Att tro att pennalism utvecklar gruppen..!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Tror äldre lagkompisar på fullt allvar att deras yngre medspelare blir bättre av pennalism? Att det är bra för laget att unga spelare utsätts för gräsliga övergrepp i en "invigningsritual." Tror blundande ledare att det är bra och nyttigt för lagmoralen? 

Eller är det bara en hämnd från de äldre, och ledarna, för vad de själva utsatts för en gång, som yngre. "Det som inte knäcker, stärker."

Gruppen introduktion kan framstå som oskyldig, men snart blir det mera allvar och vissa personer drabbas hårdare och känner sig obekväma

Kulturlivet hade sitt Metoo, där slemgubbar och en mycket osund chefskultur avslöjades. Sporten har nu fått sitt eget Metoo, där det inte handlar om män som utsätter kvinnor för övergrepp, utan äldre manliga lagkompisar som utsätter yngre manliga spelare för vidrigheter. Med ledarnas goda minne.

Och man tänker bara "Men vad f-n!!" Vad kommer skiten ifrån?? 

Finns det på riktigt någon som tror att det är bra och stärker den unga spelaren att bli utsatt för övergrepp av sina "lagkompisar". 

Ett av mina barnbarn älskar idrott och framförallt bollsporter mer än allt annat i livet. Hens ögon lyser av glädje inför varje träning, varje match. Hen ligger på kvällarna och pratar strategier, studerar världsstjärnor och deras finter.

Min värsta mardröm nu efter Erik Granqvists starka avslöjande är att ljuset i hens ögon ska slockna. Att barnbarnet också kommer att utsättas för denna "invigning". För vad finns då kvar som får hens ögon att lysa på samma sätt?

Oförståeligt utnyttjande

Idrott för mig är gemenskap och glädje. Man gläds med varandra, man gläds över att bli svettig efter en hård träning, man gläds åt att lagkompisar blir bättre, att laget blir starkare, att man springer snabbare eller hoppar högre och längre än man gjort förut.

Glädje blir sorg om man inte platsar i laget, men bra föreningar och ledare ser till att man hittar glädjen i något annat.

Men mobbing och pennalism! Det har inte med idrott att göra.

Erik Granqvists starka berättelse förstärker Fredrik Backmans enastående trilogi om Björnstad, hur konkurrens mellan två städer eller samhällen verkligen kan bli något totalt destruktivt och dessutom utnyttjas av penningkåta investerare och politiker, utan moral.

Det är väl där vi är, om man exempelvis ser till fotbolls-VM i Qatar och ledarnas totala utnyttjande av arbetskraft och miljöförstöring. Eller varför inte i Champions League. 

Krävs fler visselblåsare

Visselblåsare blir allt mer nödvändiga för att skapa sans och balans i en värld som alldeles för ofta blundar för korruption och kriminalitet. Och pennalism.

All heder åt Erik Grankvist och hans mod. Och låt oss hoppas att hans berättelse startar den förändringsprocess som så väl behövs, för att idrott ska bli roligt igen. Och ljuset i ett barns ögon inte ska släckas.

Cecilia Giertta

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.