Sverige i otakt med Europa

En sak har EU dock missat; att förena fotbolls-Europa totalt, se till att alla dansar efter samma pipa. Den som sitter i munnen på UEFA-presidenten Michel Platini. Men efter Bosman-domen har väl inte EU så mycket med fotboll att göra. Det är kanske lika bra.
Gör något, nu!
Sverige går i varje fall i otakt med övriga.
Och så länge det pågår, att Allsvenskan i fotboll (fyller 90 år i år) spelar kalenderår, i stort sett alla övriga höst-vår, får de svenska klubbarna dras med ett fönster på vid gavel mot Europa, så att tjuvarna kan komma in lättvindigt och sno vad de vill ha på de mest olämpliga tider och, att som nu Malmö FF serievinnare fjol, får vänta till ett nytt spelår med nya förutsättningar, ny trupp innan man går in i Champions League-kval.
Vid den Allsvenska upptaktsträffen i Malmö röstade en stor majoritet (42,9 procent ja, 28,6 nej, resten hade tydligen ingen åsikt) av tränarna för en återgång till det som var när Allsvenskan startade för 90 år sedan.
Vågar inte ha åsikter
Men jag vet inte om det är någon som bryr sig om vad tränarna tycker.
De tycker inte så mycket för övrigt.
Uppe på podiet på Restaurang 1910 på Malmös fina fotbollstadion utgjorde de en rätt menlös samling. Ombedda att kommentera en omläggning av spelterminer eller en utökning (eller minskning) av antalet lag i Allsvenskan var det knappast någon förutom HIF:s Roar Hansen som vågade. Jag förstår inte varför. Starkare, frispråkigare, tydligare skulle de allsvenska fotbollstränarna kunna vara en grupp med tyngd i den svenska fotbollsdebatten.
Nu är tydligen någon sorts utredning på gång om svensk fotbolls framtid. Och då är det väl ändå tränarkåren som tydligt borde visa färdriktningen. Men det är som om ingen riktigt tror på det där med ett närmande till Europa eller ens gruppspel i Champions League. Det sägs lite halvhjärtat men det är Allsvenskan som gäller och högre planer vågar ingen ha.
Spanjorer i Spanien osv
Nej, det är förstås andra förutsättningar nu än när Malmö FF 1979 spelade final i det som då hette Europacupen. Då spelade fransmän i Frankrike, spanjorer i Spanien, engelsmän i England, tyskar i Tyskland och, framförallt, brassar och andra sydamerikaner i sina hemmaligor. Nu är konkurrensen hundrafalt större, Europa har dessutom spruckit sönder i flera länder, men det allra viktigaste skälet till att ett svenskt lag aldrig mera kommer att spela final i Champions League är förstås, att alla världens bästa spelare, från Sydamerika, Asien, Afrika och Europa numera är fördelade på rätt få europeiska klubbar som inom överskådlig framtid kommer att lägga beslag på allt.
Men att bara vilja spegla sig i Lennart Johanssons pokal och aldrig tråna efter Platinis franska famn känns lite typiskt Mellanmjölkens land.
Egentligen borde det räcka med att läsa norska Rosenborgs historik för att repa mod. Elva gånger - mellan året 1995 och 2007 - har klubben varit med i Champions Leagues gruppspel, någon gång tagit sig vidare, då och då slagit riktiga stjärnlag. Med all respekt för Malmö FF:s final 1979 och IFK Göteborgs två segrar i dåvarande UEFA-cupen på 80-talet; Rosenborg från Trondheim har - dessutom i en tid då konkurrensen varit som hårdast - presterat det ingen annan klubb i Skandinavien kan mäta sig med.
Skulle det vara en omöjlighet i Sverige?
Bort från allsvensk naivitet
Malmö FF har engagerat norrmannen Age Hareide som tränare i år. Han har direkt dragit ut linjerna mot Europa. Vill bort från den allsvenska naiviteten och spela en mera cynisk fotboll internationellt. Det kanske inte räcker så långt men någon måste våga se en värld utanför Allsvenskan.
Någon måste våga uttala visionerna.
De flesta allsvenska tränarna vågar inte ens tro på sig själva. De röstade för MFF och AIK som allsvenska vinnare 2014.
Hareides utveckling av ett lite lättsinnigt men underhållande mästarlag i Malmö blir spännande.
Henke, ja, du...
För övrigt:
Hans Eklund i Kalmar är kanske det mest intressanta tränarskiftet.
Henke Larssons repliker lät som tagna ur någon fotbollsversion av Mission Impossible. "Tro på er själva, be inte om ursäkt", är hans råd till sina spelare i den starkaste avstigningskandidaten Falkenberg.
Kan AIK bli vän med Friends?
När skall Mikael Stahre (IFK Göteborg) inte behöva svara på frågor om "brottarfotboll"?
Lyckas Elfsborgs nya ungdomssatsning runt gamle Anders Svensson?
Blir Markus Rosenberg så frisk att han kan vinna skytteligan?
Styr CMore eller förbundet?
Är det CMore eller Svenska Fotbollförbundet som styr de här upptaktsträffarna?
Alla tränare fick inte komma till tals. Det var direkt förolämpande.
I det som skulle föreställa en debatt om svensk fotbollsframtid gick förbundskapten Erik Hamrén igång med något om brist på atleter, politikers ansvar och för få gymnastiktimmar i skolan. Jag fattade ingenting. Den mannen har gett snömoset ett ansikte.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Mora har vid två tillfällen utsetts till Sveriges bästa elitidrottskommun och även till Sveriges bästa evenemangskommun. Kommunen är hemort för Vasaloppet, ett av Sveriges starkaste idrottsvarumärken, och har genom sitt föreningsliv, sina idrottsutbildningar och sina arrangemang under lång tid bidragit till att utveckla både bredd- och elitidrott. Det var en viktig anledning till att Mora kommun tog initiativ till samtal om idrottens samhällsvärde och behovet av långsiktigt hållbara lösningar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Dennis (inte verifierad)
fre, 2014-03-28 10:05
1. Hur är det med
Hur är det med fotbollshistorien??? Malmö på 70-talet, IFK på 80-talet och Rosenborg? Förvisso - men vad IFK gjorde på 90-talet är väl ändå större - vann t.ex. sin Champions League- grupp med Barcelona, Manchester United och Galatasaray. Året innan kom man tvåa bakom Milan i en grupp med även PSV och Porto. Glöm Malmö - dominant svenskt klubblag i modern internationell fotboll är tveklöst Blåvitt.