Deras beslut bevisar allt

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Galenskaparna/After Shaves gamla dundersuccé Macken byggde mycket på den devisen. Det ska va gött att leva annars kan det kvitta. Och det är i grunden det idrotten också handlar om. Som för Anna Haag och Emil Jönsson.

Emil Jönsson firas sambon Anna Haag efter målgången i herrarnas jaktstart 15 km i världscupen i Falun på söndagen. Det var hans sista elitlopp när han nu lägger skidorna på hyllan som Anna gjorde tidigare i dag. Foto: Ulf Palm / TT

Annas och Emils beslut att avsluta sitt skidåkande på elitnivå är därför helt naturligt. De saknar båda motivationen till ännu en säsong med galet mycket träning, ett inrutat liv som bygger på att få ut maximalt av kroppen en speciell del av året, inte få äta det du vill, inte vara uppe sent, hela tiden ha koll på hur din kropp känner sig och reagerar på olika övningar och mängd.

Att de varit två har sannolikt gjort att de orkat mer och längre än de trodde, men nu är det slut. De vill inte mer. De vill annat.

De ska vara gött att leva.

Det innebär inte att bara ligga på en divan och äta chokladpraliner. Det är inte bara det som är det goda.

Det goda är när man har balans i själ och kropp, och är glad att göra det man gör. När man njuter av att åka ytterligare en mil och känna mjölksyran komma och ändå kunna pressa sig vidare. Eller när man efter en skada kommer tillbaka och känner att kroppen funkar, att bollkänslans finns kvar och man bara längtar efter att springa ut på det gröna gräset, eller i den mjuka sanden. Eller staka sig runt i snön.

Men det ska vara roligt. Med glädje kommer motivationen. Det är den glädjen man inte får glömma bort när man idrottar, eller när man är ledare för barn och ungdomar i någon idrott. Att inte göra träningen till något trist och tråkigt. Låta glädjen vara grunden i övningarna. Då kommer motivationen automatiskt, och vi vanliga soffliggare kan fortsätta att njuta av våra idrottsstjärnor framför TV:n.

För att återkomma till Mästarnas Mästare en liten stund. När våra svenska stjärnor tittar på varandras utvalda sekvenser i idrottslivet, förstår de alla vad den betyder, oavsett om de varit simhoppare eller brottare. Glädjen i stunden går nästan att ta på. Alla förstår vad som har krävts, vilken oerhörd motivation som avgör om du lyckas eller inte.

Den glädjen är också avgörande om du som publik väljer att gå på fotbollsmatcher. Eller inte. Glädjen i att älska ett lag, och kanske se det vinna. Det är gött.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.