Sant: hockeyekonomin är i full ordning
Samtliga föreningar i SHL, SDHL, Hockeyallsvenskan och Hockeyettan har beviljats elitlicens för spel i respektive serier säsongen 2022-2023. Det är ett bra betyg till ekonomiskt ansvariga i hockey-Sverige.
-Svensk ishockey har samlat tagit sig igenom två år av pandemi på ett imponerande sätt, kommenterar Anders Larsson, ordförande i Svenska Ishockeyförbundet.

-Det statliga stödet ur RF:s krispaket har haft stor betydelse. Vår rörelse är skyldigt myndigheten ett stort tack, meddelar Anders Larsson.
Ännu en intäktskälla, som växer i betydelse, är det nya NHL-avtalet som skrevs i vintras. Varje NHL-övergång uppskattats vara värd 3,6 miljoner kronor, visserligen ett blygsamt belopp jämfört med fotbollens summor, men ändå ett steg i rätt riktning.
18 spelare flyttar till NHL
12 av 14 SHL klubbar får ersättning med Leksand i topp på 16,2 miljoner följt av Frölunda, 14.,4 miljoner. Totalt 18 spelare har hittills tecknat NHL-kontrakt. Leksand har tappat sex spelare, bland dem succéspelaren från VM, Nils Åman till Vancouver och talangen Emil Heineman till Montreal.
Idrottens Affärer har nyligen redovisat bokslutssiffror för SHL-lagen. Färjestad spelar i en egen division med en omsättning på 190 577 miljoner kronor. Samtidigt växte det egna kapitalet från 114 miljoner till 130 miljoner kronor.
I sitt sommarbrev till svensk ishockey, på förbundets webbplats, oroas Anders Larsson av bristen på domare. I en del regioner har till och med matcher ställts in på grund av att domare saknas.
Nu utlovas 500 000 kronor extra till distrikten för en nystart på domarutbildningen.
Anders Larsson tecknar i övrigt en ljus bild av svensk ishockey, men väljer att förbigå den gångna säsongen stora strid kring Hockeyettan-lagen Boden och Karlskrona.
Klubbar vägrade spela, beskyllningar om kartellbildning, avtalsbråk, och dispensbeviljande av RIN, Riksidrottsnämnden. Allt belyst av Idrottens Affärer.
Kan uteslutas
Senast den 15 augusti har förbundet beordrats av RF-basen Björn Ericsson att ändra i sina tävlingsbestämmelser, den ifrågasatta paragrafen 6:1 som tvingar lag i förbundsserie att tillhöra en ligaorganisation.
Fortsatt vägran av förbundet kan innebära uteslutning ur RF-familjen, och en ekonomisk härdsmälta som svensk ishockey omöjligen kan bära.
Förbundet har också att ta ställningen till relationen med KHL och rysk ishockey. Två svenska spelare har signerat nya kontrakt med ryska lag, först ur var Robin Press och senast Fredrik Claesson som skrivit kontrakt med CSKA Moskva, arméns egen klubb.
IIHF, det internationella förbundet, vägrar att ta ställning, ” av juridiska grunder”. Det svenska förbundet borde rimligen klargöra att kontrakt med ryska lag innebär ett tydligt nej till uppdrag på landslagsnivå. Precis som basketen agerade med Jonas Jerebko, stoppad från blågult efter avtal med CSKA Moskva.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.