Henke har sagt ja till ett enormt ansvar
Henrik Larsson, vår svenske Henke, en av vårt lands allra bästa fotbollsspelare genom tiderna, skall alltså väcka liv i Barcelonas anfall.
Tänk er träningen; Larsson - som väl lärde sig hygglig spanska under sina två år i Barca (2004-2006) - instruerar Lionel Messi, världens bäste fotbollsspelare: “Gör så här”!

Larsson som biträdande tränare under sin gamle lagkamrat Ronald Koeman säger mycket om vilken status han skaffade sig i klubben under sin korta tid, men också en hel del om Barcelonas kris.
Det här veckoslutet avgörs Champions League 2020. Bayern München mot Paris SG. Ytterligare ett tyskt (Leipzig) och ett franskt (Lyon) lag i semifinalerna. Inget engelskt, inget italienskt och, framförallt, inget spanskt. Och definitivt inte Barcelona. Den stolta katalanska symbolen har successivt bleknat under senare år. Från världens absolut bästa lag till en klubb som tappat riktningen, exklusiviteten och charmen till ett lag som många kan slå. FC Barcelona vann senast Champions League 2015. 4-1 efter förlängning mot Atletico Madrid.
Dyra köp - dåligt utfall
Klubben vann den sista Europacupen 1992 och därefter Champions League 2006, 2009, 2011 och 2015. Sedan vann ärkefienden Real Madrid tre år i följd innan Liverpool tog hem den helengelska finalen mot Tottenham med 2-0 fjol.
Nu är Barcelona i kris. Och kris har förstås en helt annan innebörd i storklubben Barca än för t ex Helsingborg. En andraplats kan räcka för den negativa stämpel som nu skymmer allt det fantastiska klubben gjort.
Tränaren Quique Setién har fått sparken och ersatts av Nederländernas förbundskapten Ronald Koeman, f d storspelare i klubben, en man med de nederländska fotbollsgener som ikonen Johan Cruyff befruktade Barcelona med under sina år som både spelare och tränare.
Presidenten Bartoméu har värvat enormt dyrt (de Jong från Ajax, Griezmann från Atletico Madrid bl a) men fått ett alltför magert utfall. Barcelona har inte bara tappat alltför många poäng utan också sin särpräglade stil med massivt bollinnehav, tekniskt anfallsspel och energiskt försvarsspel av planens alla spelare. Publiken på Camp Nou, de över 100 000 trogna medlemmarna, känner inte igen sitt lag.
Ett tungt ansvar
Lionel Messi gnäller och det har ryktats länge om hans vilja att fly från klubben som fick honom att växa både rent fysiskt (tillväxthormon) och till världens bäste fotbollsspelare.
Ledargestalten Gerhard Piqué höll en lång och välformulerad utläggning om klubbens brister efter det brutala fiaskot (2-8) mot Bayern München i kvartsfinalen i årets Champions League och förflyttade ansvaret ända upp i styrelserummet. Han var beredd att ställa sin plats till förfogande om det kunde hjälpa.
Barcelona är känt för att fostra spelare i sin egen akademi ympade med allt det som klubben står för och fylla på med smarta inköp som både spelmässigt och ideologiskt förstår vad klubben vill på alla plan.
Det är den filosofin och framtidsinriktningen som många nu ser håller på att raseras.
Så det kommer att vila ett tungt ansvar på dem som väljer nästa president och på den nye tränaren Ronald Koeman och hans medhjälpare. Henrik Larsson inte minst.
Diger meritlista
Frågan som kommer att ställas; har Barcelona kört sin tekniska, snabba, underhållande fotboll i botten och blir det nu en helt ny inriktning?
Hur mycket tål den publik som förväntar och kräver att det skall vinnas - och vinnas vackert.
Är det lika självklart längre att Lionel Messi frälser sitt lag med sin individuella briljans även när annat fallerar? Lyfter han andra spelare? Accepterar han en metodik och ett mönster där han inte alldeles självklart är det självspelande pianot eller första fiolen.
Och vad kan Henke Larsson lära Barcelonas spelare, vad nytt kan han införa som förnyar klubbens image och spel?
Henke Larsson VM-debuterade som en fräck och orädd inhoppare i Sveriges succé-VM i USA 1994. Han spottade in mål i Celtic, han gjorde succé som inhoppare med två målgivande passningar när Barcelona vann Champions League-finalen mot Arsenal med 2-1 2006. Han har vunnit ligatitlar i Celtic, Barcelona och Manchester United, spelat 106 landskamper för Sverige (37 mål), bland annat tre VM-turneringar. Han var det kloka navet i Sveriges landslag, från individualist och avslutare till centralfiguren som höjde sina medspelare. Och klok och uppoffrande lagspelare.
Magert tränar-cv
Men hans tränar-cv är inte mycket att skryta med. Landskrona Bois 2010-2012, Falkenberg 2014, HIF 2015-2016 (åkte ur Allsvenskan) och han kom tillbaka till sitt hjärtas klubb 2019 men hoppade av efter bara åtta matcher efter att han funnit situationen ohållbar med hot och verbala påhopp från fansen.
Jag kan tänka mig att det passar honom väl att kunna ta skydd bakom Koeman som blir den som görs ansvarig om Barcelona inte vänder trenden och åter blir en stor spelare i den europeiska klubbfotbollen. Lite i bakgrunden kan Henke säkert verka mera avspänd och ohotad för att väcka liv i det som somnat under senare år.
Det förtroende världsklubben Barcelona nu visar honom är ett bevis på vilken omtyckt och lojal klubbmedlem han hann bli på bara två år i klubben. Hans nya jobb blir en stjärna i hans bok. Ett gyllene stjärna om vinden vänder igen och Barcelona återtar sin ställning som alla fotbollsälskares förebild.
Men om det Barcar åt helvete…?
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.
Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.
Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner. Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.