Tänk om, Svenska Skidförbundet!

Stelbent byråkrati och ”reglerna måste följas” hindrar Förbundet att tänka om, tänka nytt. Och tänka rätt.
Hur många fler än Charlotte Kalla har gjort så mycket för att öka populäriteten för längdåkning och trollbinda hundratusentals radio-och tv-tittare? Inte många.
Kalla slog igenom när på allvar när hon vann Tour de Ski säsongen 2007-08. Över en natt blev hon allas älskling. 21-åringen från Tärendö i Norrbotten blev en nationalidol. Ett av bevisen - hon fick Jerringpriset 2008.
Hon har deltagit i två olympiska spel, 2010 och 2014, och tagit fem medaljer, varav två guld.
Hon har deltagit i sex världsmästerskap – från 2007 till och med 2017 - och tagit tolv medaljer, varav två guld.
Hon har fått Victoriastipendiet, 2010, på Idrottsgalan 2011 utsågs hon till Årets kvinnliga idrottare 2010. 2010 blev staty i uppväxtorten Tärendö. 2014 fick hon SvD:s Bragdguld.
Dramatik i kubik
Stafetten i OS 2014 tillhör de mest dramatiska ögonblicken i svensk idrottshistoria. Minns ni? Som sista åkare var Charlotte 26 sekunder bakom ledande Krista Lähteenmäki, Finland och Denise Herrmann, Tyskland. Åtta sekunder bakom sig hade hon en segersugen Marit Björgen.
Efter första varvet av två hade hon hunnit i fatt tätduon. Vid den sista hästskokurvan flög hon förbi finskan och tyskan på insidan och skar mållinjen en sekund före Finland och Tyskland. Snacka om bragd! Sveriges första stafettguld för damer i OS sedan 1960 var ett faktum. Sverige hade Kalla-yra.
Genom sitt ödmjuka sätt men framför allt genom sina bedrifter har Charlotte inspirerat hundratals, kanske tusentals ungdomar, både tjejer och killar, att börja åka skidor.
Sedan förra säsongen vill hon och hennes tränare Magnus Ingesson – före detta elitåkare och förbundskapten för både svenska damer och herrar – lägga upp försäsongsträningen efter egna huvuden.
För detta straffas hon. Horribelt!
Många lyckliga stunder
Tänk på vad vi åskådare glatt oss och även lidit med henne. Hjärtflimret förra vintern, bruten stav, fall. Men om vi räkna de lyckliga stunderna blott så är de många, många fler.
Kalla med Ingesson vägrar inte att delta i landslagets försäsongsträning på grund av att de ogillar några personer. De vill helt enkelt göra det på sitt sätt. Tänk er att någon gått fram till Sixten Jernberg och sagt åt honom hur han skulle träna. Den personen hade fått smaka på staven.
Ta Gunde Sven och Thomas Wassberg. Visst, de var med på lägren men tränade efter egna huvuden. Det var först efter karriären som Gunde avslöjade att han fäst en timmerstock runt midjan när han tränade på skidorna hemmavid. Skulle han tagit med sig timmerstocken till träningslägren? Snacka om övervikt.
Charlotte Kalla har ett givet mål med sin träning – att bli bättre. Att sätta segersäkra norskor på plats. Hon gör det på sitt sätt. Om hon lyckas kan hon nynna på Frank Sinatras klassiker ”I did it my way”.
Om hon inte lyckas knäcka norskorna eller om något nytt stjärnskott dyker upp så har hon i alla fall gjort allt hon kunde.
Respektera det, Svenska Skidförbundet!
Läs mer om varför här
Göran Söderlund
Krönikör
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna..
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda. I synnerhet när intäkterna från spelarförsälningar har minskat.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.
OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar