Hockeyklubbarna lever farligt
Totalt har 14 matcher flyttats fram till senare datum i SHL-ishockeyn. Statsepidemilog Anders Tegnell sade i veckan att ”ishockeyn måste verkligen dra lärdom och försöka förstå varför det här händer just i denna miljö”.
Men nej, såväl SHL som Svenska Hockeyförbundet skickar förvisso ut allvarsamma pressmeddelanden, men konkreta åtgärder lyser med sin frånvaro

SHL:s omskrivna protokoll mot smittspridning har visat sig vara en papperstiger, Allmänna råd om social distansering och vilka miljöer som ska undvikas har inte beaktats. Kramkalas med målfirande spelare inför miljoner TV-tittare! Jag förstår att Tegnell höjer rösten.
De leker med elden
Hockeyförbundet framhärdar att Karjala-turneringen i Helsingfors, samt övrig landslagsverksamhet i veckan, är nödvändig. Det är att leka med elden och inte ens Tre Kronors förbundskapten Johan Garpenlöv kan tro att Finlands-resan är relevant för våren VM i Belarus/Lettland – om det överhuvudtaget blir något mästerskap våren 2021.
Som alltid vid idrott på toppnivå är det ekonomin som styr – nu råkar en pandemi vara i vägen, so what.
SHL, och förbundet har att förhålla sig till ingångna avtal med sändande bolag. I vecken meddelade SHL:s Erik Strandmark, ansvarig för mediarättigheter, att budgivningen börjat för nästkommande TV-avtal, när nuvarande kontrakt med C More löper ut, efter säsongen 2023-24.
Enligt uppgifter har Nent-gruppen, 2018 avknoppat från MTG och med Viasat-portföljen som dragplåster, lämnat in en intresseanmälan. SHL och Strandmark kan bara jubla, ökad konkurrens innebär att nya miljardintäkter är säkrade långt in på 2020-talet.
Att överleva i år
För SHL-lagen gäller det att ekonomiskt överleva den här säsongen – all klagolåt till trots jag att konkursspöket kommer att hållas på avstånd. Lagen har flera verktyg att för minimera smittspridningens negativa effekter.
Den kraftfullaste är förstås att kapa kostnader, exempelvis spelarlöner. Det är inte rimligt med löner i 300 000 kronors klassen i månaden.
Flera lag, bl.a. Djurgården och Brynäs, har också förstått, vad som krävs. Andra åtgärder är korttidspermitteringar eller till och med varsel av kanslipersonal. Idrottens Affärer har tidigare pekat på möjligheten att ta upp förhandlingar om hyresreducering med arenaägaren, oftast ett kommunalt bolag.
Här har lagen skilda förutsättningar att lyckas, Färjestad är sin egen herre i Löfbergs Lila Arena, Luleå och Frölunda har att förhålla sig till kommunala arenabolag. Malmö Redhawks, endast åtta poäng på 11 matcher, har att samtala med arenaägaren Percy Nilsson, hedersordförande.
Då låser Percy
Tyvärr för Redhawks har Percy meddelat att han har 42 anställda i arena och hotelldelen samt en halv miljon i elavgifter för ishallen i månaden. På frågan om Redhawks inte kan betala hyran, 295 00 per match svarade Percy, enligt Kvällsposten.
-Då får jag låsa dörren.
SHL-lagen har också internt stoppat alla nya spelaravtal inför säsongen 2021-22, på grund av det osäkra ekonomiska läget. En pappersprodukt och av samma värde som SHL-protokollet för smittspridning.
På plussidan kan Ishockeyförbundet räkna in antal miljoner från regeringens andra krisstöd på totalt en miljard kronor. Vid den första utdelningen baserades ersättningen på beräknat publikbortfall för SHL-lagen. Ett förfarande som underblåste ekonomisk kapprustning, nu har kultur och idrottsminister Amanda Lind, (mp) skärpt kraven. Senast erhöll SHL-lagen mellan tre och fem miljoner kronor.
I en haltande tabell har förra säsongens nykomling, lågbudgetlaget, IK Oskarshamn tagit sig upp på en fjärde plats. Tredje raka fullpoängaren mot Skellefteå på borta is. Laget valde att ta bussen, t o r. 220 mil. Lägre kostnader samt mindre sociala kontakter.
Med hjälp av ratade spelare, som backen Philip Samuelsson, son till Ulf Samuelsson, och spolad av Leksand har IKO så här långt slagit alla ”experter” på fingrarna. Mot Skellefteå hade unge Samuelsson mest istid i IKO, eller 21.06 minuter.
Värt att notera angående coronan:
I fotbollsallsvenskan har, med fyra omgångar kvar att spela, samtliga matcher kunnat spelas enligt ordinarie program. På söndagen var Falkenberg första lag att välkomna 300 åskådare i hemmamötet med Hammarby. Region Halland hade beslutat att inte sänka gränsen på publik och kulturevenemang till 50 personer.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.
Skriv kommentar