Två begåvade killar och en utvecklare
Aldrig tidigare har behovet varit större av svenska idrottsframgångar. Och, som genom ett under, så sker det. Tack vare två begåvade unga killar, Nils van der Poel och Martin Ponsiluoma. Och en fantastisk talangutvecklare vid namn Wolfgang Pichler.

Två VM-guld, ett på 5 000 m skridsko och ett i sprint skidskytte. Det räckte för att vi svenskar skulle kravla oss upp ur coronadeppigheten och plötsligt börja känna att det finns ett liv värt att leva trot allt. Två VM-medaljer, det första för Sverige på 48 respektive 63 år och vips tror vi kanske att vi både ska få vaccinsprutor före midsommar och kunna leva normalt redan i år igen.
Att lita på sig själv
Att göra sin egen grej. Lita på sig själv. Veta att välja rätt rådgivare och samtalspartner. Det är saker som också, förutom intelligens och mycket goda fysiska förutsättningar, är oerhört viktigt för att nå framgångar; vare sig det gäller idrott eller någon annan del av livet.
Det är något som både Nils van der Poel och Martin Ponsiluoma besitter. De har gått sina egna vägar för att nå framgång. Och haft bra rådgivare.
Att legendaren Wolfgang Pichler är mannen bakom de tidigare svenska skidskytteframgångarna är väl känt, men att han också varit rådgivare till Nils van der Poel var åtminstone för mig en överraskning. Gammal är äldst, det är tydligt det, och när det gäller Pichler är det segerreceptet.
Utan stark fysik och extremt starkt psyke är det förstås omöjligt att nå världstoppen. Sverige har några stycken som varit, eller är där. Och som vi alla kan glädjas åt. Herrarnas handbollslandslags VM-silver var en glädjechock, Sarah Sjöströms otroliga segertåg, liksom Armand Duplantis, övriga friidrottarna i somras...och så nu skridsko och skidskytte.
Svenska undret - behöver pengar
Toppen nås inte av en slump. Och Corona har visat tydligt hur sårbart hela samhället är, från skolor till idrottsföreningar. Fortfarande väntar idrotten på utlovade miljarder för att kunna fortsätta arbetet med att fostra i glädjen att röra sig och vad mer som kan bli. Och inte bara idrotten väntar. Kulturen, företagare, restauratörer...ja många väntar.
För att det svenska idrottsundret ska fortsätta, för ett under är det, behövs samhällets stöd. Så, se till att skänka pengarna nu, så RF kan känna sig tryggt och satsningen på svensk idrott kan fortsätta. För allas vår skull.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar