Dags att på allvar förstå jämlikhet
Vid kvinnodagen uppmärksammas hur illa jämställt vårt samhälle är generellt och inom idrotten. Även om vi kan tala om att vi har jämställda styrelser, så är detta bara siffror och sällan en realitet.

För även om vi genom kvotering skapat viss balans så är idrotten och samhället obalanserat.
För att skapa bättre balans behöver vi bättre förstå och ändra strukturer och processer som hämmar jämlikhet. Något som inte är lätt men nödvändigt för att förändring ska ske.
Reviderad skattelagsstiftning behövs
Exempelvis behöver skattelagstiftningen ses över så att företag får samma förutsättningar för skatteavdrag om man sponsrar damidrott som herridrott. Här missgynnas damidrotten eftersom det kommersiella värdet av damidrott anses av skatteverket som lägre bland annat på grund av lägre biljettpriser i samband med dammatcher.
Att samhället har strukturella utmaningar diskuteras allt mer. I december 2020 utsågs boken ”Osynliga kvinnor” av Caroline Criado Perez till årets affärsbok av Financial Times. Boken tar upp många exempel på hur vår värld är utvecklad baserad på manliga principer, vilket gör att kvinnor hämmas. Ofta utan att män är medvetna om de fördelar de har.
Att adressera strukturella skevheter och tillkortakommanden är viktigt, men tyvärr är det allt för ovanligt att förbund ser och gör något åt detta strukturerat och målinriktat. Det framkom i det examensarbete på Handelshögskolan i Stockholm av Hannah Stihl and Matilda Olsson gjorde för två år sedan när de studerade 24 av de svenska specialförbunden avseende deras jämlikhetsarbete.
De konstaterade att även om numerären var jämlik i de flesta förbunden, så var agerande och strukturer inte jämlika. Inom akademin pratar man om ”homologous reproduction” vilket syftar till att dominanta ledare säkerställer deras position genom stöd, inflytande och makt till och från de som liknar dem själva. Helt enkelt män stödjer män. Även rekryteringsprocesser stödjer en fortsatt snedvridning.
Givna roller för vissa
Detta ser vi tydligt bland svenska förbund om vi ser till vilket kön som har ledande befattningar såsom ordförande eller GS. Sneda strukturer sitter således djupt även om vi har jämn fördelning i styrelserna.
Vi kan konstatera att idrotten jämlikhetsarbete har bara kommit till början på den första av tre nivåer, nämligen identifiering av problemet. Nästa steg är att implementera en lösning för att sedan se till att den rotar sig och blir varaktig. Om vi inte ordentligt förstår hur och på vilket att vi är diskriminerande så kommer vi inte få rätsida på snedvridenheten.
För att lyckas med detta behöver vi öppet och aktivt diskutera jämlikhet och adressera utmaningarna bredare än numerärer. Utmaningar som handlar både om idrottens egna strukturer om hur samhället prioriterar män. Idrotten behöver göra samma resa som SVT Sport påbörjat och som Åsa Edlund Jönsson beskrivit här på Idrottens Affärer.
Ett första steg är att RF-styrelse och specialförbundens styrelse årligen, exempelvis i samband med 8 mars, talar om hur man arbetar vidare mot verklig jämlikhet och inkludering. Detta är man skyldig sina medlemmar.
Mest lästa just nu
Frågor om hållbarhet och i synnerhet långsiktig finansiering växer allt starkare inom idrotten. Då kom Erik Johnsson med ett helt nytt påhitt.
-MyLoppis visar vägen mot värdebaserad finansiering i svenskt föreningsliv, påpekar han med glöd.
Det svenska föreningslivet utvecklas. Engagemanget består – men utmaningar som tid, resurser och villkor finns fortfarande kvar.
Visionerna i Göteborg är storslagna. Samma dag som IFK Göteborg tillsammans med byggentreprenören Ola Serneke presenterar planerna på en ny hemmaarena med plats för 30 000 åskådare introduceras det jättelika projektet ”möta Göteborg” där vinnaren i en arkitekttävling, White arkitekter, föreslår ett en fullständig förvandling av hela evenemangsområdet inklusive Scandinavium
Byggkranar skulle dominera bilden i åratal av Göteborg för dessa jättelika investeringar.
Redan i våras skrev statsminister Ulf Kristersson (M) och idrottsminister Jakob Forssmed under ett stödjebrev för ansökan om fotbolls-EM för damer i Sverige och Danmark 2029.
– Vi har inte fattat beslut om en exakt siffra men en fingervisning är att det är i nivå med danskarna har kommunicerat, säger idrottsminister Jakob Forssmed.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Det ska bli straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala IPTV-tjänster som i dag är vanliga på marknaden Lagändringen föreslås träda i kraft 1 juli 2026.
”Utredningen åtgärder mot illegal ip-tv” överlämnades på tisdagen till kulturminister Parisa Liljestrand (m).
Över en halv miljon svenskar, eller närmare 15 procent av alla hushåll använder olovliga tjänster för att strömma bland annat sportsändningar, främst fotboll och ishockey.
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar