Aktuellt - flera makthavare ska kliva av
Har ledarskiktet inom svensk idrott någonsin förändrats lika omfattande som nu ska ske i vår.
En ny RF-ordförande ska väljas, likaså en ny ordförande i Svenska Fotbollsförbundet, SOK ska troligen få en ny ytterst ansvarig, Här beror det på hur allvarligt SOK:s medlemmar anser det är att deras ordförande har brottsanklagelser riktade emot sig. Och som om inte det vore nog - det kan bli ett skifte även i Ishockeyförbundet

I flera av organisationerna finns det publika konflikter som innebär att ledarna behöver ägna betydande tid för inåtriktat arbete i stället för att driva viktiga idrottsfrågor. Inom RF-familjen var kanske det mest infekterade beslutet vid förra RIM-mötet återinförandet av takregeln på 10-procent för centralt SF-stöd, som gick till skiljenämndsförfarande (https://idrottensaffarer.se/kronikor/2022/03/nu-klart-rf-stammans-beslut-galler).
Karl-Erik vill byta sida
Nu vill en av huvudpersonerna i konflikten, nämligen fotbollsförbundets Karl-Erik Nilsson ta över efter Björn Eriksson. Det blir intressant att se om RIM kan se till individen istället för den tidigare sakfrågan.
Kanske blir det i stället någon av de två kvinnor som är nominerade. Ett alternativ är Anna Iwarsson som i dag är vice ordförande i RF och ordförande i Gymnastikförbundet. Hon är nominerad av Bangolfsförbundet betraktar Annas intresse för breddidrott som positivt. Ett annat alternativ är Helena Carlsson, idag vice ordförande i Ridförbundet. Hon har tidigare varit generalsekreterare i ENGSO som är den Europeiska organisationen för nationella idrottsförbund. Hon kommer senast från politiken och är väl bevandrad i korridorerna på Rosenbad.
Inom Fotbollsförbundet finns en konflikt som går under begreppet ”Göteborgsmotionen” och kopplas till den motion som Göteborgs Fotbollsförbund driver avseende att mer pengar från Svensk Elitfotboll och Elitfotboll Dam ska gå till distrikten och lägre divisioner. Detta trots att intäkterna inom SEF och EfD är kopplade till andra juridiska personer med leveranskrav gentemot sponsorer och andra intressenter. Kampen mellan elitfotbollen och breddverksamheten är tydlig.
Flera av de sju kandidaterna till att ta över efter Karl-Erik Nilsson har en tydlig hemvist inom elit eller bredd, vilket kan skapa fortsatt spänning mellan intresseområdena. Intressant är att Lars-Christer Olsson ses som en möjlig kandidat för att hålla ihop SvFF trots att han varit ordförande inom SEF under många år.
Då dominoeffekt
Om SOK också väljer ny ordförande så är det inte otänkbart att den tillförordnade ordföranden Anders Larsson skulle kunna ta över som ordförande, vilket skulle skapa en dominoeffekt med behov av en ny ordförande i Ishockeyförbundet. Anders har brett förtroende inom stora delar av idrottsrörelsen, vilket gör honom till en stark SOK-kandidat.
Det kan vara tid för Anders att se till att någon ny tar över som ordförande inom Svenska Ishockeyförbundet.Hn har ingått i Ishockeyförbundets styrelse mer än de tolv år som RF har som max i riktlinjerna för good governance. Tolv år är vad både Björn Eriksson och Karl-Erik Nilsson hänvisar till när de lämnar sina ordförandeskap.
Vem tar då över ordförande inom Svenska Ishockeyförbundet? Ett förbund som inte heller är utan konflikter.
Trots de stora förändringarna på ledarbefattningar så är det långt ifrån säkert att det blir tydliga förändringarna inom idrotten. Det kommer krävas starka ledare som klarar av både att hantera de interna konflikterna inom sin organisation och att driva verksamheten och idrotten. Med tanke på de utmaningar idrotten står inför de kommande fem-tio åren är deten förhoppningatt såväl valberedningar och stämmor får fram bra idrottsledare som kan ge idrotten välbehövlig kraft.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.
Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.
Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar