihet alltför ofta betyder fängelse, förbjudas. Istället skulle alla journalister bara vara tillåtna att vistas vid fotbollsarenorna och vid spelargångarna, för att inte bryta mot avtalet. Att Ryssland försöker sig på att tysta och kväsa journalister och yttrandefrihet är en av anledningarna till att landet blivit häftigt ifrågasatt som arrangörsland, men där Fifa, trots mycket hård kritik, ändå valde att behålla landet som arrangör för VM 2018, är inte förvånande. Det är snarare bara vad man kan förvänta sig.
Beklämmande val
Men problemet är Fifa, som borde lärt sig lite efter de senaste årens våldsamma turbulens när det gäller allt från val av arrangörsländer till ledare inom organisationen och inte minst den mycket utbredda korruptionen. Att Fifa i det läget väljer att vandra vidare på denna smutsiga väg är beklämmande. Nu är inte sista ordet sagt i frågan, det uppges att det ska vara ett möte den 9 maj då pressackrediteringar och annat ska diskuteras. Då kommer Tyskland kräva förändringar. Jag hoppas att alla andra länder med demokratiska styrsätt gör detsamma. Allt annat än att det inte blir ett avtal där den fria journalistiken kränks, vore förödande.
Hoppas på Karl-Erik
Svenska Fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson har ju blivit invald i Uefas exekutiva kommitté. Jag hoppas Karl-Erik kan bli samma starka och tydliga förgrundsfigur som Lennart Johansson var en gång i tiden, även om han verkade i Fifa. Det betyder att man står upp för svenska grundvärderingar som yttrandefrihet, demokrati, fri press. Och man gör det högljutt och tydligt, och man blir också i vissa sammanhang obekväm, men man står ändå fast vid sina åsikter. En sån röst i fotbollsvärlden längtar jag efter.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar