Se upp för falska Stadion-biljetter
Bästa startfältet på flera år. Det bäddar för publikfest i söndagens gala i friidrott på Stockholms stadion. Gala-generalen Jan Kowalski hade redan på fredagen galan ekonomiskt i hamn.
– Med 11 000 sålda biljetter har vi passerat ”break even”. Förutsättningar finns för utsålda läktare, cirka 12 800 åskådare, berättar Jan Kowalski, ordförande för Stadionklubbarna, 14 till antalet, som arrangerar galan.
För första gången sedan 2011 och dåvarande DN-galan med Jamaicas Usain Bolt som det stora dragplåstret, kan den svenska Diamond Legue-galan fyllas till sista plats.
Falska biljetter i omlopp
Suget efter biljetter är så stort att Jan Kowalski varnar för att falska ”plåtar” kan vara i omlopp.
– Vi har indikationer på det, och jag poängterar att endast biljetter köpta hos tickster.com är giltiga. De som har inhandlat biljetter på annat håll kommer inte in, meddelar Jan Kowalski.
Titelsponsor är byggföretaget Bauhaus, tävlingsansvarig är Ulf Saletti i samarbete med Daniel Wessfeldt och Stina Funke.
Efter några magra år, och till och med hot om nedläggning, vändes minussiffror till plus under 2017 års gala. Nya svenska stjärnor, som Lovisa Lindh på 800 meter samt ett förändrat koncept riktat mot barnfamiljer och tävlingar på dagtid på söndagar har vänt en negativ trend.
13 grenar avgörs
Galan omsätter i år cirka 15 miljoner kronor, varav 500 000 kronor är bidrag från Stockholm stad. Den tidsmässiga närheten till Bislett Games i Oslo, avgjordes i torsdags, är gynnsam för Bauhaus-galan.
– Visst är det så, vi kan dela en del kostnader, bland annat vad gäller resor, säger Jan Kowalski.
Under söndagseftermiddagen avgörs 13 Diamond League-grenar, den totala prissumman är 3,3 miljoner svenska kronor. I varje gren tävlas om 30 00 dollar eller cirka 250 000 kronor. Varje grenvinnare erhåller 10 000 dollar eller cirka 85 000 kronor. Nivån är densamma som under 2017.
Individuella startersättningar, till galans största stjärnor förekommer, men är inget som kommenteras från arrangörshåll.
Världens friidrottselit har sedan 1967 haft ett årligt stopp på 1912 års OS-arena, till en början med Dagens Nyheter som samarbetspartner till Stadionklubbarna.
Världsrekord i världsrekord
DN-galans primus och ”galageneral” var Sixten Borg, med unika kontakter i friidrottsvärlden och en stor beundrare av Nya Zeelands dåvarande löparkung, Peter Snell. Han ville bjuda Stockholms-publiken på något extra, bjöd in Snell, denne tackade ja men missade premiärgalan 1967 på grund av skada.
Borg och DN gav inte upp och DN-galan blev en institution varje sommar. Stadions rykte som världsrekordarena spreds och fram till i dag har hela 83 världsrekord noteras inom den gamla Stadionborgen, ingen annan arena kan skryta med så många.
Det senaste världsrekordet noterade Danmarks Kenya-födde Wilson Kipketer på 800 meter 1997 med tiden 1,41,73. Patrik Sjöbergs 2,42 i höjd från 1987 är det senaste svenska rekordet. Det kanske mest bejublade världsrekordet är hemmalöparen Anders Gärderuds 8,09,8 på 3 000 m hinder från 1976.
I svart kubbhatt gjorde diskuskastaren Richard Bruch (1946-2011) entré 1972. Han lämnade som världsrekordman med 68,48 meter, efter kontrollmätning på Rickys begäran!
Omöjligt världsrekord i diskus?
Diskus blir ett också huvudnummer 27 år senare. Nu med Daniel Ståhl i rekordjakt. Världsrekordet i dag lyder på 74,08 och innehas av Jürgen Schult, dåvarande Östtyskland, från 1986 och anses omöjligt att slå på grund av dopningsmisstankar. Ståhl har som längst kastat 71,29 meter från 2017.
25 aktiva har antingen OS eller VM-guld på sina CV:n i söndagens gala, bland annat USA:s Sam Kendricks i stav som får möta svenska juniorlöftet Armand ”Mondo” Duplantis.
– Jag vill verkligen hoppa högt på Stadion, jag tror förutsättningarna blir de allra bästa, sade ”Mondo” vid en presskonferens inför galan.
Från Norge kommer unge Karsten Warholm, 22 år, tidernas yngste världsmästare på den svåra grenen 400 m häck. I vår har Warholm fått konkurrens i Abderrahman Samba, Qatar, som gjort 47,57 och vann före norrmannen i Oslo i torsdags.
Plus i kassaskrinet
I damernas höjd bjuds på Rysslands Mariya Lasitskene, två raka VM-guld. Här får hon möta bland annat Börje Salmings dotter, Bianca Salming, som egentligen tävlar i mångkamp men här hoppar höjd, med 1,88 cm som personbästa.
I herrarnas längd finns Luvo Manyonga, Sydafrika på plats, det största utropstecknet under 2017, med personbästa 8,65 meter. Kanske kan han utmana Mike Powells 8,95, världsrekord från 1991.
– Det finns många nya spännande namn i internationell friidrott, och i svensk friidrott blåser det en stark medvind. Utöver Lovisa Lind och ”Mondo” har vi Meraf Batha och Kalle Berglund för att nämna några, poängterar Jan Kowalski.
Han vill inte spekulera i hur stort det ekonomiska överskottet beräknas bli.
– Vi kan i varje fall redovisa plussiffror på söndagskvällen det känns bra, avslutar Jan Kowalski.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja























































Skriv kommentar