Ett verkligt hyckleri av SVT
Det är farliga tider, ödesklockorna ringer, inflationen stiger liksom räntorna, miljöprotesterna tränger sig ända in på Melodifestivalens scen och en blåbrun högerregeringen funderar på om SvT skall sända sport överhuvudtaget.
Till och med de olympiska spelen känns rödlistade. Har de gamla spelen från 1898 rent av spelet ut sin roll?
Apropå den svenska utredningen inför ett eventuellt OS-arrangemang 2030 publicerades i Svenska Dagbladet krönikören och författaren Lena Anderssons text i ämnet i lördags.

Den manar till eftertanke och Iinledningen är fullkomligt magnifik:
”Världen kan inte bara fylla på, somligt måste också upphöra. Helst sker det naturligt, när fenomenen fått något så uppenbart bedagat över sig, att de inte utövar samma lockelse. Olympiska spelen hör numera dit. Deras epok är över. Tecknen på att strålglansen har mattats är många. Det senast är att arrangör saknas till vinter-OS 2030.
När då Internationella Olympiska Kommittén ber Sverige att komma till undsättning är detta verkligen ingenting för Svea att bli stolt över. Förfärat borde hon istället fråga sig vad det är som gör att man går till henne när alternativ saknas. Vad är hon för en varelse? Lättlurad, servil och alltför villig, en arbetslös sköka som gläfser av glädje över en luggsliten kund.”
En effektiv snyting
Citatet alltså hämtat från den alltid fascinerande Lena Anderssons (duktig skidåkare i ungdomen för övrigt) senaste kolumn i Svenska Dagbladet.
Det är en så effektiv snyting till de lättsmickrade herrarna och damerna i svensk idrotts ledning att inte mycket mera behöver tilläggas.
Dock; det finns flera tecken på hur svårt det kommer att bli framgent att arrangera olympiska spel. Vinterversionen kan ju spricka bara på miljön, bristen på snö. Men den allt svulstigare huvudakten, sommarspelen, kommer i framtiden också att bli allt svårare att motivera.
Krig, pandemier, elbrist, skenande kostnader, finanskriser, onödiga byggnationer, miljöförstöring, flygskam
Det går att göra listan lång över goda skäl att fundera över om dessa gigantiska evenemang verkligen är motiverade längre.
När de en gång startade, 1896, var det för att sprida idrotten över världen, få ett internationellt utbyte för ungdomen med hjälp av idrotten. Idag finns det världsmästerskap i varenda gren, till och med i bandy. Både inne och ute. Fastän det knappast kan kallas världsomspännande idrotter.
De olympiska spelen har - om man ser till ursprungstankarna om varför de tillkom - spelat ut sin roll.
Skidvärlden krymper
Och att som RF och SOK nu fundera på nya försök att få hit ett vinter-OS, ter sig alltmera löjligt ju mera man tänker på det. Och hos SvT - som till 2030 fått (nej, köpt, rabatterat men för skattepengar) tillbaka sändningsrättigheterna - jublas det.
Man borde kanske notera på att vi just nu har en regering som tycker att de kommersiella kanalerna kan sköta idrotten. Dessutom krävs regeringens ekonomiska garantier vilket i logikens namn borde vara omöjligt att få av den nuvarande blåbruna sörjan.
Man kan också undra om Sverige verkligen ens skall fundera på att vara hantlangare åt ett IOK som så till den mildra grad missköter sitt ämbete, flirtar med diktaturerna och vill släppa tillbaka ryssarna på tävlingsbanorna trots att kriget i Ukraina pågår för fullt. Det finns ingen anledning att gå ärenden åt den sådan organisation.
Det finns flera skäl att fundera över vinteridrotterna just nu. Visst, det är underbart vackert, ursvenskt, att se rödblommiga och leende Jonna Sundling och Ebba Ribom visa världen hur man vinner sprinterlopp på skidor. Men fyra svenskor före två norskor i final, norskt på hela prispallen i herrtävlingen; skidvärlden växer inte, den krymper i takt med att snön smälter och skogarna ligger gröna runt de konstgjorda spåren. Återväxten av talanger uteblir när naturliga snölandskap saknas.
Hyckleriet i SvT
Skid-VM pågår för fullt, jag erkänner gärna min stora entusiasm för just längdåkningen; har bevakat en massa OS och VM och SM, umgåtts professionellt med de härliga personligheterna, jag njuter av miljön, jag minns hur väl en kropp mår som motioneras med hjälp av skidor och stavar. Inte en muskel slipper undan. Men likväl; konkurrensen minskar och idag är den betydligt hårdare och bredare i skidskyttet..
Dock inte så enormt stort att det berättigar att Sveriges Television skickar åtta personer för att täcka evenemanget. Vad tillför egentligen Helena Ekholm och Magdalena Forsberg? Långt, långt mindre än Johan Olsson och Teodor Pettersson i längdstudion.
Det är för mycket navelskåderi och för lite kritiskt granskande. Och ingen sportsändning (det gäller inte minst också fotbollen) blir bättre med en programledare och tre (3) s k experter i studion.
Nu, med nyvunna TV-rättigheter och allt, skall vi nog inte förvänta oss någon som helst kritiskt granskning av den pågående OS-sonderingen i SvT. Nu har visserligen den f d TV-sportchefen Åsa Edlund Jönsson gått över till andra sidan (hur kan man?) och blivit OS-pamp men min tro på att granskarna och journalistiken skall vinna över hejaklacksledarna på SvT har inte nämnvärt stärkts av det.
Läste nyligen att SvT irriterats över att Hanna Öberg i en intervjusituation framför kamerorna druckit av den sportdryck hon sponsras av. Tala om att sila mygg och svälja elefanter. Sponsorerna läses upp, tydliga skyltar visas och i åratal har Sveriges Television ”levt på” att se mellan fingrarna. Arrangörer har sålt ut reklamen i sina arenor under förespeglingen att det skall bli TV-sändning, SvT har erbjudits evenemanget gratis och tillfredsställt annonsköparna.. Det är inte ens smygreklam. Det är tydlig reklam-TV och det är bara blindbockarna på företaget som inte ser det.
Hyckleri är bara förnamnet.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Mora har vid två tillfällen utsetts till Sveriges bästa elitidrottskommun och även till Sveriges bästa evenemangskommun. Kommunen är hemort för Vasaloppet, ett av Sveriges starkaste idrottsvarumärken, och har genom sitt föreningsliv, sina idrottsutbildningar och sina arrangemang under lång tid bidragit till att utveckla både bredd- och elitidrott. Det var en viktig anledning till att Mora kommun tog initiativ till samtal om idrottens samhällsvärde och behovet av långsiktigt hållbara lösningar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
























































Skriv kommentar