Tålamodet minskar i idrotts-Sverige

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Nu är tålamodet slut ute i idrotts -Sverige. Klubbar går emot både polisen och Folkhälsomyndigheten.

Flera motionslopp som normalt ger betydelsefulla intäkter till idrottsklubbar är inställda, andra, som Höga Kusten Trail har nu valt att inte söka polistillstånd utan ändå arrangera sitt lopp. Borås Triathlon och Borås Swimrun har överklagat polisens beslut till förvaltningsrätten om att de inte fått tillstånd för att arrangera sitt smittspridningsanpassade lopp . De vill genomföra tävlingen ändå.

För arenaidrotten är frågan om det blir 500 eller fler på läktarna.

Deltagaridrotter som skidor och skidskytte undrar om det ens finns förutsättningar för en vintersäsong. 

Motionsloppen undrar om deras önskan att bli undantagna från ordningslagen ska hörsammas. Nu har några lopp tagit beslutet att utmana polisens och FHM:s regler

Alla väntar. Men från politikerna dröjer ett klarläggande.

De förstod inte budskapet

Idrotts- Sverige väntar tålmodigt. Blir det några undantag från ordningslagen? Något annat än ett nytänkande är uteslutet, är den samlande signalen.

Att ordningslagen inte träffar rätt och att tillämpningen är svår förståelig och ologisk var anledningen till att regeringen föreslog förändringar i förordningen som skickades ut på remiss för ett par veckor sedan. 

I förslaget fanns en underton av flexibel logistik. Men varken FHM eller polisen uppfattade det.

Det enda som har hänt är att tystnaden blivit ännu mer kompakt.

Ordningslagens tillämpning har skapat en ohållbar situation. Under tiden som politikerna funderar växer osäkerheten och oron inom idrotten. Viljan att göra idrott tillgänglig både för publik och utövare är fortfarande stor och helst vill klubbarna slippa att bryta mot lagen. 

Men nu sker det oundvikliga. Föreningar agerar på egen hand – och det vi ser är bara början. När släpper den första fotbollsklubben in fler åskådare?

Borås Triathlon och Borås Simrun pekar på tre delar i sin överklagan till förvaltningsdomstolen;

Många argument

"tillämpningen av förordningen. Här menar Borås Triathlon och Borås Swimrun att det är polisens tolkning av förordningen och inte förordningen i sig som skapar problem. Det är knappast lagstiftarens avsikt med förordningen att förbjuda motionsaktiviteter generellt oavsett hur de genomförs. Vid tillämpningen bör polisen bedöma huruvida 50 personer möts på en begränsad yta under samma tid eller inte, samt på vilket sätt arrangemanget genomförs (det vill säga om risk för smittspridning finns eller inte). 

-att förordningen är i strid mot grundlagen. Förordningen ska vara tillfällig eftersom den inkräktar på vår rätt att mötas och träffas. En begränsning av denna rätt får inte gå längre än vad som är nödvändigt med hänsyn till det ändamål som föranlett den. Varje begränsning måste alltså vara proportionerlig, hävdar Borås Triathlon och Borås Swimrun betonar:

"att tillämpningen inte är otillbörligt gynnande av partner eftersom förordningen inte tillämpas konsekvent. På olika orter och i samband med olika lopp har polisen bedömt olika". De vågstarter som föreslogs i ansökan av Borås Swimrun och Borås Triathlon har blivit godkända för andra arrangörer. Att förordningen tillämpas olika av olika polisregioner innebär att polisens beslut blir oförutsägbar".

Oförutsägbar polis

Argumentationen skulle till stora delar kunna vara hämtad från polisens eget remissyttrande till lagen där man säger att den slår fel. Polisens svarade i sitt yttrande att förbudsförordningen har lett till oförutsedda konsekvenser. 

Orimliga och ologiska regler leder till att förordningen framstår som svårförståelig och oförutsägbar. Detta leder till, som polisen också uttryckte i sitt remissyttrande minskad förtroende för polisen. Inte minst eftersom polisen inte har kompetens eller resurser att svara upp mot de krav som ställs på polisen till följd av förordningen.

Enkelt uttryckt det är lättare för polisen att säga nej till tillstånd då man inte kan kontrollera ett tävlingsområde som sprider ut över många mil. Med tillstånd för motionslopp tillkommer också uppgiften som ordningsmakt att man ska se till att det inte finns publik.

Får Borås triathlon  och Borås Swimrun rätt i förvaltningsdomstolen så ger det motionsarrangörer möjlighet att återigen få värna folkhälsan. Men det kommer i detta fall inte bara gynna motionsloppen. 

Om förvaltningsdomstolen ser att tillämpningen av ordningslagen är fel med fokus på strikta tal på folksamlingar 50 eller 500, istället för att arrangemanget arrangeras med acceptabel risk för smittspridning, så ger det andra förutsättningar för skidor och skidskytte att kunna arrangera tävlingar, likväl som hockey och publiksporter kan ta in fler besökare utifrån sina smittskydddsprotokoll. Denna omprövning är viktig för hela event- och idrotts-Sverige

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.