Fotbollsproffs – och verkställande direktör
![Nej, det här är inte Philip Haglunds barn. Än har inte fotbollsstjärnan blivit pappa. Barnen på bilden tillhör Veckopengens barnråd. Philip chattar med barn varje dag. Foto: Gimi AB](https://idrottensaffarer.se/files/imagecache/100_proc/story_image/veckopengen_barnraad.jpg)
2015 startade han sparappen Veckopengen.
– Barnen måste lära sig att hantera pengar digitalt. Det blir allt vanligare att betala med mobilen. Den ersätter plånboken. Barn som inte fattar pengars värde får det svårt senare i livet, säger Philip.
Ett av företagen som gick in med kapital i Gimi var Reforce, ett managementkonsultföretag. Det är i deras lokaler på Skeppsbron som Philip och hans anställda sitter.
Hur många är ni?
– Om du hade fråga mig för ett år sen hade svaret blivit fem. I dag har vi 16 på kontrakt, fem är kvinnor. Vi har åtta programmerare, alla män. Det är svårt att hitta kvinnliga programmerare.
Philips ansvar är bland annat att leda arbetet, anställa medarbetare, hitta bidragsgivare, ”att få människor att följa mig och min vision”.
Chattar med barnen
Barnen som via föräldrarna använder appen Veckopengen är mellan sex och 15 år. Företaget har ett barnråd i olika åldrar.
– Jag chattar med barn varje dag, säger han.
Vad frågar de?
– Var är mina pengar?
Philip ler.
Det är föräldrarna som sköter appen. Föräldrarna är banken. Barnen ska göra saker för att få pengar. Philip och hans anställda vill skapa en digital plånbok för barnen på riktigt. Idag lär Veckopengen barnen att spara digitala pengar. Nästa steg att addera tjänster så att barnen faktiskt kan handla med digitala pengar.
– Vi föreslår föräldrarna vad en tjänst är värd. Till exempel klippa gräset eller städa sitt rum. Barnen får en summa som går in i ”spargrisen”, förklarar Philip.
Philips fotbollsliv
Philip i Sirius blåsvarta dräkt. ”Jag trivs bra i klubben och räknar med att stanna nästa säsong också”, säger han. I kväll möts Sirius-Örebro på Studenternas i Uppsala. — Foto: Björn Pettersson
Han debuterade i allsvenskan för moderklubben Brommapojkarna 2007. Efter några år blev han proffs i nederländska Heerenveen.
– Jag tjänade bra men det livet passade inte mig. Jag stannade i ett och halvt år. Sen blev jag värvad till IFK Göteborg.
En korsbandsskada 2014 innebar ett stopp i karriären. Nästa adress blev Hammarby.
Inför den här säsongen gick han från Hammarby till Sirius.
Philip har tjänat bra som fotbollsproffs, vi snackar om miljonlöner. Men att bara träna, spela och tänka fotboll är inte hans grej. Han vill ha något meningsfullt att göra. Philip är utbildad civilekonom efter studier på Stockholms universitet och Handelshögskolan.
– Jag jobbar mer med mitt företag än med fotbollen, säger han.
Än har han inte tagit ut någon lön. Företaget Gimi visar röda siffror.
– Förra året backade vi fyra miljoner kronor, säger han.
Europa nästa år
Självklart är han optimist.
– Vi är i en övergångsfas. Men vi är Europas snabbaste finansiella plattform för familjer. Vi har snart 400 000 användare. Förutom Sverige finns vi i Danmark, Finland och Norge. Nästa år väntar Europa. Fortsätter vi i den här takten får vi lika många kunder som storbankerna.
Den sympatiske direktören kallar sina två jobb för att gå in i två dörrar. Han vill ha tillgång till båda dörrarna.
– Fotbollen och mitt jobb här är två skilda världar. Barnen jag chattar med vet inte att jag är fotbollsspelare.
Vilken spargris använder direktören själv?
– Bra fråga. Jag pensionssparar.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Aldrig tidigare har ett svenskt landslag värderats så högt som det Tre Kronor som natten till torsdagen, 02 00, inleder Four Nations Cup mot Kanada i Bell Centre i Montreal.
De 23 spelarnas värde uppgår till 162 710 000 dollar eller motsvarandesvenska kronor 1,8 miljarder svenska kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar