Utvecklingen står stilla sedan 1966
Ekonomiska realiteter kastar sin skugga över orienteringens nyordning med två mästerskap, pågående skogs-VM i norska Östfold, med gräns till Västra Götalands och Värmland län, samt nästa års sprint-VM i Danmark.
Uppdelningen har sin grund i det internationella förbundets (IOF) svårigheter att hitta arrangörer för ett samlat mästerskap.

Det är alltför betungande, ekonomiskt och organisatoriskt, att stå som värd för ett program med fem grenar, sprint, sprintstafett (mixade lag), medeldistans, långdistans och traditionell stafett ( tre sträckor).
Ideella krafter fortfarande
Det är besvärande för IOF att ”självvald väg i okänd mark”, ännu 2019 saknar ekonomiska muskler så till den grad att arrangörskap i huvudsak vilar i ideella händer.
Utvecklingen har i det avseendet stått stilla sedan VM-premiären i finska Fiskars 1966. När andra mästerskap, som skidor, skapar miljonintäkter för arrangerande länder, har orienteringen inte alls lyckats koppla ihop sin tävlingsverksamhet med 2000-talets stora frammarsch för motion och ett rikt friluftsliv.
Det svenska förbundet, SOFT, har precis som IOF, trampat vatten och har inte nämnvärt lyckats höja statusen i jakten på kontroller. Trots att förbundet i sitt led har sportens stora guldkalv – även i ett internationellt perspektiv.
Tove Alexandersson, 27 år, VM-debuterade i franska Savoie 2011 med VM-brons i stafett. På onsdagen tog Tove sin 19:e VM-medalj, åtta guld, åtta silver och tre brons. Hon är sportens fixstjärna efter tidigare dominanten Simone Luder-Niggli, Schweiz.
När simningens Sarah Sjöström kasserade in miljoncheckar efter senaste VM står Tove i det närmaste tomhänt – varken det svenska eller det internationella förbundet har ekonomiska medel för ett prestationsbaserat bonussystem.
Hon får nöja sig med småsmulor
Nu springer inte Tove med kniven på strupen, ett antal privata sponsorer har säkrat en heltidssatsning såväl vinter som sommar, hon är världsetta även i skidorientering. Hennes kassabok rymmer ändå småsmulor jämfört med vad skidsportens nya fixstjärna Frida Karlsson kan räkna in.
Toves medaljbonus vilar på tre ben, O-ringens, Världscupen och VM, totalt 50 000 kronor. Ett anmärkningsvärt lågt belopp, med hänsyn till hennes dominans i sporten.
-Ja, det är vår verklighet, orienteringen har svårt att ”nå fram”, konstaterar Björn Bettner, ekonomisk rådgivare till Tove.
Vad innebär då nyordningen för sporten?
Kanske kan nästa års renodlade sprint VM bli den dörröppnare som krävs för att öka sportens attraktionskraft, och därmed ökande sponsorintäkter. Sprint är TV-mässigt överlägset klassisk orientering, som i norska Östfold. Trots utvecklad teknik som GPS-bevakning och löpande kameramän.
Vilken disciplin ska gälla?
Sprint har en helt annan puls, och är anpassat för TV:s bevakning på ett helt annat sätt. I årtionden har IOF arbetat för att ge sporten olympisk status, och därmed vinna ökad uppmärksamhet och attraktion hos internationella sponsorjättar.
Ansträngningar som hittills varit fruktlösa, ett stort hinder har varit osäkerhet kring vilken disciplin som ska presenteras på det olympiska bordet. Evighetslånga TV-produktioner är inget vinnarvapen – däremot kan en explosionsartad sprint med segrartider kring 15 minuter vinna gehör hos de olympiska gudarna. Lösa diskussioner förs i dag med kommande arrangörer av Paris-OS 2024.
Tove Alexandersson tog i Östfold sitt fjärde raka VM-guld på lång distans, sportens ”blåa band”. Notera att det senaste svenska herrguldet på sträckan är från 1995 i tyska Detmold, Jörgen Mårtensson.
Största segermarginalen någonsin
Hur många medaljer Tove än springer hem – rik blir hon inte!
Nu var guldmarginalen sex minuter och 16 sekunder ned till skrälltvåan Lina Strand, 31. Den största segermarginalen någonsin på damernas stora kraftprov.
Tove har två guldchanser kvar, medel distans och stafett. Sverige slåss med Norge om titeln som bästa VM-nation.
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.
Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























































Skriv kommentar