Sant: hockeyekonomin är i full ordning

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Samtliga föreningar i SHL, SDHL, Hockeyallsvenskan och Hockeyettan har beviljats elitlicens för spel i respektive serier säsongen 2022-2023.  Det är ett bra betyg till ekonomiskt ansvariga i hockey-Sverige. 

-Svensk ishockey har samlat tagit sig igenom två år av pandemi på ett imponerande sätt, kommenterar Anders Larsson, ordförande i Svenska Ishockeyförbundet.

18 svenska ishockeyspelare tar sitt pick och pack och väljer en fortsättning i NHL.

-Det statliga stödet ur RF:s krispaket har haft stor betydelse. Vår rörelse är skyldigt myndigheten ett stort tack, meddelar Anders Larsson.

Ännu en intäktskälla, som växer i betydelse, är det nya NHL-avtalet som skrevs i vintras.  Varje NHL-övergång uppskattats vara värd 3,6 miljoner kronor, visserligen ett blygsamt belopp jämfört med fotbollens summor, men ändå ett steg i rätt riktning.

18 spelare flyttar till NHL

12 av 14 SHL klubbar får ersättning med Leksand i topp på 16,2 miljoner följt av Frölunda, 14.,4 miljoner.  Totalt 18 spelare har hittills tecknat NHL-kontrakt. Leksand har tappat sex spelare, bland dem succéspelaren från VM, Nils Åman till Vancouver och talangen Emil Heineman till Montreal.

Idrottens Affärer har nyligen redovisat bokslutssiffror för SHL-lagen. Färjestad spelar i en egen division med en omsättning på 190 577 miljoner kronor. Samtidigt växte det egna kapitalet från 114 miljoner till 130 miljoner kronor. 

I sitt sommarbrev till svensk ishockey,  på förbundets webbplats, oroas Anders Larsson av bristen på domare. I en del regioner har till och med matcher ställts in på grund av att domare saknas.

Nu utlovas 500 000 kronor extra till distrikten för en nystart på domarutbildningen.

Anders Larsson tecknar i övrigt en ljus bild av svensk ishockey,  men väljer att förbigå den gångna säsongen stora strid kring Hockeyettan-lagen Boden och Karlskrona. 

Klubbar vägrade spela, beskyllningar om kartellbildning, avtalsbråk, och  dispensbeviljande av RIN, Riksidrottsnämnden. Allt belyst av Idrottens Affärer.

Kan uteslutas

Senast den 15 augusti har förbundet beordrats av RF-basen Björn Ericsson att ändra i sina tävlingsbestämmelser, den ifrågasatta paragrafen 6:1 som tvingar lag i förbundsserie att tillhöra en ligaorganisation.

Fortsatt vägran av förbundet kan innebära uteslutning ur RF-familjen, och en ekonomisk härdsmälta som svensk ishockey omöjligen kan bära. 

Förbundet har också att ta ställningen till relationen med KHL och rysk ishockey. Två svenska spelare har signerat nya kontrakt med ryska lag, först ur var Robin Press och senast Fredrik Claesson som skrivit kontrakt med CSKA Moskva, arméns egen klubb.

IIHF, det internationella förbundet, vägrar att ta ställning, ” av juridiska grunder”.  Det svenska förbundet borde rimligen klargöra att kontrakt med ryska lag innebär ett tydligt nej till uppdrag på landslagsnivå. Precis som basketen agerade med Jonas Jerebko, stoppad från  blågult efter avtal med CSKA Moskva.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

Diverse saker bland Sven-Göran ”Svennis” Erikssons tillhörigheter har auktionerats ut. 177 objekt såldes för ungefär 1,3 miljoner kronor, rapporterar Aftonbladet från dagarnas auktioner.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.