Ingen maktkamp i fotbollförbundet

Uppgiften sa att Elitklubbarnas (SEF) ordförande Lars Christer Olsson utmanar förbundsordföranden Karl Erik Nilsson om både ordförandeposten i förbundet och och en viktig plats i UEFA:s nya exekutivkommitté (val i Helsingfors i april).
Satsar på internationell karriär
Men Olsson satsar istället på sin internationella uppgift, att som ordförande för Europeiska ligornas intresseorganisation (EPFL) bli den maktfaktor i fotbolls-Europa som håller tillbaka de storklubbar och finansiärer med kortsiktiga vinstintressen som vill bryta sig loss från fotbollsorganisationer och starta eget.
En livsviktig uppgift för en sammanhållen fotboll. Ett uppdrag lika betydelsefullt som när UEFA-basen Lennart Johansson (under en tid med just Lars Christer Olsson som sin generalsekreterare) fick G14 (de starkaste klubbarna i Europa) att slå bort tankarna på att starta en egen, sluten liga.
Det ligger ett stadigt tryck från den europeiska fotbollens tyngsta finansiärer - ryska oligarker, kinesiska statsintressen, miljardärer från mellanösterns oljeländer och amerikanska bjässar knutna till sportbranschen.
Alla vill åt ägandet i attraktiva klubbar, de globala TV-inkomsterna och den internationella marknadsföringen.
Det blir bl a Olssons uppgift att dirigera Den Girige på en scen där FIFA, UEFA, storklubbarna, spelarnas intresseorganisation och de 32 europeiska ligorna slåss om huvudrollerna.
Det blir alltså ingen konkurrens om ordförandeposten i Svenska Fotbollförbundet vid nästa årsmöte, Karl Erik Nilsson ersatte 2012 Lars Åke Lagrell på posten.
Nilsson mot exekutivkommittén
Nilsson är också Svenska Fotbollsförbundets kandidat till en av de åtta platserna i UEFA:s exekutivkommitté som skall tillsättas på kongressen i Helsingfors i april.
Det är ett viktigt val. Tron är stark ute i Europa på att den i september nyvalde UEFA-presidenten, 48-årige Aleksander Ceferin från Slovanien, skall kunna bli den man som styr upp den europeiska fotbollsskutan, som Michael Platini höll på att kapsejsa med, på rätt köl igen. Får han bara en ny exekutiv med starka, ”rättänkande” personer omkring sig som kan hålla emot kraven och utbrytningsförsöken från de starka finansiärer som numera styr storklubbarna, har han en god chans att lyckas.
Lars Christer Olsson har av vissa tidigare betraktats som en reformvänlig ledare som inte varit främmande för att sälja ut också Allsvenskan till högstbjudande.
Han har uppenbarligen kommit på andra tankar och vill nu stärka de nationella ligornas position i fotbollens maktsfär. På sikt vill han se att UEFA genom en stadgeändring öppnar för representation i sin styrelse för representanter från både spelarnas och ligornas organisationer.
Han har varit med förr...
Därför jobbar han numera halva sin tid för svensk elitfotboll, den andra halvan för att stärka de nationella ligornas status i egenskap av ordförande för deras intresseorganisation EPFL. Det han strävar mot är nationella ligor som är så starka, att de står emot de storklubbar som med jämna mellanrum för fram tankar på att bryta sig loss för en egen stängd liga endast för gräddan av den europeiska fotbollsadeln.
Olsson har varit med förr. När han satt som högste tjänsteman för UEFA hade han och presidenten Lennart Johansson att hantera dylika utbrytningsförsök.
En allt mera inkomstbringande Champions League blev ett av motargumenten jämte en skicklig retorik för en demokratisk och mera solidarisk ordning. Storklubbarna blev varse att en sammanhållen europeisk fotboll, där de fattigare länderna och de mindre klubbarna också fick en del av den stora kakan, tjänade alla i det långa loppet. Viktigt är att också hålla grytorna kokande i de länder som förser storklubbarna med spelare till anständiga priser.
Målet för Olsson och hans organisation är nu att hålla emot de finansiella intressen som vill slå sönder ett fungerade system för egna, kortsiktiga, ekonomiska syften. Han sitter stark på ett hundraprocentigt mandat de närmaste tre åren. Ordförandeposten i Svenska Fotbollförbundet intresserar honom inte längre (”Karl Erik Nilsson gör ett bra jobb, det är ett svårt fögderi att sköta, och vi har ett bra samarbete”) men han stänger nog inte dörren ännu till att en gång komma in i UEFA:s styrelse.
Ingen mellanmjölksliga
I höstas cirkulerade idéer om en europeisk mellanmjölksliga med Norden, Belgien, Österrike, Schweiz m fl, Atlantic Alp-League, där det fanns olika tankar om utformningen; en liga med lag helt separerade från de inhemska, eller en konstruktion i formen av ett Champions League-kval.
Olsson gillar inte alls idén och den verkar uppriktigt sagt urvattnad redan på tankestadiet. Jag tror att inget land - allra minst Sverige - skall underskatta den dynamik som gömmer sig i det nationella dramat, i den starka institution som t ex Allsvenskan blivit, rivaliteten mellan storstäder och regioner och inte minst respekten för fansen.
Det kommer alltid att ligga en konflikt inbyggd i det faktum att nationsförbunden ansvarar för landslagen, hänvisade till att det är klubbarna som avlönar och levererar spelarna. Olsson och hans ligaorganisation kan bli en stabilisator som får alla att inse värdet av en nationell ligaidentitet och en nationell stolthet som byggs med ett landslag i internationell konkurrens.
Denna balans kan förstöras av kortsiktiga, giriga magnater i stormakter som Kina, Ryssland, oljeländerna och USA när de vill operera i den världsdel där de starkaste klubbarna finns - Europa.
Där har Lars Christer Olsson sin stora uppgift. Att det är för folket, inte för bankerna, fotbollen finns som världens största sport. Och att demokratin är värd att försvara. Även här.
- - -
PS. Den Girige, komedipjäs av Moliére. Premiär i Paris 1668.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Det fanns förväntan i luften inför måndagens fotbollsdeby på Gamla Ullevi i Göteborg. 17 483 åskådare hade kommit för att se derbyt som inleddes med en tystnad, som var förutbetämt, från de båda klacksektionerna och som sedan förstördes av dem utan att någon förövare kunde eller inte ens ville förklara fiaskot.
Det var det första allsvenska derbyt mellan Örgryte och IFK Göteborg på 17 år och det fanns en spänning bara därför – av sportslig karaktär.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar