Hälsoobligation ska sälja idrotten
Det är välkänt att idrotten bidrar till folkhälsa. Likaså att idrotten har svårt att få betalt för det värde som alla ideella timmar genererar. Det är också bekant att behovet av motion och förmågan att röra på sig blir allt större och mera värdefull. Nu uppstår en ny möjlighet för idrotten att få betalt för det värde som skapas. Region Stockholm är först och har lanserat landets första hälsoobligation!
En sådan obligation bygger på preventivt hälsoarbete och att folk i en riskgrupp (typ-2 diabetes) håller sig friska och inte skapar framtida kostnader i sjukvården.

I det femåriga arbetet med att utveckla tjänsten och verifiera att friskvård lönar sig har flera idrottsaktörer som Friidrottsförbundet, Friskis och Svettis och En Svensk Klassiker varit med.
Det riktigt intressanta med tjänsten är att konceptet även kan utvecklas till andra områden som integration, gymnasiebehörighet eller minskad kriminalitet. Områden som idrotten redan i dag gör stora insatser inom utan att få tillräcklig monotär uppskattning.
Vad är då en hälsoobligation?
I dag har 450.000 personer typ-2 diabetes i Sverige, varav 150.00 vet inte om att de är drabbade. Varje dag dör fem-sex personer där diabetes är den underliggande orsaken. Det är känt sedan länge att diabetes utvecklas i större utsträckning hos personer som är inaktiva, överviktiga, röker eller stressar. Trots det behandlas bara symtomen idag. Överkonsumtionen av vård bland diabetespatienter som kan undvikas genom preventiva insatser är 2,5 miljarder kronor per år bara i Stockholm.
Region Stockholm erbjuder nu knappt 1 000 personer i riskgruppen tillgång till en digitalplattform med hälsotjänster.
Med hjälp av hälsocoach och den digitala plattformen Health Integrator med tjänster via bl a En Svensk Klassiker och Friskis och Svettis får varje person möjlighet att handla och betala för idrott på ett nytt sätt. Men det utgår från behoven - var och en behöver hitta det som passar dem.
Individualiseringen är viktigt eftersom det är individerna i riskgruppen som ska motionera och agera så att de inte utvecklar högre blodtryck och andra diabetes markörer. För att bekosta detta investerar Skandia i en obligation på 30 miljoner kronor där man kan tjäna pengar på besparingar av den vård som Region Stockholm inte behöver utföra om fem år.
Plattformen redan testad
Att plattformen fungerar har tidigare studier på Karolinska Institutet visat. Nu är det upp till idrotten och dess entreprenörer att se till att vara behjälpliga i konsten att minska utvecklingen av diabetes. Detta kan och bör ske med olika tjänster på plattformen.
RF torde visa ett mycket stort intresse för konceptet. Utvecklingspotentialen är omåttlig. Exempelvis för att minska risken att personer blir kriminella eller möjligheten att öka antalet ungdomar som går ut grundskolan med gymnasiekompetens.
Det finns en oerhörd potential – med möjligheter till att idrotten får en mycket större finansiering. Dessutom ökar tydligheten om hur och varför idrotten förtjänar ett så stort samhällsvärde.
Mest lästa just nu
Svenska Friidrottsförbundet och ideella Folkspel växlar upp sitt samarbete.
– Att våra föreningar genom åren tjänat över 269 miljoner på att sälja Folkspels produkter talar väl för sig självt om hur viktig Folkspel är som partner till oss, säger Jan Larsson, marknadschef på Svenska Friidrottsförbundet.
Degerfors kommun vill sälja klassiska Stora Valla. Det chockartade beskedet nådde klubben plötsligt på måndagen, en och en halv vecka innan allsvenska premiären.
-Vi är chockade över att det kommer utan någon dialog, säger klubbchef Lars Weman. På sin hemsida skriver Degerfors:
"Vänsterpartiet och Moderaterna i Degerfors kommun harkommit överens om att försöka sälja Stora Valla. Beskedet kom som en chock för föreningens styrelse och personal, som inte delgivits planerna eller deltagit i någon form av dialog rörande en försäljning".
Dramatiken uteblev när tidigare statsministern Fredrik Reinfeldt, 57, år valdes till ny ordförande för Svenska Fotbollförbundet efter avgående Karl Erik Nilsson
Under punkt 11, vid 12.30-tiden, kunde mötesordföranden Anders Ygeman (s) redovisa delegaternas röster; 143 röster för Reinfeldt mot 110 för Lars-Christer Olsson, tidigare ordförande för SEF, Föreningen Svensk Elitfotboll.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Förre statsministern Fredrik Reinfeldt, som kandiderar för att bli ordförande i Svenska Fotbollförbundet, kunde på måndagen räkna in 18 tunga röster.
Det största distriktet, Stockholm, har vid årsmöte beslutat att stödja valberedningens förslag, det vill säga Fredrik Reinfeldt, som har föreslagits av allsvenska BP.
-Vi har tidigt sagt att vi stödjer valberedningen i den här processen, något som bekräftades vid vårt årsmöte.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.
Skriv kommentar