Fotbollsproffs – och verkställande direktör

2015 startade han sparappen Veckopengen.
– Barnen måste lära sig att hantera pengar digitalt. Det blir allt vanligare att betala med mobilen. Den ersätter plånboken. Barn som inte fattar pengars värde får det svårt senare i livet, säger Philip.
Ett av företagen som gick in med kapital i Gimi var Reforce, ett managementkonsultföretag. Det är i deras lokaler på Skeppsbron som Philip och hans anställda sitter.
Hur många är ni?
– Om du hade fråga mig för ett år sen hade svaret blivit fem. I dag har vi 16 på kontrakt, fem är kvinnor. Vi har åtta programmerare, alla män. Det är svårt att hitta kvinnliga programmerare.
Philips ansvar är bland annat att leda arbetet, anställa medarbetare, hitta bidragsgivare, ”att få människor att följa mig och min vision”.
Chattar med barnen
Barnen som via föräldrarna använder appen Veckopengen är mellan sex och 15 år. Företaget har ett barnråd i olika åldrar.
– Jag chattar med barn varje dag, säger han.
Vad frågar de?
– Var är mina pengar?
Philip ler.
Det är föräldrarna som sköter appen. Föräldrarna är banken. Barnen ska göra saker för att få pengar. Philip och hans anställda vill skapa en digital plånbok för barnen på riktigt. Idag lär Veckopengen barnen att spara digitala pengar. Nästa steg att addera tjänster så att barnen faktiskt kan handla med digitala pengar.
– Vi föreslår föräldrarna vad en tjänst är värd. Till exempel klippa gräset eller städa sitt rum. Barnen får en summa som går in i ”spargrisen”, förklarar Philip.
Philips fotbollsliv

Philip i Sirius blåsvarta dräkt. ”Jag trivs bra i klubben och räknar med att stanna nästa säsong också”, säger han. I kväll möts Sirius-Örebro på Studenternas i Uppsala. — Foto: Björn Pettersson
Han debuterade i allsvenskan för moderklubben Brommapojkarna 2007. Efter några år blev han proffs i nederländska Heerenveen.
– Jag tjänade bra men det livet passade inte mig. Jag stannade i ett och halvt år. Sen blev jag värvad till IFK Göteborg.
En korsbandsskada 2014 innebar ett stopp i karriären. Nästa adress blev Hammarby.
Inför den här säsongen gick han från Hammarby till Sirius.
Philip har tjänat bra som fotbollsproffs, vi snackar om miljonlöner. Men att bara träna, spela och tänka fotboll är inte hans grej. Han vill ha något meningsfullt att göra. Philip är utbildad civilekonom efter studier på Stockholms universitet och Handelshögskolan.
– Jag jobbar mer med mitt företag än med fotbollen, säger han.
Än har han inte tagit ut någon lön. Företaget Gimi visar röda siffror.
– Förra året backade vi fyra miljoner kronor, säger han.
Europa nästa år
Självklart är han optimist.
– Vi är i en övergångsfas. Men vi är Europas snabbaste finansiella plattform för familjer. Vi har snart 400 000 användare. Förutom Sverige finns vi i Danmark, Finland och Norge. Nästa år väntar Europa. Fortsätter vi i den här takten får vi lika många kunder som storbankerna.
Den sympatiske direktören kallar sina två jobb för att gå in i två dörrar. Han vill ha tillgång till båda dörrarna.
– Fotbollen och mitt jobb här är två skilda världar. Barnen jag chattar med vet inte att jag är fotbollsspelare.
Vilken spargris använder direktören själv?
– Bra fråga. Jag pensionssparar.
Mest lästa just nu
Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid. De innebär i klartext att Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige.
Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar