Fördömande, men oundvikligt problem
Uppdrag Granskning reportage om gymnastik, konståkning samt kommande vecka om ridsport är en påminnelse om att idrotten måste mera effektivt se till att aktiva inte drabbas. Kravet är att anta ett system som säkerställer behandlingen av anmälningar. Det gäller att verka för utvecklingen, skapa regler och se till att döma i disciplinärenden.
Men, det är komplicerat att klara alla dessa uppgifter på ett trovärdigt sätt.

De utpekade förbunden har i många fall intensifierat sitt värdeskapande arbete under de senaste åren. Både ridsporten och gymnastiken har exempelvis samarbete med Friends för att arbeta preventivt.
Gymnastiken håller också för närvarande på med en forskningsstudie om idrottsmiljö och hälsa. Det är bra initiativ och det är otroligt viktigt för att få in en hållbar värdegrund i verksamheterna.
Värdegrundsarbete i allmänhet är inte tillräckligt. Det är lätt att förbund och klubbar pekar på insatser för att kunna säga att de gör något, samtidigt som prioriteringar och strukturer lämnas oförändrade. Vänskap och traditioner hindrar verklig förändring och ansvarstagande på riktigt.
Detta är tyvärr helt naturligt. Engagemang inom ett förbund eller en förening bygger på att man älskar idrotten och vill se den utvecklas, inte att driva ärenden mot brister i systemet.
Även mobbing och negligerande
Safeguardingsarbetet ska utgå från de aktiva. Arbetet måste förändras från att vara policyinriktat med pappersbeslut till att de facto integreras i verksamheten. Safeguarding är inte bara sexuella eller fysiska trakasserier utan även mobbing och negligerande.
Det gäller att förstå att idrottsmiljön är en extremt riskfylld miljö. Individer är i starkt beroendeförhållande till ledare, tränare och träningskompisar. Beteenden utvecklas ofta över tid och där maktförhållandet skyddar förövarna. Lojaliteten i gruppen är stor och försvårar för individer att visselblåsa eller anmäla.
Förbund är oftare mer intresserade att skydda tränare och ledare - personer som har en ställning och relationer inom föreningar eller förbunden. Sverige är också ett litet land där alla känner alla inom en idrott. På sociala medier sluter grupper upp kring de människor de känner och som har inflytande. För förbund och klubbar är det tufft att agera mot starka personligheter, duktiga ledare och tränare.
Att hantera disciplinärenden på ett tillförlitligt sätt är inte lämpligt för ett förbund. Det är allt för lätt att rollen att utveckla idrotten och skapa idrottslig framgång prioriteras över rollerna att säkerställa regler samt att döma.
Uppfylls av fåtal förbund
I de fall dömande instanser och disciplinnämnder finns så behöver ansvariga också vara professionella. Kompetenskravet är specifikt och uppfylls av ett fåtal förbund i normala strukturer. I stället blir det lätt att ärenden hanteras med gott uppsåt, men utan rätt verktyg eller förmåga…
Ett steg för att skydda individer samtidigt som idrotten ska kunna utvecklas är att adressera problemet och skapa en mer lämpad organisation med integritet och som sätter de aktiva i centrum. En organisation som kan agera dömande – men samtidigt ge stöd till klubbar och förbund att agera proaktivt likväl som att bidra till att verkligen integrera konsekvenserna av värdegrundsarbetet in i det dagliga arbetet.
Låt idrotten bli av med en roll och lägg kraften på att utveckla en sund värdebaserad verksamhet baserat på gällande regelverk.
Mest lästa just nu
Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.
Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5 miljoner kronor.
Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
Fyra plusgrader. Det var något annat än vad portugiserna är vana vid.
Då kan man ju tänka sig Vad de kände vid 1-o till hemmalaget, och än mera vid 2-0, även det i första halvlek. Och till råga på allt kom också 3-0 efter pausen, vilket också blev slutresultatet, och därmed har Bodø/Glimt slagit ut Sporting (?)
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar