Vad krävs för att idrotten ska vara trygg?
Inför stundande OS återkommer ofta Pierre de Cumbertains ord ” Det viktiga är inte att vinna utan att delta”. Men agerandet från idrottsrörelsen stämmer ofta inte överens med de bevingade orden.
Det må exemplifieras av SOKs tillämpning av uttagningskriterier, systematiskt utbyte av dopingtester i Sochi, eller mörkande av övergrepp inom idrotten såsom det skedde vid det senaste Olympiska sommarspelet 2016.

Inför för OS i Rio började en skandal inom den amerikanska gymnastiken om övergrepp uppdagas. Men eftersom det stundade ett OS så var möjligheten till medaljer mer betydelsefullt än tryggheten för idrottarna. Betydelsen av både kompisnätverk och oron för att sponsorer skulle lämna sporten fördröjde agerande. I en ny FBI-rapport som släpptes i veckan står det klart att även FBI valde att INTE utreda anklagelserna 2015 med vittnen såsom Simone Biles och Aly Raisman, utan startade sin utredning först efter OS 2016. Anledningen som FBI sa till Aly Raisman var att man ville vänta till efter OS.
Oacceptabla brister
I priset för USA:s bästa gymnastik OS genomtiderna med nio medaljer och andra raka lagguldet finns ytterligare ett dussin aktiva som utsatts för övergrepp. Att den nu släppta rapporten visar på oacceptabla brister i myndigheters agerande leder till många nya frågor. T ex om rättsväsendet ser mellan fingrarna på övergrepp hur kan idrottsaktiva då känna sig trygga? Vad krävs av idrottsrörelsen i kombination med samhället för att säkerställa trygg idrott på alla nivåer?
Sedan ett par år arbetar flera internationella idrottsförbund med att utveckla policies eftersom IOC för två år sedan, troligen till följd av händelserna inom amerikansk gymnastik, initierade en guide för att utveckla policies för trygg idrott (Safegarding). Begreppet omfattar inte bara sexuella övergrepp utan är mycket bredare än så. Trafficing kan ses avlägset inom sport, men klubbar, tränare och agenter som rekryterar lovande barn för att sedan ta största delen av deras framtida inkomster, samt inte bry sig om de som inte lyckas, finns inom idrotten.
Diskussionen handlar ofta om att ha system som uppmärksammar övergrepp eller osundhet inom idrotten. I Sverige har RF exempelvis sin visselblåsartjänst, som gjorde att den otrygga idrottsmiljö vid Fagersta Vattenskidgymnasium stängdes. Visselblåsarfunktionen hade en stor betydelse, eftersom den möjliggjorde att anmälningen kom förbi de relationer och de kompisskap som höll uppe den osunda strukturen utan ett större ifrågasättande.
För inte vill man anmäla någon som betyder mycket för idrotten?
Om det skulle komma ut vad tränare X eller ledare Y gjort så skulle det påverka dem mycket och det vill man ju inte. Eller hur? De är viktiga för vår idrott...
Kunna känna tillit
I Kanada utsåg man i förra veckan en från idrotten fristående organisation som ska säkerställa att offentliga medel till idrotten ska säkerställa trygg idrott och att idrotten ska följa Universal Code of Conduct to Prevent and Address Maltreatment in Sport. Uppgiften för organisationen är att se till idrottsmän, idrotten, samhället och andra intressenter har tillit till verktyg och processer som förebygger och hindrar ofredande, övergrepp, diskriminering och annat olämpligt beteende inom idrotten.
Att den är oberoende handlar om att säkerställa tillit till funktionen som organisationen ska ha och att se till att de vänskapsband som finns inom idrotten inte påverkar den trygghet som eftersträvas.
Intressant med det kanadensiska angreppssättet är att man också lägger tydligt fokus på förebyggande. Det är genom det förebyggande arbetet som gör dussinet övergrepp inte värderas högre än en potentiell guldmedalj. Det är det förebyggande arbetet som gör att aktiva vågar anmäla och påtala övergrepp eller missförhållanden. Det är det förebyggande arbetet som vi inom idrotten på alla nivåer måste säkerställa att trygg idrott alltid strävas och är närvarande.
I Sverige, liksom i andra länder, så är det viktigt att förstå att detta är ett problem som är svårt att lösa (det kanske aldrig blir löst) och att måste ges extra fokus. Det är inget som rättas till av en policy eller ett värderingsdokument. Det är inget som är unikt för idrotten, men idrotten kan inte blunda för de utmaningar som hamnar i vår miljö.
Det är upp till oss som ledare och tränare att aktivt tydliggöra vad som är rätt och vad som är fel. Det är vi som älskar idrott som måste driva det förebyggande arbetet mot en noll-vision och för trygg idrott.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår
























































Skriv kommentar