Varför hukar fotbollförbundet?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

”Det måste få finnas känslor”, svarade Sebastian Larsson.

Det var han, som med sin felriktade utlevelse satte igång kalabaliken på Friends efter sitt fantastiska frisparksmål som lite oförtjänt gav AIK 1-1 mot Malmö FF årets allsvenska toppmatch.

Jo, men v i l k a känslor? Kärlek eller hat?

AIK:s Sebastian Larsson firar sitt mål som innebar 1-1 mot Malmö FF på Friends Arena. Foto Christine Olsson / TT

Sebastian Larsson har en timid och lugn framtoning när han intervjuas. Det är en fighter, en stark kugge också i Janne Anderssons landslagsmaskineri. Han bad inte nämnvärt om ursäkt för sitt beteende.

Jag förstår inte hans resonemang, tycker direkt illa om hans beteende och begriper inte att en provocerande ”attack” mot motståndarnas bänk och inrutade område kan vara det naturligaste efter en kvittering i 96:e minuten när matchen i princip var förlorad.

Skrämmande reaktion

Vad är det som gör att han inte springer ut till sina egna. Till AIK:s bänk, till supportrarna eller stannar i kretsen av de andra spelarna på planen och dansar där, gärna hysteriskt och överspelat. ”Det måste ju få finnas känslor.”

Men det skrämmer mig att en spelares första tanke, när han lyckats med det omöjliga och precis gjort det mål som kanske i slutändan ger AIK guldet, är att han styrs av någon sorts hat, att han minsann skall förnedra sina motståndare, visa att ”där fick ni”, gapa rakt ut mot MFF-bänken, slå sig för bröstet. Det var smaklöst, okontrollerat, osportsligt och väldigt lågt att visa skadeglädje istället för äkta glädje i ett så triumfatoriskt ögonblick.

Han hade dessutom den dåliga smaken att kraftfullt protestera mot det andra gula kort han fick.

Han skall vara glad att bestraffningen inte blev hårdare och det hedrar i alla fall AIK-tränaren, Richard Norling, att han tog avstånd.

Lättantändlig publik

Det hör också till saken att Sebastian Larsson i stort sett kommenterade och protesterade mot vartenda domslut som gick AIK emot. Till och med när han orsakade en frispark genom ett solklart livtag på en MFF-are hade han mage att dansa krigsdans till den stackars domaren (Bojan Pandzic, som inte var bra men långt ifrån så svag som MFF-tränaren ville göra honom) och protestera vilt. Någon sorts självmedvetenhet, självkritik och kontroll över sina handlingar måste en så erfaren spelare med så mycket internationell rutin ha. Helt känslostyrd kan man inte få vara.

Med den lättantändliga publik som numera bevistar våra fotbollsarenor - och vanligtvis gör många matcher till fantastiska fester - är det särskilt viktigt att de ledande spelarna inte är med och tänderna facklorna som kan få helvetet att braka löst. AIK har ju sin speciella historia att bära på därvidlag. Och spelarna har alltid ett ansvar att inte lägga ved på brasan.

Skandalscenerna - det går ju inte kalla dem något annat - efter matchen föranleder, enligt Svenska Fotbollförbundets riksombud Henrik Engvall, ingen åtgärd. Det är närmast ofattbart.

Det var Sebastian Larsson som tände gnistan, hela MFF:s egen zon, ett fredat område, tillträde förbjudet för andra, ockuperat av AIK-spelare. Och ingen åtgärd!

Borde varit tio gula

Det gläder mig att Sveriges bäste domare, Stefan Johannesson, efterlyser starkare reaktioner från förbundets sida, och naturligtvis borde det som skedde föranleda bestraffningar. Det är närmast obegripligt att MFF-tränaren Uwe Rösler visades upp på läktaren och får en matchs avstängning för att han försökte försvara sitt revir medan inkräktarna - som absolut befann sig på förbjuden mark - klarar sig utan straff. Det fanns väl underlag för tio gula kort i den där kalabaliken. 

Jag utgår ifrån att Malmö FF protesterar mot detta - om man inte redan gjort det.

Och att förbundet tänker om.

Men jag håller med domaren Stefan Johannesson. Ansvaret vilar tungt på den som anstiftar, Sebastian Larsson kom undan med alltför lågt straff och det måste bli repressalier efter ett uppseendeväckande bråk som orsakas av en totalt missriktad och därmed i förlängningen smittande farlig handling. Det var som att kasta en bengal i brännbart fnöske.

Visst måste man få visa känslor. Men inte vilka känslor som helst.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.