En nödvändig revidering av idrotten

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

En dag när regeringsbildningen är som mest omdiskuterad blir idrotten också aktuell. Även här pågår ett maktskifte. Björn Eriksson ger definitivt svar och lämnar RF, ledningen inom SOK och fotbollförbundet ska bytas ut och mitt upp i alltihopa kommer frågan om vem som blir idrottsminister och vilket mandat vederbörande tilldelas

.Idrottens roll som identitetsskapare blir del i den kommande regeringens politik. Trots att det inte är mycket om idrott som står i Tidöavtalet - överenskommelsen för Sverige, som presenterades i regeringsunderlaget den denna fredag, är det som högintressant och välkommet. Den tillträdande regeringen ska faktiskt inleda ett särskilt projekt för högstaligornas konkurrenskraft och samtidigt ska idrottens livsvillkor granskas.

Högstaligornas konkurrenskraft är ett projekt i syfte att stärka både den svenska elitfotbollen och elithockeyn. Självklart kommer arbetet att omfatta både herr- och damidrotten och innebär en bred översyn.  

Idrotten i dag har generellt samma bevekelsegrunder och tillvägagångssätt som vid genombrottet i början på 1800-talet. Trots en utveckling och påtvingade skiften via internationella influenser torde ingen protestera mot en viss revidering.  

Elithockey och elitfotboll är viktigt både för den svenska självbilden och för en lokal identitet och ego-känsla. Att värna ligornas kvalitet innebär att vi fortsatt kan vara stolta för framgångar nationellt och internationellt, vilket är viktigt för att skapa gemensamma minnen och samhörighet.

Samtidigt ställer fokuset på ligornas standard ännu  större krav på klubbarnas organisationer. Ansvaret blir mer långtgående. Perspektiv och beslut behöver ske med längre tidshorisont. Det senaste resultatet kommer troligen förbli viktigt men satsningen måste ske över tid och inte bara fokusera på vad som sker på planen för närvarande. 

Många klubbar är redan i dag relativt långsiktiga och har breddat sin verksamhet, exempelvis med ökad integrering och prioritering av såväl ungdomsidrott som damidrott. Den medvetenhet och självrannsakan måste finnas på dagordningen i ännu högre grad i framtiden. 

Det är den motprestationen som politikerna kräver.

Det goda arbetet i fokus

De starka varumärken som är kopplade till de stora lagidrotternas högstaligor bidrar till att de är betydelsefulla krafter för integration och sociala insatser. Här går redan många av klubbarna i främsta ledet med spännande och genuint engagemang. 

Nu kommer förhoppningsvis det goda arbetet i många föreningar att få större fokus och en bättre uppbackning.  Ansvariga i svenska klubbar vet att med bra högstaligor uppstår ett ännu större behov av en aktiv och positiv supporterkultur. 

En större medvetenhet om helheten med idrotten växer allt starkare. Här ska och får inte bara de publikstarka idrotterna gynnas.

Klubbarna har kraft och medel att påvisa att idrotten både förenar och tar ansvar.  Omtanke om fans och medlemmar ska vara en självklar angelägenhet, det underlättar för alla, politiker klubbar och människor.

Genombrott för fotboll och Ishockey

Att fotbollen och ishockey lyckats få in detta i den kommande regeringens avtal är att gratulera. Ett intensivt arbete bakom kulisserna har skapat bredare insikt om idrottens betydelse. Verksamheten i högstaligorna drivs i dag i en hybrid av kommersiellt och ideellt perspektiv. Det förblir otroligt viktigt för att kunna skapa tillväxt och resultatförbättring, Men betydelsen av att vara en viktig samhällsaktör är minst lika viktigt.  

Det ska ingen få tumma på. Då får vi en idrott med stark framgång och stort värde. 

Staffan Movin

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja