Idrott – ett politiskt särintresse
I och med regeringsombildningen har idrotten tappat position, trots att vi fått en inflytelserik och idrottsintresserad minister. Att idrotten återvänder till en minister på justitiedepartementet som liksom tidigare idrottsministrar har ansvar för integrationsfrågor väger inte upp behovet av att säkerställa återstart och att idrotten vänder sin utveckling.

I och med regeringsombildningen har idrotten tappat position, trots att vi fått en inflytelserik och idrottsintresserad minister. Att idrotten återvänder till en minister på justitiedepartementet som liksom tidigare idrottsministrar har ansvar för integrationsfrågor väger inte upp behovet av att säkerställa återstart och att idrotten vänder sin utveckling.
idrott under kultur i tio år
De idrottsministrar vi haft sedan 1986 har under 10 av 35 år även haft ansvar för integrationsfrågorna. Det var först under Reinfeldts första regering 2006 som idrotten placerades på kulturdepartementet under kulturministern. Kulturministerämbetet har totalt haft idrott under sina vingar i 10 år.
Att Magdalena Andersson nu gör som Göran Persson gjorde och placerar idrotten tillsammans integrationsfrågor och tillsammans med en relativt tung politiker kan vara positivt. Det ger i alla fall signalen om att socialdemokraterna ser att idrott är viktigt, något som socialdemokraterna tidigare signalerat med ministrar såsom Ulf Lönnqvist, Marita Ulvskog, Mona Sahlin, Bosse Ringholm, Lars Enqvist och Ulrika Messing.
Det finns emellertid tecken som tyder på att strukturen bakom Anders Ygeman inte kommer vara lika positiv för idrotten. Anders Ygemans hemvist kommer vara justitiedepartementet och till sin hjälp kommer han ha statssekteraren Elin Almqvist.
Hennes erfarenhet finns senast som statssekreterare på socialdepartementet och som stabschef på justitiedepartementet. En erfaren statssekreterare, men utan tydlig koppling till idrott.
En annan oro är också om andra tjänstemän som arbetat med idrottsfrågor på kulturdepartementet kommer att följa med eller om de blir kvar på kulturdepartementet.
Fokus på kulturdepartementet är att få tillbaka kraft i verksamheter som drabbats hårt av pandemin, såsom evenemang och kultur. Detta har medfört ytterligare resurser till sektorn.
Ett krismedvetande och en kraftsamling för att utveckla och stärka sektorn på kort och långsikt. Den nya kulturministern har, förutom att misslyckat med att förklara varför hon inte har idrott under sina vingar, löpande deklarerat och tryckt på behovet av kraftfull återstart.
Bara tio månader till förfogande
Från den nya idrottsministern har samma tongångar varit frånvarande, vilket kan innebära svårigheter för idrotten att få de extra återstartsmedel som verksamheter runt om i landet behöver.
För att Ygeman ska bli en framgångsrik idrottsminister, vilket är otroligt svårt under en tio månaders period, är det viktigt att visa att han prioriterar de idrottspolitiska frågorna -där ytterligare återstartsmedel är otroligt betydelsefullt.
Idrotten behöver få rätt förutsättningar att få rämnade strukturer att återigen fungera och vara vitala. Säkerställa att den grundläggande idrottsinfrastrukturen som ger hela Sverige access och tillgång till en bredd av idrott utvecklas.
För det är först med en fungerande strukturell bas som idrottens bidrag till samhället får ordentlig utväxling. En utväxling som än mer effektivt underlättar andra delar i idrottsministerns portfölj, såsom integration.
Idrotten är och behöver ses och behandlas som en kraft. Om ministern arbetar aktivt med att idrottens kraft blir starkare så lyckas han både för idrottsrörelsen och för samhället i övrigt. Då är han också välkommen att fortsätta ta del av det vi skapar i form av spänning, stolthet och njutning.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.
Det innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.