Hockeyklubbarna lever farligt

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Totalt har 14 matcher flyttats fram till senare datum i SHL-ishockeyn. Statsepidemilog Anders Tegnell sade i veckan att ”ishockeyn måste verkligen dra lärdom och försöka förstå varför det här händer just i denna miljö”.

Men nej, såväl SHL som Svenska Hockeyförbundet skickar förvisso ut allvarsamma pressmeddelanden, men konkreta åtgärder lyser med sin frånvaro

Spelare kommer och går hos elitlagen trots att pengar saknas och att det nu handlar om att överleva som klubb.

SHL:s omskrivna protokoll mot smittspridning har visat sig vara en papperstiger,  Allmänna råd om social distansering  och vilka miljöer som ska undvikas har inte beaktats. Kramkalas med målfirande spelare inför miljoner TV-tittare! Jag förstår att Tegnell höjer rösten.

De leker med elden

Hockeyförbundet framhärdar att Karjala-turneringen i Helsingfors, samt övrig landslagsverksamhet i veckan, är nödvändig. Det är att leka med elden och inte ens Tre Kronors förbundskapten Johan Garpenlöv kan tro att Finlands-resan är relevant för våren VM i Belarus/Lettland – om det överhuvudtaget blir något mästerskap våren 2021.

Som alltid vid idrott på toppnivå är det ekonomin som styr – nu råkar en pandemi vara i vägen, so what. 

SHL, och förbundet har att förhålla sig till ingångna avtal med sändande bolag.  I vecken meddelade SHL:s Erik Strandmark, ansvarig för mediarättigheter, att budgivningen börjat för nästkommande TV-avtal, när nuvarande kontrakt med C More löper ut, efter säsongen 2023-24.

Enligt uppgifter har Nent-gruppen, 2018 avknoppat från MTG och med Viasat-portföljen som dragplåster, lämnat in en intresseanmälan. SHL och Strandmark kan bara jubla,  ökad konkurrens innebär att nya miljardintäkter är säkrade långt in på 2020-talet.

Att överleva i år

För SHL-lagen gäller det att ekonomiskt överleva den här säsongen – all klagolåt till trots jag att konkursspöket kommer att hållas på avstånd. Lagen har flera verktyg att för minimera smittspridningens negativa effekter.

 Den kraftfullaste är förstås att kapa kostnader, exempelvis spelarlöner. Det är inte rimligt med löner i 300 000 kronors klassen i månaden.

Flera lag, bl.a. Djurgården och Brynäs, har också förstått, vad som krävs. Andra åtgärder är korttidspermitteringar eller till och med varsel av kanslipersonal. Idrottens Affärer har tidigare pekat på möjligheten att ta upp förhandlingar om hyresreducering med arenaägaren, oftast ett kommunalt bolag.

Här har lagen skilda förutsättningar att lyckas, Färjestad är sin egen herre i Löfbergs Lila Arena, Luleå och Frölunda har att förhålla sig till kommunala arenabolag.  Malmö Redhawks, endast åtta poäng på 11 matcher, har att samtala med arenaägaren Percy Nilsson, hedersordförande. 

Då låser Percy 

Tyvärr för Redhawks har Percy meddelat att han har 42 anställda i arena och hotelldelen samt en halv miljon i elavgifter för ishallen i månaden. På frågan om Redhawks inte kan betala hyran, 295 00 per match svarade Percy, enligt Kvällsposten.

-Då får jag låsa dörren.

SHL-lagen har också internt stoppat alla nya spelaravtal inför säsongen 2021-22, på grund av det osäkra ekonomiska läget. En pappersprodukt och av samma värde som SHL-protokollet för smittspridning.

På plussidan kan Ishockeyförbundet räkna in antal miljoner från regeringens andra krisstöd på totalt en miljard kronor. Vid den första utdelningen baserades ersättningen på beräknat publikbortfall för SHL-lagen. Ett förfarande som underblåste  ekonomisk kapprustning, nu har kultur och idrottsminister Amanda Lind, (mp) skärpt kraven. Senast erhöll SHL-lagen mellan tre och fem miljoner kronor. 

I en haltande tabell har förra säsongens nykomling, lågbudgetlaget, IK Oskarshamn tagit sig upp på en fjärde plats. Tredje raka fullpoängaren mot Skellefteå på borta is. Laget valde att ta bussen, t o r. 220 mil. Lägre kostnader samt mindre sociala kontakter.

Med hjälp av ratade spelare, som backen Philip Samuelsson, son till Ulf Samuelsson, och spolad av Leksand har IKO så här långt slagit alla ”experter” på fingrarna. Mot Skellefteå hade unge Samuelsson mest istid i IKO, eller 21.06 minuter.

Värt att notera angående coronan:

 I fotbollsallsvenskan har, med fyra omgångar kvar att spela,  samtliga matcher kunnat spelas enligt ordinarie program. På söndagen var Falkenberg första lag att välkomna 300 åskådare i hemmamötet med Hammarby. Region Halland hade beslutat att inte sänka gränsen på publik och kulturevenemang till 50 personer.  

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.