RF och SOK i ny vardag

Det sägs nämligen att ordförande i RF och ordförande i SOK ätit frukost tillsammans. Och det under vänskapliga former. Vilket, om det är sant, bådar mycket gott för idrottens framtid, både för den del som elitsatsar, och för den del som jobbar med bredden.
Bredd och elit i symbios
Det finns få saker som är så löjliga som att två organisationer träter om samma pengar och uppmärksamhet. Men inom idrotten har det varit så under många år.
På ena sidan RF, som värnar breddidrott men också elit, på andra sidan SOK, Sveriges Olympiska Kommitte, som värnar om enbart de elitsatsande idrottarna. Båda organisaitonerna vill nå framgångar, båda vill få del av skattepengarna, och både anser sig företräda Idrotten, med stort I.
Sällan gratulerar de varandra till framgångar, och om idrotten som bas är bred, har det på toppen varit två olika organisationer, två olika styrelser och ledningsgrupper och ordföranden som velat framstå som idrottens välgörare.
Kan bara gynna fortsättningen
Så hade det nog kunnat fortsätta många år till, om inte plötsligt det blev personbyte på både ordförandeposterna. Och helt plötsligt visade det sig att två herrar, vana att bestämma, kunde prata med varandra.
Och om det är så, att RF och SOK faktiskt kan prata med varandra, genom sina båda "språkrör" Björn Eriksson och Hans Vestberg, betyder det på sikt bara positiva saker för idrotten och alla dess utövare.
För om ordförandena kan prata med varandra, kanske de kan övertyga sina respektive styrelser och medlemmar att samarbete vore bra. Ja, rent av fruktbart. Och då kanske det kan komma över några SOK-are och sitta i RF:s styrelse, och tvärtom. Och vips, har man en mycket starkare och tydligare bild av hur svensk idrott ska fungera för att nå framgångar både på bredden och eliten.
Nu har ju processen inte ens börjat, men bara att herrarna träffas och äter frukost, så viktig för en idrottare, bara ett par veckor efter valprocesserna, bådar gott.
Vi får se hur språkrören lyckas övertyga "gräsrötterna", det är ju inte altlid det fungerar så bra i verkligheten. Men visst vore det egentligen det enda raka, och förhoppningen är att det blir mer än en frukost mellan språkrören. Funkar det i näringslivet, borde det funka i idrottsvärlden.
+++
Pengar pratar
Mutpengarna som Fifa uppenbarligen fick för att tyskarna skulle få ordna VM 2006 innebär att Fifas etiska kommitté nu vill stänga av den tidigare ordföranden i det tyska fotbollförbundet, Wolfgang Nierbach, två år från all fotboll, och att han ska böta 30 000 schweizerfrancs, vilket motsvarar ungefär en kvarts miljon kronor.
Totalt ska Fifas etiska kommitté undersöka sex personer som varit knutna till VM-organisationen, däribland ordföranden Franz Beckenbauer, eller Kaiser Franz som han kallades. Nierbach ska enligt uppgifter ha förmedlat 62 miljoner kronor till Fifa, pengar som han inte kunnat eller velat förklara vad de skulle användas till, men som enligt uppgifter användes för att muta fyra asiatiska delegater att rösta för den tyska VM-ansökan.
Känns väl lite som om pengar pratat en hel del när Ryssland och Qatar fått arrangemangen de kommande två VM-spelen...
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det låg i luften. En sommarlen junikväll, Stockholms stadion som den perfekta inramningen, Och segersugna favoriter. Och inget gick fel. Det blev en oförglömlig friidrottsgala.
Denne fantastiske Armand ”Mondo” Duplantis . Han hade utlovat en attack på världsrekordet. Sagt det uttryckligen till sin mormor.
Og han är ju så enastående att han med imponerande regelbundenhet håller vad han lovar.
Som han uttryckte det:.
- OS-guld och att slå världsrekordet här på Stockholms Stadion, de två målen hade jag antagit.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.