Uungdomarna mer vid skärmarna än någonsin

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Aldrig tidigare har det varit så viktigt att idrottsrörelsen får de utlovade pengarna av regeringen som nu. Vi pratar inte bara om aktivitetsstöd, utan nu handlar det om extra stöd för arbetet med att få tillbaka alla barn och ungdomar som försvunnit från idrotten på grund av nedstängningar av idrottshallar och utomhusplaner. 

Det är lätt att se att de flesta politiker och myndighetschefer inte har en aning om hur idrottens värld ser ut. Att det är enskilda människors  engagemang som nästan helt och hållet bygger den ideella kraft som kallas "Sveriges sista folkrörelse". Inget annat. Många ministrar hejar förstås på ett lag, men steget från att heja på, till att faktiskt begripa vad idrottsrörelsen handlar om, är stort.

Tappar fyra av tio ungdomar

Idrottsledarna idag, både de som har betalt men framförallt alla de som ställer upp för sina/sitt barn och blir ledare, gör ett oerhört arbete med att fostra och ta hand om alla våra barn. Förutsättningarna har aldrig varit enkla, men det senaste året, pandemi-året, har det varit värre än någonsin. 

DN:s Jens Littorin beskrev nyligen hur verkligheten såg ut för handbollsklubben Kärra där man uttryckte oro över att upp till 40 procent av ungdomsspelarna inte skulle komma tillbaka efter nedstängningen. Och det handlar inte bara om handboll, vi ser brottningen, basketen, judo med mera som brottas med samma problem.

Och dom som inte kommer tillbaka är dom som verkligen behöver det. Som behöver kloka vuxna att ha som förebilder, som behöver en gemenskap, något som skapar motivation att överhuvudtaget slita blicken från TikTok. 

Jag vet inte om ni kommer ihåg debatten som rådde före pandemin, Att "dagens ungdomar var alltför fastlåsta vid sina skärmar och inte kom ut". Att det hotade folkhälsan.

Stillasittnde mer än någonsin

Nu, med dagens distansundervisning, är ungdomarna verkligen fastlåsta vid sina skärmar. Med undervisning som allt för ofta blir undermålig för att lärarna dels inte är utbildade för distansundervisning, dels ofta är förvånansvärt dåliga på teknik, och inte verkar få någon riktig utbildning i detta av sina skolor. 

Alla de unga som går på gymnasiet vars skolor beslutat att fortsätta med distansundervisning drabbas av stillasittandet. Resursstarka barn klarar sig alltid, men alla andra? Här pratar vi om verklig fara för folkhälsan, för våra framtida årskullar, ja i värsta fall, generationer.

Det är därför Björn Eriksson, RFs ordförande, är oroad. Det är därför det nu inte handlar om lite stöd här och lite stöd där. Utan en rejäl satsning på våra ledare och ungdomar och barn, till det som heter Idrottsrörelsen. Och då räcker det inte med en halvhjärtad insats, utan om ett riktigt och äkta engagemang. Som det ledarna har. Alldeles gratis.

Cecilia Giertta

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Svensk idrottsrörelse, med idrottsminister Jakob Forssmed (kd) i spetsen, tar helt avstånd från IOK:s Internationella Olympiska Kommittés besked under tisdagen att ryska idrottsmän välkomnas i internationell idrott, från och med sommarspelen i Los Angeles 2028.

-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.

-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår