Men stora ansträngningar återstår

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Att restriktioner planeras att lättas den 29 september är glädjande för större publika arrangemang. Men det är lätt att tro att problemen nu är över och vi snabbt är tillbaka på en normalnivå. Så är inte fallet. 

Stora delar av idrotten har drabbats hårt och det kommer ta flera år att uppnå en återhämtning. Snabbheten beror på vilken kraft som finns kvar i våra idrottsverksamheter.

Förutom publikidrotterna och motionsidrotterna har idrotter som bedrivs inomhus drabbats extra hårt under pandemin. Speciellt utmanande har det varit för kontaktidrotter där smittrisken naturligt är och ansetts vara större eftersom t ex kampsportare i de flesta disciplinerna inte kan vara socialt distansierade för att utöva sin idrott på ett meningsfullt sätt. 

Svårare med privata värdar

Dessa verksamheter återfinns dessutom ofta hos privata hyresvärdar med privata hyreskontrakt vilket påfrestat kampsportsföreningars ekonomi betydligt. Antalet aktiva inom dessa idrotters har sjunkit kraftigt eftersom det förutom restriktionerna varit svårt att säkerställa trygghet för aktiva när de väl fått gå till en träningslokal.

För större evenemang, dvs evenemang över 15 000 deltagare eller åskådare, så vill regeringen behålla möjligheten att kunna införa krav på vaccinationsbevis genom att utnyttja samma vaccinationsbevis som används vid resor inom EU. 

Det är en lösning man hoppas att man aldrig ska behöva utnyttja, men regeringen vill utveckla möjligheten att kunna behålla stora evenemang öppna för så många som möjligt. 

Inom idrotten påverkas bara ett fåtal av de större klubbarna i lagidrotterna, speciella större evenemang och de större motionsloppen. Även om passen troligen inte hinner komma på plats för höstens stora kvarvarande löplopp dvs Lidingöloppet och Stockholm Marathon. 

Trots öppningar, så är det nu mycket av arbetet börjar. Sviterna från pandemin är stora för idrottsrörelsen (extremt stora inom vissa segment) och idrottandet och motionerandet kommer inte återhämtas lättsamt. Vi har framför oss många tydliga utmaningar, såsom att få tillbaka ungdomar som försvunnit från idrotten, att få tillbaka frivilliga att ställa upp i olika aktiviteter, tävlingar och arrangemang.  

Det gäller inte minst att få igång en fungerande och utvecklande idrottslig verksamhet med reducerad föreningsekonomi och stödstruktur. 

Måste ta nya tag

Det handlar om att ledare i föreningar som jobbat hårt för att föreningar ska överleva ska orka ta nya tag för återhämtning, tillväxt och utveckling. Ambitioner de måste förverkliga med färre personer och sämre ekonomi.  

RF genomför för närvarande en inventering för att se hur illa det är ställt inom svensk idrottsrörelse, men trots denna inventering kommer det vara svårt att få insikt om vilken kraft som finns inom föreningar för att återhämta sig. 

Här krävs fortsatt lyhördhet och förståelse för de problem som idrottssverige har och kommer att möta.

Det är lättare att förstå och påvisa hårda effekter, såsom att de 150 miljoner som föreningar brukar få från motionsloppen inte kommer återkomma redan nästa år. Verksamheterna och strukturerna är sargade och det troligen kommer ta flera år innan motionsloppen kan ge föreningar det stöd som de varit vana att få. 

Att vi nu kommer kunna gå som normalt på idrottsevenemang får inte ta bort fokus på de återhämtningsinsatser som nu måste till. Bara för att vi som vanligt kan heja på Kristianstad i handboll, Luleå i ishockey eller Degerfors i fotboll, så är mycket av grunden i svensk idrott extremt sargat. Vi behöver ha fokus på att återskapa, bygga och framtidsanpassa bredden och grunden i svensk idrott. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja