Här är idrottens glabala miljölista
Att världens ledare träffats i Glasgow och att världens länder förhandlat fram ett nytt avtal som förtydligar åtaganden och uppföljning av Parisavtalet från 2015 har väl inte undgått någon. Men att även internationella idrottsförbund träffades under Sport@Cop26 är inte lika väl känt.
Möten som förvisso främst var fokuserade på att skapa kännedom om vad som görs inom idrotten, lyfta fram forskning inom gränssnittet idrott, hållbarhet och klimatförändringar, samt diskutera hur idrotten kan axla sitt hållbarhetsansvar.

Idrotten har varken internationellt eller i Sverige varit passiv även om det finns mycket mer att göra. Internationellt presenterade under 2018 IOK och FN ramverket UN Sports for Climate Action Framework, vilken är en respons på Parisavtalet och behovet av idrottens internationella och nationella förbund att möta två graders målet. Ramverket består av fem principer som idrotten ska arbeta in i strategier, policies och arbetssätt.
Listan som gäller
De fem principerna är; 1- Arbeta systematiskt för öka idrottens hållbarhetsansvar, 2- Minska klimatavtrycket (mät, förstå och agera), 3- Utbilda för hållbart agerande, 4 – Verka för hållbar och ansvarsfull konsumtion, samt 5- Verka och kommunicera löpande om hållbarhetsutmaningar.
I Glasgow anslöt sig dessutom IOK och 280 internationella idrottsorganisationer till FNs Race to Net-zero. En målbild som sträcker sig till 2050. Monacos Prins Albert, som dessutom är ordförande IOKs Sustainability and Legacy Commission, uppmuntrade fler organisationer att ansluta sig till ramverket.
Bland presentationerna på Sport@Cop26 återfanns internationella friidrottsförbundet som pratade om deras Air Quality projekt och organisationen Laureus som lanserade Sport for Good Index. Den senare ser idrotten som en kraft att skapa förändring och vill uppmärksamma företag som med hjälp av idrotten är med och skapar en mer hållbar värld.
Hållbara syften
Indexet vill uppmuntra och få fler företag och idrotter tillsammans arbeta för gemensamma hållbara syften. Idrotten (om man gjort sin hemläxa och agerar hållbart) har rätt förutsättningar att driva frågor framåt och påverka och kan därigenom vara en viktig aktör för att mobilisera och stötta förändring.
Exempel från vår egen närhet är Bislett Games i Oslo. För fyra år sedan tappade man ExxonMobil som huvudsponsor, vilket gav kraft till organisationen att förändra sin strategi till att både minska sin egen miljöbelastning (t ex uppvärmningen av Bislett stadion drivs utan CO2-utsläpp genom att utnyttja begagnade batteriers kvarvarande verkningsgrad) och mobilisera företag som vill skapa förändring. Timing och strategi har gett Bislett Games en god ekonomi och en säregen ställning både nationellt och internationellt.
Ett annat exempel är Brynäs, som är en av få svenska aktörer som skrivit på ovannämnda ramverk, vilka driver ett framgångsrikt projekt som heter En bra start. Projektet syftar till att alla barn ska få en bra start i livet (social hållbarhet). Satsningen har inneburit en stark uppslutning från företag som ser styrkan i det lokala varumärket för att skapa förändring.
Upprättat många krav
I Sverige drivs många fler hållbarhets projekt både gentemot olika aktörer i samhället och tillsammans med forskare för att öka idrottens hållbarhet. Från arrangörsstäder av tävlingar ställs allt oftare krav på hållbarhet för att organisationer ska få stöd. Denna typ av krav och förväntningar kommer att öka, vilket innebär att idrottensaktörer såsom förbund, event, ligor och klubbar måste ta tag i hållbarhetsfrågorna.
De som gör det smart kommer inte se det som en belastning utan som en möjlighet att vara med att skapa förändring. Rätt gjort ökar detta organisationens och idrottens attraktionskraft och även kanske det ekonomiska handlingsutrymmet.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.