MFF visar musklerna

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Nu är det alldeles tydligt; med en halv miljard i kapital och likvida medel på rekordhöga 218 miljoner har MFF bestämt sig för att visa musklerna rejält. 

Eller snarare; svarat med bestämdhet på frågan varför inte Sveriges genom tiderna rikaste idrottsklubb biter ifrån lite bättre när utländska klubbar lägger bud. 

Malmöfansen kan känna större optimism nu när klubben mobiliserar och använder en del av intjänade miljoner. Foto: Andreas Hillergren / TT

jag har frågat mig; hur skall svensk fotboll annars kunna ta steg uppåt i den europeiska fotbollshierarkin. MFF:s svar är tydligt.Truppen har breddats, kulturbäraren Markus Rosenberg har lockats att stanna kvar till och med en bit efter att bäst-före-datumet gått ut och i dagarna har klubben förlängt kontrakten med mittfältsnavet Fouad Bachirou och innerbacken Lasse Nielsen. 

Lite tuffare tag

Klubben har sedan urminnes tiden haft en överdrivet generös inställning när det gäller spelare som får anbud från utlandet. Lättare att förstå på Eric Perssons och Cavalli-Björkmans tid när spelarna endast tjänade fickpengar på fotbollen vid sidan av sina ordinarie jobb. Men inställningen - i grunden sympatisk förstås i ett demokratiskt samhälle, lite naiv i dagens tuffare affärsklimat - har levt kvar, att den som vill pröva lyckan utomlands skall få göra det. 

Men nu har vi sedan många år professionell fotboll i Sverige också och programförklaringar som ”vi vill vara bäst i Norden” eller ”vi vill tillhöra i varje fall det andra skiktet av europeisk klubbfotboll” klingar ju lite falska om man inte - när möjlighet nu finns - bygger lite mera långsiktigt och etablerar trupper över tid.

Nu har MFF gett beskedet. Vi skulle kunna se det som en ny färdväg för svensk klubbfotboll om det inte vore så, att bara den med kulor i lagret kan bita ifrån. Det är väl nästan bara MFF som kan. Bra gjort att kunna hålla kvar Fouad Bachirou som var rent strålande bra i Europa League i höstas och säkert hade fått bud från de riktigt stora om han inte redan hunnit bli 31 år.

Chelsea kräver satsning

Inbillar mig att lottningen till 16-delsfinalerna i Europa League haft betydelse. Chelsea ligger fyra och kommer att få fightas med pånyttfödda Manchester United (ett lag med ett helt annat go sedan skattedömde José Mourinho försvann, ersatt av Ole Gunnar Solkjaer) och Arsenal i Premier League, som är bättre än på länge, om en plats bland de fyra som går till Champions League. Efter Manchester City, Liverpool och Tottenham.

Chelsea har David Luiz, Gary Cahill, Higuain, Pedro, Giroud, Hazard (möjligen på väg bort) och Willian, ett stjärnprytt lag från sydvästra London med klassiska Stamford Bridge som hemmaarena och med den ryske oligarken Roman Abrahamovitj som storägare.

Tror att just det mäktiga motståndet har fått MFF att sätta ner foten; nu sätter vi emot, nu brukar vi vårt rejäla pengainnehav, nu jävlar skall vi göra vad vi kan för att ge oss chansen.

Det känns spännande - om än chanslöst.

Det är ändå imponerade hur många absoluta stjärnlag MFF under kort tid kvalificerat sig att möta. Real Madrid, Atletico Madrid, Juventus, PSG och nu Chelsea. En doft ifrån den fina världen rent sportsligt men rena kassaskåpssprängningen ekonomiskt.

Proffsigt hanterad förlust

Den 1 mars har Malmö FF årsmöte. Där kommer klubben att redovisa en halv miljard kronor i kapital. Och ser man till året som gick, 2018, med ett misslyckande (enligt klubbens ambitioner) i Allsvenskan, så blev det ändå en succé med avancemanget till Europa Leagues gruppspel och därtill avancemang till sextondelsfinal. Men mest förstås en ekonomisk framgång. Spelarförsäljningen drog in 60 miljoner netto (Mattias Svanberg till Bologna för 46) och Europaspelet 80 miljoner. Netto. 

”Mera i kassan än skulderna på Stadion”, konstaterar tillförordnade ordföranden Anders Pålsson. Det var han som fick ta över efter den tragiska händelsen när klubbens ordförande Håkan Jeppsson hittades död i sin bostad efter en förmodad hjärtattack. Det är en tung och svår förlust klubben haft att hantera. Där rationalitet och professionalism snabbt måste skjuta undan sentimentalitet och sorg för att fotbollsföretaget skall fungera. Som med många sådana stora frågar har Malmö FF skött detta på ett exemplariskt sätt.

Pålsson ny ordförande

Det blir nu - med största sannolikhet, motkandidater har inte presenterats - Anders Pålsson, 60, som tar vid som ordförande och bli en ny länk i kedjan med namn som Eric Persson, Hans Cavalli-Björkman, Bengt Madsen och Håkan Jeppsson. 

Pålsson föreslås av valberedningen och är ingen främmande fågel i ljusblått.Han har varit reservlagsspelare i klubben, medlem sedan 1971 och jobbat sida vid sida med Håkan Jeppsson i styrelsen sedan 2010.

Har har yrkeserfarenheter från Gambro, Trelleborg, PLM/Relam, Sydkraft/Eon och Hilding Anders där han var koncernchef i nio år innan han trappade ner på den operativa verksamheten.

Ekonomi, strategi och organisation sägs vara hans favoritarenor och valet av Pålsson understryker det som känslorna säger; Malmö FF är just nu organisatoriskt, ekonomiskt och sportsligt tryggt och starkt byggt, linjen skall inte brytas, pilarna fortsätta riktas uppåt - det skall inte ändras.

Anders Pålsson har själv sagt: ”Vi skall fortsätta den väg som Håkan Jeppsson ledde oss in på.

Hur långt kan en svensk fotbollsklubb med ekonomiska muskler och en lite tuffare attityd nå? Det är den frågan som Malmö FF skall besvara åt oss.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Norge har deltagit i tre fotbolls-VM: 1938, 1994 och 1998, samt ett EM: 2000 Nu väntar ett fjärde VM och förväntningarna växer. Spelartruppen har många toppnamn och Bodö/Glimts framgångar har ökat den norska optimismen – och både sponsorers och mediebolagens välvilja. Det allmänna  intreset skruvas upp hela tiden.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen