Hinner arrangörer och polisen agera?
Den 1 juli lättas restriktionerna mer än vad regeringen aviserade för en månad sedan. De tidigare nivåerna på 3000 på arenor och 900 för motionslopp gäller fortfarande, men med en modifiering som möjliggör betydligt fler på stundande Bauhausgalan och Gotland Runt. Men hinner arrangörer anpassa sig? Och hinner polisen ge tillstånd enligt de nya förordningarna?

De nya föreskrifterna som träder i kraft den 1 juli innebär att en offentlig tillställning såsom ett evenemang på en arena kan dela upp arenan i sektioner. Där varje sektion får ha 3000 personer, såvida varje sektion har in- och utgångar som är separerade från andra sektioner. Sektionerna behöver vara helt fristående med separata hygienutrymmen och serveringsställen, så att besökarna inte kommer i kontakt med varandra.
Stockholms Stadion delas upp
Det innebär att Bauhausgalan på söndag med de svenska världsstjärnorna Duplantis och Ståhl har fått möjlighet att ta in fler än de 3000 man tidigare öppnat upp för.
Men det kräver att man ser till att man delar upp Stockholms stadion i sektioner. Med tanke på idrottsintresserades längtan efter att få uppleva liveidrott igen och det högklassiga startfältet med dueller på bland annat 200m med Sha’Carri Richardson mot Dina Asher-Smith, längdhopp med Khaddi Sagnia mot Malaika Mihambo och Ivana Spanovic och kula med Fanny Roos mot nya zeeländskan Valery Adams, så får vi hoppas att Bauhausgalan tillsammans med Stockholm stad har planerat för de nya möjligheterna som de nya restriktionerna ger. Samt att polisen prioriterar och hinner godkänna en ansökan baserad på sektioner omgående.
I samband med Allsvenskans start efter EM, så kommer vi äntligen återigen få mer liv på läktaren än i restaurangen. Stora arenor med betydande kapacitet kan slippa se tomma och ödsliga ut. Även om det kan komma att ställas krav på olika tider för in- och utsläpp för att minska trängseln i kollektivtrafiken.
Klartecken för Gotland Runt
Men det är inte bara arenor som fått lättare restriktioner. Den andra vinnaren i helgen är Gotland runt, som startar på lördag. Från att hela Östersjön var tävlingsområde och begränsat antalet personer i alla besättningar på hela Östersjön till max 900 personer, så ser de nya restriktionerna bara till start och målområde. De sena beskedet innebär att regattan inte kunnat bygga upp Race Village eller kommer arrangera event på land i år, men tävlingen är tillbaka och mellan 200-300 båtar kommer att starta i år.
För motionslopp och liknande tävlingsform, till vilken även Gotland runt och orienteringstävlingar räknas, så har regeringen och folkhälsomyndigheten till sist lyft bort banan från det område som maxantalet räknas på.
Det innebär att när en person lämnat området så kan en ny person komma in. Med tanke på den erfarenhet lopparrangörer har att hantera flöden, så skapas förutsättningar för att många av de lopp som inte redan varit tvungna att ställa in, kommer att bli av.
Redan inställt
Bara för att restriktionerna nu lättas, så innebär det inte att arrangemang kommer bli av såsom tidigare år. Osäkerhethet har gjort att cuper såsom Gothia och Partille är inställda.
Det samma gäller motionslopp och evenemang såsom O-ringen, Vasaloppet sommarvecka, Vansbrosimningen och Midnattsloppet med flera. Dessa arrangemangs långa planering och framförhållning har gjort det omöjligt att ta på sig kostnader utifrån den osäkerhet som funnits och fortfarande finns.
Nu hoppas vi att arrangörerna kan och orkar starta upp och att polisen och andra tillståndsgivande myndigheter hjälper idrotten att snabbt få de tillstånd som behövs.
Beskedet om större lättnader än först planerat är varmt välkommet för både publik och idrottsutövare
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar