Fredrik förverkligar tanken...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Fredrik Sträng, äventyrare, atlet, supertränad, med förmåga att inspirera även elitidrottare i konsten att leva för sin dröm. Som inte det räckte, med en enorm handlingskraft. Mer om Fredrik berättar Niklas Birgetz.
Fredrik Sträng är inte bara modig och supertränad, han är också handlingskraftig. Läs Niklas Birgetzs text om 38-åringen från Laxå som vill utforska bergstoppar ute i världen och här hemma visa vilka möjligheter vi har som individer.

 

Jag brukar normalt sett förorda lång och noggrann planering inför ett event, givet för att säkerställa kvaliteten i alla led.

Men när jag såg inbjudan till insamlingskväll för offren i Nepal den 7 maj på City Conference Center i centrala Stockholm tänkte jag om.

Rätt på alla sätt

Fredrik Strängs initiativ – tillsammans med sina äventyrarvänner Renata Chlumska och Lars Cronlund - till en insamlingskväll för offren i jordbävningsdrabbade Nepal känns det helt rätt på alla sätt och vis:

• Initiativet sker snabbt. Hjälpen behövs nu, och därmed också pengarna.

• Kopplingen är naturlig och hänger samman med ett stort och varmt hjärta för Nepal som land och befolkningen i Nepal. Alla tre äventyrarna har gjort ett flertal expeditioner i landet.

• De har på rekordtid lyckats få ihop både företag och namnkunnig artist som alla ställer upp utan ersättning. Nu är det bara att hoppas att de 800 platserna på galan, som var och en betingar ett pris av 200 kronor, går åt lika snabbt som behovet av hjälp i Nepal. Alla pengar går oavkortat till hjälpinsatser i det jordbävningsdrabbade området i Nepal. 

• Artisten Martin Stenmarck engagerar sig och är på plats och uppträder. Han har en passion för Nepal vilket gör honom extra relevant. 

• Galan sker i samarbete med Röda Korset, vilket garanterar att hjälpen kommer fram och att pengarna används på rätt sätt.

Idrottssponsring bir allt större

CSR-sponsringen har ökat de senaste åren, även om vi såg ett ”hack i kurvan” i de senaste siffrorna från IRM, Institutet för reklam- och mediestatistik, som avser 2014. Jag tar den siffran med en nypa salt. Idrottssponsringen med fokus på barn och ungdomar ökar nämligen – och i den ökningen döljer sig en hel del CSR-aktiviteter. 

Att vara Det Goda Företaget och Den Goda Organisationen har blivit allt viktigare de senaste åren. Kunderna kräver numera schyssta arbetsvillkor för arbetarna i främst u-länder, minimal miljöpåverkan med naturvänliga materialval, engagemang och passion för de svaga och drabbade och mer samarbete med organisationer som arbetar för mänskliga rättigheter.

Kanske är det så att Fredrik Strängs initiativ inspirerar till Den Goda Människan, och att stå upp för de svaga och de drabbade.

Många blivande inspiratörer

Det blir i så fall något att tänka på för många företagsledare, att inte bara det egna företaget ska ha en sund värdegrund som efterlevs av medarbetarna, utan i högsta grad även av chefen som ett gott föredöme.

Extra intressant blir detta i ljuset av att investeringarna i de företagsinterna eventen ökade så mycket som 17 procent under 2014, enligt IRM. 

Min fundering är därför - när får vi se det första helt igenom värdegrundsbetonade, interna företagseventet med en genomtänkt hållbarhetsstrategi där alla medarbetare går ut som inspirerade ambassadörer som brinner för att göra gott i samhället – i sitt företags namn?

 

Sex frågor till Fredrik Sträng

1. Varför tar du det här initiativet?

- Därför att jag kan. Sverige är ett av de säkraste/tryggaste länderna i världen. Nepal är ett av de fattigaste länderna i världen. Mitt hjärta finns i Nepal och till det givmilda folket som har gett så mycket. Jag kallar Nepal för mitt andra hem och det är min moraliska plikt att ge tillbaka. Jag gör det av kärlek till det Nepalesiska folket och för att jag vill leva efter principen som Dalai Lama förespråkar: Meningen med livet är att bidra till andra människors lycka.

2. Varför tillsammans med Renata Chlumska och Lars Cronlund?

- Jag vill samla Sveriges äventyrar elit som har starka band till Nepal. Jag har även andra eminenta talare som t.ex. Martin Stenmarck, Peter Degerfeldt och Tommy Gustavsson som alla har stark anknytning till Nepal. Tommy Gustafsson är bl.a. en av grundarna till savingmounteverest.org, Peter Degerfeldt fotar/filmar växthuseffektens påverkan på glaciärerna i Nepal och Martin Stenmarck har bl.a. skrivit en bok om sin resa genom Nepal på mountainbike.

3. Hur har företag och artist reagerat när du bett dem ställa upp med så här kort varsel och arbeta ideellt?

- Samtliga har varit positiva och redan vid första samtalet sagt: vi hjälper! City Conference Centre Stockholm tog 1 timme på sig att fixa lokalen som vi kommer att använda under insamlingskvällen och de såg det som en självklarhet att vara med på denna viktiga välgörenhet. Röda Korset som jobbar frenetiskt har varit fantastiska och stöttat mig hela vägen. Jag är tacksam och ödmjuk för det stöd som företagen och frivilliga visar i denna katastrof!

 4. Hur mycket hoppas du samla in under kvällen?

- Jag vill fylla salen med 797 betalande gäster = 159 400 kr samt att jag hoppas på att deltagarna under kvällen kommer att sms:a vänner/bekanta/företag att bidra till Röda Korsets viktiga akuta och långsiktiga arbete i Nepal.

5. Vad blir din egen roll i insamlingsarbetet fram över - planerar du att åka till Nepal och hjälpa till?

- Jag kommer även att hålla en liknande insamlingskväll i Gävle den 18:e Maj i samarbete med Folkets Hus Gävle samt GD. Efter det hoppas jag att flera företag kan gå in och sponsra projekt som jag och en ingenjör kan utföra i Nepal, projekt som delegeras av t.ex. Röda Korset och/eller MSB. Det som behövs är bl.a. hjälp i otillgängliga bergsområden där min expertis kommer till nytta.

6. Slutligen: vad önskar du dig mest av allt just nu?

- Att så många som möjligt inte bara klickar på "like" på Facebook utan att de också handlar efter principen "Action speaks louder than words! = lämnar ett bidrag. T.ex. strunta i bio filmen i helgen och lägg slantarna till förmån för Röda Korset i Nepal.

Niklas Birgetz

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.